Rádi byste četli víc, ale těžko si hledáte volný čas? Nedostatek času je částečně iluze, máme ho všichni zhruba stejně, záleží jen na tom, čemu ho právě věnujeme. Následujících devět tipů vám pomůže najít si v nabitém programu pravidelné skuliny na knihy, aniž byste se museli učit rychločtení.

Mějte knihu vždy u sebe
Ať už jdete kamkoli, mějte knihu pořád s sebou. Nikdy totiž nevíte, kde budete muset pár minut čekat, a tento čas můžete místo scrollováním na sociálních sítích strávit čtením. A třeba vás touha číst časem naučí i dochvilnosti, protože se budete snažit přijít na schůzku o něco dříve, a získat tak chvilku na další kapitolu.

Najděte si svůj pravidelný čas
„Můj trik, jak přečíst padesát až šedesát knih ročně, tkví v tom, že dostanete patnácti- až dvacetiminutovou pauzu na čtení do každého dne. Může to být například dvacet minut ráno před snídaní, při snídani, večer před spaním. Kdykoli, ale pravidelně opravdu každý den,“ prozrazuje knižní influencerka Lucie Zelinková, která na svém instagramovém účtu kromě tipů na knihy sdílí právě i způsob, jak jednoduše číst víc.

Střídejte žánry
Jakmile dočtete složitou literaturu faktu, sáhněte po napínavé detektivce a teprve potom začněte číst memoáry. Střídejte historický román s humornou novelou, občas knihy proložte i komiksem nebo chcete-li grafickým románem.

Střídání forem a žánrů vám jednak přinese větší přehled (nejen) o literatuře a jednak se nestane, že se několika těžkými knihami za sebou unavíte a několik dalších měsíců už se vám nebude chtít číst vůbec. Jen jediný žánr, i kdyby to byly detektivky či thrillery, které se čtou jedním dechem, vás navíc po nějakém množství omrzí. 

Čtěte víc knih najednou
Blogerka a spisovatelka Jenny Mustard, která ročně přečte i stovku knih, říká, že je nejlepší mít rozečtených hned několik knih najednou, ideálně různých žánrů a zaměření. „Díky tomu se nikdy nestane, že nebudete mít náladu na čtení. Mezi rozečtenými knihami se vždy najde taková, do které se rádi začtete v jakékoli situaci,“ radí.

Sama prý dobře zná stavy, kdy trpěla úzkostmi a depresemi a nedokázala se na čtení soustředit. Tehdy zjistila, že knihy odkládá, protože se nedokáže začíst a musí každou stranu opakovat. Přitom stačilo sáhnout v tu chvíli po nějakém lehčím, oddechovém žánru a k těžší literatuře se zase vrátit až s lepší náladou.

Dovolte si knihu nedočíst
Na světě je mnohem víc dobrých knih, než byste stihli přečíst za celý svůj život, a tak není důvod, abyste se zbytečně trápili čtením těch špatných. „Jakmile mě příběh nezaujme aspoň z 25 procent, knihu odkládám,“ říká nemilosrdně Jenny Mustard. Při čtení knih, které vás zase tolik nebaví, máte logicky větší tendenci se „zaseknout“ a přestat na nějakou dobu číst úplně.

Knihu místo Netflixu
Jestliže máte čas na filmy a seriály, máte čas i na čtení. Abyste si nemuseli vybírat jedno nebo druhé, najděte si svůj systém a naordinujte si například každý druhý večer s knihou, každý druhý večer se seriálem. 

Stanovte si cíl
Někdy může pomoci, když si jasně stanovíte počet knih, které chcete tento rok přečíst, a klidně si udělejte i seznam konkrétních knih. Pokud si knihy kupujete, můžete si ty svoje naplánované dát na jedno místo, které budete mít na očích, a získáte tak přehled o tom, co vás ještě čeká, nebo jak rychle jednotlivé kusy ubývají.

Nebojte se audioknih
I audioknihy jsou knihy a jejich poslech není o nic menší četbou, než když v ruce svíráte pevnou vazbu. Díky audioknihám můžete ke čtení využít i čas, kdy se musíte zároveň soustředit na něco jiného – poslouchejte je za chůze, při řízení každý den cestou z práce nebo třeba, když doma uklízíte. Anebo když se vám zrovna nechce číst, jenže máte dnes naordinovaný večer bez Netflixu.

Vstupte do klubu
Jinými slovy, buďte s knihami v kontaktu, i když zrovna nečtete. Sledujte knižní novinky, sledujte osobnosti, které se k literatuře vyjadřují. Díky tomu získáte přirozenou motivaci, proč knihu dnes opět otevřít.

V Česku se například můžete stát členem facebookové skupiny Co čteme, kterou kdysi založila radní Hana Třeštíková. Na Instagramu můžete kromě výše zmíněných sledovat třeba české hashtagy #copravectu nebo #vicecasunacteni. Úspěšný čtenářský klub má dokonce i herečka Reese Witherspoon – hledejte pod názvem Reese’s Book Club.