skip to main content

Pořádně se začíst nebo jen tak listovat. Sedm tipů na letní knižní společníky

Do knihkupectví právě dorazila spousta knižních novinek i dlouho očekávaných titulů. Příběhy o divokých mořských vodách, feministických utopiích i nemocných duších v Kambodži střídají oddechovky, u jejichž čtení se budete usmívat. Je libo pohled do fungování módních časopisů, zhudebněné ilustrace z Jesenicka nebo návod, jak uspořádat tu nejlepší večeři pro přátele? 


Amy Odell: Anna – The Biography

Je šéfredaktorka amerického magazínu Vogue studenou dámou týrající své podřízené, nebo jen vizionářka s vysokými požadavky? Odpověď hledá novinářka Amy Odell, která prostudovala více než 250 rozhovorů, dopisů a všechny stopy, které Anna Wintour v módním světě doposud zanechala.

Kromě biografie nejmocnější ženy oděvního světa kniha obsahuje i lákavé pikanterie. Věděli jste, že Wintour začínala ve vedení erotického časopisu Viva, že ji Andy Warhol měl za „příšernou garderobiérku“ nebo že jejím estetickým standardům nebylo ušetřeno ani malé dítě, kterému nechala na stránkách Vogue vyretušovat krk?


Michael Romancov: Námořní slepota

Až budete ležet na pláži a odpočívat s výhledem na moře, vězte, že se právě díváte na životně důležitou a pulzující tepnu světa. Michael Romancov, politický geograf, publicista a pedagog ve své nové knize upozorňuje na přehlížený význam moří a bere čtenáře na plavbu začínající prvními námořními objevy.

Co znamená moře pro dnešní obchod? Co se děje na divokých vodách oceánů? A jak moře ovlivňují obživu lidstva, klima nebo mezinárodní vztahy?


Julie Pointer Adams: Al Fresco – Inspired ideas for outdoor living

Oddechová kniha o jídle a přátelství je pro všechny, kteří chtějí ještě chvíli zůstat na dovolené. Monografie je plná rozhovorů s inspirativními lidmi, jež byste chtěli pozvat na večeři, snadných receptů na ideální svačinu pro přátele či zbořený cheesecake pro lenivé. Text doplnila autorka, kterou můžete sledovat na jejím účtu @juliepointeradams, o fotografie zalité sluncem. 


Sandra Newman: The Men

Reklama

Jane kempuje se svým mužem a malým synem v kalifornských lesích. Když náhodou usne v houpací síti, zmizí ze světa všichni s chromozomem Y. Muži se vytratí z operačních sálů, od volantů aut i z rodinných hádek. Zmizí chlapečci, chlapi i mužská embrya. Nikdo neví proč a kam.

V novém světě se ženy učí žít znovu a jinak. Mezitím se ale na sítích objevuje video ztracených mužů kráčejících pustou krajinou. Je to hoax, nebo klíč k jejich zmizení? Autorka populární knihy The Heavens přichází s novým románem o feministické utopii i konfliktu mezi touhou jednotlivce a dobrem pro společnost.


Kateřina Tučková: Bílá voda

Tučková je zpátky! Autorka Žítkovských bohyní přichází po deseti letech intenzivní práce s novým dílem, kvůli němuž pátrala v archivech, scházela se s pamětníky, pobývala v klášterech a hledala svou vlastní duchovní cestu.

To všechno přetavila v příběh o hrdince Leně, která se chce před svou minulostí skrýt v klášteře. V pusté vesnici Bílá voda odkrývá krutý příběh o tom, jak komunistický režim nakládal s řádovými sestrami. Co byly sběrné kláštery? A jakému ponížení byly řádové sestry vystavené v kriminálech?


Jaromír Švejdík: Mimosezóna

„Až skončí tahle zima, přijedou letní hosti, co mají svý psy a děti rádi,“ zpívá Jaromír Švejdík z kapely Priessnitz v písni Mimosezóna. Stejně nazval i svou poslední knihu, která spojuje všechny kreativní vášně tohoto významného textaře, hudebníka a kreslíře.

V knize nechybí hudební texty, které Švejdík složil pro jesenickou kapelu Priessnitz, Umakart nebo Václava Neckáře. Jako Jaromír 99 navíc vše doplnil o své ilustrace z milovaného Jesenicka. A nechybí ani hudba – kniha je totiž opatřena QR kódem, který odkazuje na Spotify playlist. 


Wojciech Tochman: Kokrhání kohoutů, pláč psů

Nová „Absyntovka“ je tísnivým a o to zásadnějším čtením z edice Prokletí reportéři. Polský novinář Wojciech Tochman doprovodil psychiatričku Sody Ang na její cestě po Kambodži.

Lékařka se tu pokouší o osvětu a nabádá místní k léčbě psychických potíží. Nemocní tu jsou totiž přivazováni k domu řetězem jako psi nebo vězněni v klecích. Knížka se zářivě zelenou páskou vypráví o rozkladu kambodžské společnosti, která je plná narušených duší a zlých duchů. 

Autorka je redaktorkou magazínu Esprit Lidových novin.