Lotta Sonninen je finská editorka a překladatelka. Ve chvíli, kdy pracovala na několikáté knížce o pozitivním myšlení za sebou, ji napadlo, zda trend pozitivní psychologie nezašel příliš daleko. Všechny ty knihy o hledání „toho dobrého v každé situaci“ a o tom, jak musíme být pořád šťastní a vděční, jí vnukly myšlenku:

Neokrádáme se o negativní emoce? Nesnažíme se je vědomě potlačovat, protože teď nejsou zkrátka „in“? Neodsouváme je pryč z naší hlavy místo toho, abychom se je snažili efektivně řešit?

Rozhodla se, že půjde proti pozitivnímu proudu, a vydala knížku The Little Book of Bad Moods, která by vám měla pomoct se se svými negativními emocemi a náladami vypořádat. Nebo si alespoň uvědomit, že cítit se špatně je úplně normální a vlastně i žádoucí.

Protože jakmile špatné pocity pojmenujete, připomíná Sonninen, budete se s nimi moct vypořádat nebo minimálně udělat něco pro to, abyste se takto příště necítili.

Místo toho, abyste se snažili být za každou cenu pozitivní, zkuste si cvičení z její knížky. Vezměte si prázdný papír a napište si na něj následující:

Co mě v tuhle chvíli nejvíce štve?

Kdo je do problému zatažený?

Proč mě celá ta situace vlastně tak rozčiluje?

Jak se kvůli tomu cítím?

Jakmile dopíšete, udělejte si šálek čaje a v klidu si přečtěte, co jste napsali. Zamyslete se nad tím, jak situaci můžete řešit. Pokud vás třeba štve kolega v práci, místo stěžování si s ním raději domluvte schůzku. Jestli zase řešíte problémy ve vztahu, naplánujte si, kdy si o nich s partnerem promluvíte.

A hlavně myslete na to, že připustit si, že máte negativní emoce, je první krok k tomu, abyste s nimi mohli nějak pracovat.

Tak negativním emocím zdar!