Skupina z Evropské ulice se pomalu zbavuje své koule na noze zvané přítomnost v Rusku. Po prodeji pozemků přichází zpráva o tom, že PPF prodává svá bankovní aktiva v Rusku, tedy Home Credit and Finance Bank.

Na straně kupujícího stojí podle vyjádření skupiny hned několik individuálních investorů, v jejichž čele je Ivan Tyryškin, zkušený ruský finančník, který měsíc po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu nastoupil do čela petrohradské burzy s cennými papíry SPB Exchange. Tu před ním vedl Francouz Jacques Der Megreditchian.

Kazašská větev, taktéž spadající do „ruského balíčku“, pak podle PPF poputuje do rukou akcionářů vybraných top manažerů z barev PPF a Home Creditu.

„Ivan Tyryškin výrazně přispěl k budování základů moderních finančních trhů v Rusku jako generální ředitel burzy RTS. Investoval rovněž do řady předních ruských fintechových společností, které dokázal úspěšně rozvíjet,“ stojí v oznámení, které v úterý vydala skupina PPF.

V něm se také uvádí, že hodnota transakce nebude po dohodě obou stran zveřejněna. Za jakou cenu se dají reálně prodat ruská aktiva, je velkou neznámou, nicméně předválečná valuace celé entity pohybující se okolo jedné miliardy eur je v dnešním kontextu snová.

O tom, jak může být v současné době komplikované zbavit se ruských aktiv, píšeme v aktuálním vydání Forbesu.