Na konci tohoto týdne ta zpráva znovu vzbudila všeobecné pozdvižení a zájem nejen bulvárních, ale i veřejnoprávních médií. Nebylo přitom sděleno nic nového.

Mladší syn britského následníka trůnu Charlese, princ Harry, spolu se svou manželkou Meghan definitivně končí se všemi svými oficiálními povinnostmi „pracujících royals“ a stahují se do ústraní. Zprávu potvrdil Buckinghamský palác.

Vypršela tak dvanáctiměsíční „ochranná lhůta“, během níž si Sussexovi ještě mohli všechno znovu rozmyslet. Znovu se tak zároveň opakuje vše, co jsme za posledních dvanáct měsíců slyšeli už několikrát. 

Od třaskavého instagramového postu z 8. ledna loňského roku, v němž princ Harry a jeho manželka bez předchozí konzultace s královnou světu oznámili, že v královské rodině a se všemi oficiálními povinnostmi končí, načež se odstěhovali nejprve do Kanady a následně natrvalo do Kalifornie, se stalo mnohé. 

Namátkou proběhlo pár nepěkných soudů (zejména s bulvárním tiskem), podepsáno bylo pár mimořádně lukrativních kontraktů (připomeňme třeba smlouvy s Netflixem nebo Spotify, které Sussexovi v Americe uzavřeli), nakoupeno bylo pár půvabných nemovitostí na americkém západním pobřeží, vydána byla skandální a skandalizující kniha, na které se prý Harry a Meghan nepodíleli, leda že by se na ní trochu podíleli: dozvěděli jsme se tam například, o čem vévodkyně přemýšlí sama ve vaně. 

Harry a Meghan dále zasáhli do amerických prezidentských voleb, vyfotili se na hřbitově amerických válečných hrdinů (zachytil je tam zcela náhodně kolemjdoucí fotograf amerického magazínu Vogue), vévodkyně se pro list The New York Times loni na podzim v dvoustránkové eseji nebývale otevřeně svěřila s bolestnou ztrátou očekávaného druhého dítěte a znovu připomněla, jak je důležité ptát se lidí, „zda jsou OK“. 

Načež aktuálně v půlce letošního února světu prostřednictvím láskyplného černobílého portrétu evokujícího romanci Bosé nohy v parku Harry a Meghan společně odtajnili šťastnou zprávu – její nové těhotenství (samozřejmě opět foceno týmem Vogue).

Harry a Meghan ohlásili, že čekají druhého potomka. | Foto Profimedia

Viděli jsme také jejich psy, květinovou výzdobu, vánoční výzdobu, dekorace na stěnách, zahradní domek jejich syna, jehož jsme pak slyšeli žvatlat v rozhlase, a viděli jsme i soubor knih afroamerických autorů, které vévodkyni inspirují při natáčení jejích podcastů. 

Zkrátka – Sussexovi v souladu se svým instagramovým prohlášením žili zcela v ústraní, stranou médií i veškerého zájmu, mimo veškerou publicitu, přesně, jak si přáli. 

Proto když teď vydala panovnice prostřednictvím oficiálního prohlášení Buckinghamského paláce tiskové sdělení, v němž kauzu „Megxit“ definitivně „a s lítostí“ uzavírá, nevzbudilo to takové překvapení. Ze strohého prohlášení vyplývá, že se princ Harry bude muset vzdát i svých vojenských povinností (z armády odešel už před několika lety) a opustí s konečnou platností většinu svých patronátů a nadací. 

„Nadále však zůstanou milovanými členy naší rodiny,“ uzavírá Její Veličenstvo své tiskové sdělení. 

Pro panovnici musí být odloučení od milovaného vnuka Harryho těžké. Pravnuka, zanedlouho dvouletého Archieho, narozeného v květnu 2019, královská prababička neviděla rok a půl – a změna se v tomto směru nechystá. Kdy a zda vůbec spatří nové pravnouče, které automaticky dostane americké občanství, je ve hvězdách. Přesto je prý všeobecná shoda v rodině, že Harry učinil dobře, když se rozhodl podpořit manželku a jít za hlasem svého srdce i rozumu někam pryč, mimo Británii, mimo zájem bulváru, mimo nenáviděná světla reflektorů a mimo nepříjemné dotazy. 

I když… 7. března usedne vévodkyně Meghan se svým urozeným manželem do křesla show populární Oprah Winfrey. Lukrativní kontrakt na „vše odhalující celovečerní interview“ odvysílané v hlavním vysílacím čase se stanicí CBS Sussexovi podepsali na začátku tohoto týdne

Připomnělo to druhdy populární píseň. 

I wanna be a billionaire so fucking bad
Buy all of the things I never had
Uh, I wanna be on the cover of Forbes magazine
Smiling next to Oprah and the Queen!

/Bruno Mars, Travie McCoy/

Bůh ochraňuj královnu.