skip to main content
Jak být lepší

Potřebujete více času? S produktivitou vám pomůže správné rozložení energie

1 minuta čtení

Představte si svou denní dávku energie jako velký koláč. Je potřeba ho naporcovat tak, abyste během celého dne energeticky nestrádali – a zejména na složitější úkoly si už dopředu vyčlenili větší kus.

Jak na to?

Uzavírejte věci

Existuje něco, co chcete udělat už týdny, měsíce nebo možná i roky, a stále jste se k tomu nedostali? Preventivní prohlídka u lékaře, plánování dalšího pracovního postupu nebo přerovnání nábytku u vás doma? Všechny tyto věci, i když na ně denně nemyslíte, jsou uloženy ve vašem podvědomí, zabírají prostor a berou vám energii.

Reklama

Věnujte jim proto na konci každého týdne prostor a pokuste se jich uzavřít co nejvíce. Ulevíte své hlavě a do dalšího týdne vám z energetického koláče zbude větší porce.

Nepřepínejte

To, že se najednou věnujete psaní důležitého textu a do toho začnete psát SMS nebo volat, odepíšete na mail, podíváte se na sociální sítě… Tohle všechno vám ubírá velké množství energie.

Mezi jednotlivými úkoly nepřepínejte. Vymezte si vždy čas, kdy budete dělat podobný typ úkolů, do jednoho bloku a pak teprve začněte s dalšími. I díky tomu na úkoly budete mít více energie, a můžete je tak i zvládnout za kratší dobu.

Reklama

Věnujte se svému zdroji

Když jdou věci podle plánu a daří se nám, jsme spokojení a máme mnoho energie. V případě krize, ať už v pracovní, či osobní rovině, nám energie ubývá. V takových chvílích je potřeba, abyste ji proaktivně obnovili tím, co vás těší a dělá vám radost. Vyrazte ven s kamarády, protáhněte se, pusťte si film nebo se klidně vybrečte!

Dejte si digitální detox

Telefony máme každý den při sobě, stejně tak se každý den díváme na obrazovky svých počítačů. Informací, které během celého dne díky svému neustálému připojení nashromáždíme, je víc než dost – a všechny zaměstnávají náš mozek. Je potřeba vědomě si odpočinout, odložit telefony a dívat se na chvíli mimo obrazovky.

Přestaňte o všem přemýšlet a rozhodněte se

Mám dnes vyrazit do posilovny? Zveřejnit něco na Instagramu? Přidat do šatníku modrou, nebo červenou barvu? Rozhodování se je dalším procesem,  který nás připravuje o notnou dávku energie.

Jak o ni nepřijít? Zautomatizujte si jednotlivé činnosti. Udělejte si rozvrh cvičení, naplánujte dny, kdy se budete věnovat určitému druhu úkolů, připravte si plán povinností už večer před jejich plněním.

Reklama
Reklama