Poptávka čínských spotřebitelů po chytrých telefonech iPhone od americké společnosti Apple se výrazně zotavuje z útlumu, který zažila v úvodu letošního roku. V dubnu se odbyt těchto přístrojů v Číně meziročně zvýšil o 52 procent. S odvoláním na údaje čínské Akademie informačních a komunikačních technologií o tom v úterý informovala agentura Bloomberg.

Odbyt telefonů iPhone na čínském trhu v prvních dvou měsících letošního roku výrazně klesal. V březnu se však vrátil k růstu, jehož tempo v dubnu prudce zrychlilo. Společnost Apple a její čínští partneři reagovali na slabou poptávku v úvodu roku snižováním cen ve snaze podpořit zájem spotřebitelů.

„Klesající podíl iPhonů na čínském trhu by se mohl brzy stabilizovat. Náš nejnovější průzkum totiž ukazuje, že Apple se u čínských spotřebitelů znovu stává favoritem mezi značkami smartphonů, když jej předtím zatlačila do pozadí (domácí značka) Huawei,“ uvedli analytici Steven Tseng a Sean Chen ze společnosti Bloomberg Intelligence.

Za návratem čínských spotřebitelů k Applu by podle nich mohl stát větší zájem o dražší smartphony v kombinaci s dlouhými čekacími dobami u prémiových modelů Huawei.