skip to main content
Doprava

Praha zřejmě nedostaví vnitřní okruh. Projekt by mohl převzít stát

Dostavbu zbylé části pražského vnitřního okruhu by od města, které ho má nyní na starosti, mohl převzít stát. Dříve se mluvilo o tom, že by stát městu přispěl 60 miliardami korun. Po dnešním jednání premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO a vedení města to novinářům řekl primátor za Piráty Zdeněk Hřib. 

Vnější okruh kolem Prahy je součástí dálniční sítě a jeho dostavbu má na starosti stát, vnitřní zatím projektovalo a platilo město. Podle Hřiba by mělo předání projektu státu pro město výhody, například garanci splnění nebo to, že město se na projektu již nebude finančně podílet. Další schůzka by se k tomu podle něj měla uskutečnit do konce července.

Z vnitřního okruhu zbývá dokončit asi desetikilometrový úsek mezi vyústěním tunelu Blanka v Pelc-Tyrolce a Štěrboholy. Babiš v minulosti zmínil, že by ho bylo možné stavět formou tzv. PPP projektu, tedy ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru. Podle Hřiba by to v případě předání projektu bylo věcí státu.

Reklama

Původně město požadovalo, aby stát výměnou za spolupráci při Babišově plánu na vybudování areálu pro úředníky na městských pozemcích v Letňanech přispěl městu 60 miliardami korun na vybrané dopravní stavby včetně okruhu. Podle primátora by to stále bylo lepší řešení, ale ukázalo se, že je komplikované kvůli právním a organizačním detailům.

Projekt okruhu současné vedení města oproti původnímu plánu upravilo a rozšířilo délku úseku, který má vést tunely. Oproti dřívějšímu plánu na 4,2 kilometru tunelů se nyní počítá s tím, že zahlouben bude dvojnásobek. Primátorův náměstek Petr Hlaváček za TOP 09 dnes řekl, že zhruba za rok by mohla být hotova dokumentace pro územní řízení.

Zástupci vedení města dnes s premiérem jednali také o majetkových směnách a o dalším postupu v Letňanech. Tam vše podle Hřiba směřuje k dohodě. „Podařilo se nám přesvědčit pana premiéra, že není možné, aby mu samospráva garantovala vydání stavebních povolení na záměry v Letňanech,“ řekl.