PPF bance stoupl loni čistý zisk o 600 milionů korun na 1,747 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2021. Zisk se ale nedostal na úroveň předpandemického roku 2019, kdy činil 2,6 miliardy korun. Bankám a spořitelnám v Česku loni stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 23,1 miliardy korun na 70,58 miliardy korun.

PPF banka kvůli únorové ruské invazi na Ukrajinu během letošního roku svoji činnost v Rusku omezila. „Banka v návaznosti na geopolitickou situaci v průběhu roku 2022 významně snížila svoji expozici na Rusko z 31. prosince 2021, a to jak úpravou limitů na protistrany z uvedených států, tak i omezením limitů na operace v rublech,“ uvedla PPF banka ve výroční zprávě.

Vojenský konflikt by na bankovní dům podle dokumentu neměl mít větší vliv. Jeho pohledávky nebo finanční aktiva se vztahem k ruským a ukrajinským trhům ke konci března činily 0,18 procenta z celkového majetku PPF banky. Závazky k regionu tvořily 0,31 procenta z celého objemu.

V loňském roce se vlastní kapitál PPF banky zvýšil o 7,3 procenta na 16,5 miliardy korun. „Návratnost vlastního kapitálu je i přes dopad pandemie v roce 2021 na velmi solidní úrovni téměř jedenácti procent,“ informovala firma. Objem aktiv vzrostl, bilanční suma se dostala na téměř 237 miliard korun, tedy na úroveň předpandemického roku 2019. Tvořily je hlavně reverzní repo operace s centrální bankou nebo pohledávky za klienty.

PPF banka uvedla, že se v hodnocení primárních dealerů státních dluhopisů, které sestavuje ministerstvo financí, opět umístila na druhém místě. „S celkovým objemem obchodů s cennými papíry za rok 2021 v hodnotě 419,5 miliardy korun se tak řadíme mezi nejvýznamnější obchodníky na finančních trzích v České republice,“ upozornil generální ředitel banky Petr Jirásko.

PPF banku z 92,96 procenta ovládá nizozemská společnost PPF Group, kterou nyní spravuje manželka zesnulého miliardáře Renáta Kellnerová. Zbývajících 6,73 procenta drží hlavní město Praha. Bankovní dům se věnuje především poskytování finančních, investičních a poradenských služeb a privátnímu bankovnictví.