Jedinou hvězdou jste vy, hlásá slogan originálního hotelového konceptu Null Stern Hotel. A místo standardizovaných hotelových hvězd nabízí svým hostům miliony těch skutečných, zářících přímo nad hlavou. Tvoří stropy netradičních „pokojů“, kde mají místo obvyklých zdí panoramata alpských štítů a místo koupelny horskou bystřinu.

Projekt, který vzbudil mezinárodní ohlas, získal letos nečekanou perspektivu – pokoje pod hvězdami perfektně odpovídají aktuálním hygienickým standardům. Jeho tvůrci se proto rozhodli koncept nabídnout jako franšízu Zero Real Estate. Zájem je obrovský.

Projekt Null Stern Hotel začínal před 12 lety jako umělecká instalace bratrů Franka a Patrika Riklinových. Ti v roce 2008 vytvořili site specific hotel z nefunkčního protiatomového krytu, který pojali sice minimalisticky, ale originálně. Koncept zaujal mezinárodní média i hosty, byl nominován na Worldwide Hospitality Awards 2009, a tak jej autoři časem posunuli dál.

Před čtyřmi lety ve švýcarském údolí instalovali do panenské alpské přírody postel a dva noční stolky s lampičkami. K exkluzivnímu výhledu do krajiny přidali luxusní snídani, kterou hostům přímo do postele servíroval místní farmář v roli komorníka. Ovšemže v bílých rukavičkách a s motýlkem.

Atrakce za 250 švýcarských franků (asi 6500 korun) se vyprodala na celou sezonu během několika dnů. V dalších sezonách Rilkinovi vybavení vylepšili o nefunkční televizi: sloužila jako rám pro aktuální předpověď počasí, kterou komorník na vyžádání předložil hostům.

Když počet zájemců na čekací listině přesáhl 4500, rozhodli se koncept posunout dál. Spojili se se švýcarským hoteliérem Danielem Charbonnierem, se kterým předloni uvedli na trh značku Zero Real Estate, kterou nabízejí franšízantům.

V současnosti mají podepsané smlouvy s turistickými centrálami v šesti švýcarských kantonech a v Lichtenštejnsku, kde by se v letošní letní sezoně mělo objevit 25 postelí Null Stern Hotelu. Lokace jsou zatím přísně tajné. Pravděpodobnost, že si unikátního konceptu užijete ještě letos, je však minimální. Jak uvedli bratři Riklinové na dotaz Forbesu, aktuální čekací listina má v tuto chvíli 10 378 položek. Najde se franšízant, který koncept otevře v Krkonoších?