Na vrcholu prý nejvíc fouká – a takový vichr právě odvál nejlépe placenou sportovkyni planety do hodně ponurých míst. Tenistka Naomi Ósaka, s ročním příjmem 37,4 milionu dolarů jednička ženského sportovního žebříčku Forbesu, se odhlásila z probíhajícího grandslamu v Paříži i z dalších turnajů.

„Trpím dlouhodobými depresemi,“ uvedla teprve třiadvacetiletá Japonka.

Graduje tím příběh mimořádně nadané i mimořádně se vymykající dívky. Ósaka před Roland Garros, jedním ze čtyř nejdůležitějších turnajů roku, ohlásila, že nebude chodit na povinné tiskové konference, protože podle ní „přitěžují psychickému zdraví sportovců“.

Jelikož šlo v tenisu o nevídanou záležitost, i organizátoři turnaje začali řešit, že mohou hvězdu kromě vysokých pokut výhledově z grandslamu rovnou vyloučit. Načež Ósaka odstoupila sama.

„Cítila jsem se zranitelná a plná úzkosti. Akceptuji, že moje načasování nebylo ideální a že moje zpráva mohla být jasnější. A hlavně nikdy nechci bagatelizovat otázky duševního zdraví,“ napsala v prohlášení.

Ósaka se v relativně mladém věku stala globální ikonou a zajistila se na několik životů. Jen na prize money už si vydělala téměř dvacet milionů dolarů, a hlavně uzavřela sponzorské smlouvy s titány Louis Vuitton, TAG Heuer, Nissan, Mastercard a Nike.

„Spojuje mládí a příslušnost k více kulturám,“ řekl pro americký Forbes David Carter, profesor sportovního byznysu na USC Marshall School. Ósačin otec je haitsko-amerického původu, matka je Japonka. „Tyto atributy obzvlášť rezonují mezi mladším a globálním publikem. Zrodila se marketingová ikona,“ doplňuje Carter.

Japonka svou duševní sílu dokázala čtyřmi grandslamy.

Jenže kromě nezměrného potenciálu Ósaka reprezentuje i zdánlivě neslučitelné protiklady. Tenis je mentálně ohromně náročný sport, v němž se k výhře nejde probránit: i za takřka rozhodnutého stavu si těch posledních pár míčků musíte uhrát sami. Japonka svoji duševní sílu na kurtech nejlépe dokázala tím, že ovládla čtyři grandslamy.

Rozhovory s médii, které v tenisu probíhají v naprosté většině v uctivé a nekonfliktní rovině, proti tomu nepůsobí jako stresující faktor. Ostatně už v roce 2019 její tehdejší kouč Sascha Bajin říkal, že tenistka už je k novinářům otevřenější a zvyká si na otázky i davy příznivců.

Mediální pozornosti a oblibě v Japonsku i u sponzorů šla v lecčems naproti: horovala za to, aby se sportovci nebáli hovořit o podstatných tématech, a z turnaje v New Yorku odstoupila na protest proti policejnímu rasismu v USA. Následně na grandslamu nosila roušky se jmény černošských obětí.

Podporujeme Naomi za to, že promluvila o svých duševních problémech.

Nyní zvolila dobrovolné mlčení, přičemž svým oficiálním stanoviskem sama tak trochu zpochybnila původní verzi o tom, že ji dotazy deptají a zahánějí do kouta: „Nejsem přirozený řečník, před světovými médii na mě jdou vlny úzkosti, ale tenisoví novináři ke mně vždy byli laskaví a chci se omluvit těm, kterým moje rozhodnutí mohlo ublížit.“

Její tenisová kariéra se tak ocitla v mlze nejistoty, naopak skoro jistě to vypadá, že finančně si nijak nepohorší. „Podporujeme Naomi za to, že promluvila o svých duševních problémech,“ stálo v prohlášení giganta Nike a podobná slova přidala společnost Mastercard: „Toto rozhodnutí nám připomíná, jak podstatné je mít na prvním místě zdraví a duševní pohodu. Obdivujeme její odvahu.“

Podporu vyjádřila i automobilka Nissan a japonský potravinářský konglomerát Nissin Foods se zase bude „modlit za její rychlé zotavení“. Velký příběh plný velkých kontrastů tak nekončí.

Díky přízni sponzorů může být Naomi Ósaka nadále nejlépe placenou sportovkyní planety – i přesto, že je její duše mnohem křehčí než struny na raketách, s nimiž dokráčela k mnoha triumfům.