skip to main content
Restart

Potřebujete nakopnout? Tak si řekněte, že vás čeká příšerný, úplně nejhorší úkol

Když přesvědčíte svůj mozek, že vás čeká něco doopravdy nepříjemného, máte mnohem větší šanci, že se do toho pustíte a danou věc uděláte, než když zůstanete u toho, že je to jen otrava.

K tomu, že věci, které vnímáme skutečně negativně, máme tendenci splnit dříve než ty, které považujeme jen za mírně protivné, došla trojice nových studií z University of British Columbia.

Ty zkoumaly právě sílu pozitivní a negativní motivace v našem rozhodování, co udělat dřív a co odložit. A i když se pozitivní motivace potvrdila jako ta nejsilnější, překvapivě mocná byla i ta v očekávání silně negativních dopadů. Víc o tom, co a jak rychle nás dokáže vyprovokovat k akci, najdete tady

Princip je jednoduchý. Když víte, že máte před sebou něco opravdu nepěkného, tak to ve vás zákonitě vyvolává nepříjemné pocity a stres, kterých se budete snažit zbavit. Ideálně tím, že to, co je zdrojem vašeho diskomfortu, vyřešíte. Abyste měli pokoj a ulevili si. 

Reklama

Vědci sílu negativní a pozitivní motivace zkoumali na tom, jak účastníci studie vnímali přechod do penze. A zjistili například, že lidé, kteří byli přesvědčeni, že na tuto životní etapu nemají ušetřen dostatek financí, vykázali o 43 procent vyšší odhodlání něco s tím udělat než ti, kteří se na důchod jednoduše těšili. 

A tak i když zůstane touha po rychlé, pozitivní odměně – třeba v podobě příjemných pocitů poté, co sníte kousek čokolády – vždycky spolehlivější než síla, která vás přiměje pustit se do toho, čeho se obáváte, můžete zkusit využít i tohoto principu.

Zkuste si třeba živě představit, jak si kazíte páteční večer placením účtů nebo uklízením místo toho, abyste ho trávili s přáteli. Pokud vás to vystraší a nakopne, minimálně pro vaši váhu to bude lepší, než se když se za splnění každé věci, do které se vám nechce, odměníte čokoládou.