skip to main content
Sport

Popelka na tenisovém bále. Krejčíková vydělala miliony a je krok od globální slávy

Pohádka, která okouzlila Česko, je ryzí Forbes: spojuje inspiraci, houževnatost, nadání, úspěch – a velké peníze. Když tenistka Barbora Krejčíková napsala po vítězném semifinále na kameru jméno své oblíbené herečky Libuše Šafránkové, orazítkovala tím svoji roli Popelky na největším ze sportovních bálů.

Česká senzace je kousek nejen od titulu na Roland Garros, ale i od globální proslulosti. Právě grandslamové trofeje jsou výrobnou takových hrdinek.

Znáte americkou fotbalistku Alex Morgan? Hned vysvětlíme: v žebříčku nejlépe placených sportovkyň světa podle Forbesu jí za rok 2020 patřilo 10. místo – za devíti tenistkami. Takovou finanční sílu má zápolení s raketou v celosvětovém měřítku, proto i aktuálnímu pořadí kraluje Naomi Ósaka.

Reklama

Ženský sport má oproti mužskému zlomkovou finanční sílu ve fotbale či v basketbalu, o hokeji ani nemluvě. Tenis naopak díky vytrvalému boji někdejších pionýrek rovnostářek již funguje na bázi stejných odměn.

I to činí z tenistek královny forbesího žebříčku, i to jim, jakkoli pragmaticky to zní, přidává na renomé. Ostatně Krejčíková má zase premiérově našlápnuto do českého pořadí nejlépe placených sportovců země (žen i mužů), které Forbes představí v srpnovém vydání.

Potřebuje však udělat poslední krok. Sice vydělala v Paříži v součtu přes milion dolarů, jenže ne vše lze vyčíslit penězi. Tenis je totiž ryze darwinistické prostředí, kde vítězky a vítězové berou vše.

Předplatné Forbesu
Principál
Forbes 7/2021

Uspět na grandslamech vyžaduje extrémní fyzickou i mentální odolnost, Krejčíková ale aktuálně disponuje obojím i díky příběhu jako z hollywoodského dojáku. Kromě herečky z Popelky totiž děkuje a posílá pozdravy do nebe Janě Novotné, jedné ze dvou Češek, která dokázala za existenci samostatné země grandslam vyhrát – spolu s Petrou Kvitovou (obě Wimbledon).

U Novotné kdysi zazvonila dívka v doprovodu rodičů. Byla to právě Barbora Krejčíková, tehdy nijak hvězdná juniorka, hledající především někoho, kdo by uvěřil v její sílu. Jak prosté: adresu Novotné si našla na internetu a rozhodla se, že zkusí štěstí.

Tyhle dvě si sedly, proto tenistku dodnes bolí, že Novotná před čtyřmi lety zemřela na rakovinu.

Reklama
Pochopila jsem, že všechno není jen o tenisu.

„Trávila jsem s ní opravdu strašně moc času – a díky ní hraju. Díky ní jsem s tenisem nesekla a nešla na školu. Já totiž v osmnácti skončila juniorskou kariéru a nevěděla, jakým směrem se mám vydat. Díky ní jsem tady,“ říkala v Paříži už loni.

„Najednou mám čtyři grandslamy v deblu a mixu… Protože Jana mi řekla: Jdi do toho, hraj a makej. Budu ti vždycky věřit,“ vzpomínala tenistka, která je dnes nahoře i díky pandemii koronaviru. Ještě loni se pořád nemohla dostat do elitní stovky, což je psychologická hranice úspěchu i potvrzení, že vaše cesta má smysl.

Zároveň znamená prakticky jistou účast v hlavních soutěžích grandslamů, kde se nejvíce vydělává – načež můžete víc investovat do trenérů, zázemí, lepšího bydlení či letenek v první třídě. A roztočit tím tenisové perpetuum mobile.

Krejčíkovou trápily zranění i sebedůvěra. Ale právě loni se vše obrátilo.

„Najednou jsem se s tím smířila a snažila se to neřešit. Pochopila jsem, že není všechno jen o tenisu. Že jsou i jiné důležité věci,“ vyprávěla. „Strávila jsem víc času doma s rodinou, tenis jsem si užívala ve volných chvílích, byla na hru odpočinutá a dokázala jsem tréninky líp odtrénovat. Nebudu se nervovat, chci si užívat, že jsem zdravá.“

Ještě před rokem pořád platila hlavně za skvělou deblistku. Čtyřhra je ale jednoznačně vedlejší kategorií, ty pravé šampionky se rodí v individuálních bitvách. Krejčíková dál nastupuje v obou soutěžích, a aby paradoxů nebylo málo, pomáhá jí to.

Není totiž sama, kdo na grandslamech nemá rád dny volna, což je specialita těchto gigantických akcí pořádaných každoročně v Melbourne, Paříži, Londýně a New Yorku. Krejčíková volno vyplní čtyřhrou, kde válí s parťačkou Kateřinou Siniakovou – i v téhle disciplíně už je ve finále.

Česká tenisová Popelka již obléká noblesní šaty, nosí luxusní šperky a na parketu má sebejistý krok. Teď ještě dotancovat k hlavní ceně.

Reklama
Reklama