skip to main content
Jak být lepší

Poslední zhasne. Jak fungovat ve firmě, odkud všichni odešli

Žijeme v dynamických časech a náš mozek není na nejistotu posledních let stavěný. Koronavirus sice změnil trh práce, ale černé prognózy se zatím nenaplnily.

Podle úřadu práce je nezaměstnanost nyní zhruba na 3,6 procenta a průzkum personální agentury ManPower tvrdí, že v následujících třech měsících bude nabírat až šestnáct procent firem.

Efekt hojnosti na pracovním trhu může být pro vás i negativní: spousta kolegů a kolegyň se rozhodne zkusit štěstí jinde a vy zůstanete na současné pozici sami. Ačkoli si stojíte za volbou neměnit kariéru, můžete si připadat jako nedostatečně flexibilní, inovativní či tvůrčí.

S ohledem na příchozí posily zároveň můžete pocítit efekt „staršího sourozence“. Vedení zaměstnávají ty, kdo do společnosti přišli jako poslední, a na věrné spolupracovníky se mnohdy zapomíná. Vnímáte nespravedlivost nebo nedostatečné ocenění ze strany svého šéfa či šéfky.

Přijmout změnu nemůžeme hned

Skutečnost, že se ve vaší firmě změnili zaměstnanci, a tedy celkové klima, není jednoduchá. Může vám trvat, než si zvyknete na nové spolupracovníky i způsob, jakým k nim vedení přistupuje.

Čím větší proměna se udála, tím náročnější může být její akceptování. Nečekejte od sebe, že budete v tomto ohledu okamžitě flexibilní.

Reklama

Zapojte se

Firma, pro kterou pracujete, čelí výzvě. Nezůstávejte stranou a zkuste se zapojit. Seznamte se s novými kolegy a předejte jim hodnoty, kterých si na svém zaměstnání vážíte.

Zároveň buďte otevření nápadům, které nováčci přinášejí. Neuduste jejich počáteční entuziasmus cynismem nebo strachem z inovací. Věta „ale tady to děláme takhle“ je proto zakázaná. Berte současný stav věcí za proces učení: čerstvě nabraní kolegové se učí od vás, vy zase od nich čerpáte čerstvý pohled zvenčí.

Udržujte kontakt s bývalými kolegy

Vaše síť známých je pro kariéru stěžejní. Nikdy nevíte, jaké kostky vám padnou příště, takže s těmi, kteří vám byli sympatičtí, se nepřestávejte bavit.

Společné obědy se sice odehrají s řidší frekvencí, ale nemizte jeden druhému ze života. Třeba spolu budete pracovat za nových okolností.