Přichází s ním Suzy Welch, novinářka a autorka stejnojmenné knihy 10—10—10: A Life Transforming Idea. Výhoda tohoto pravidla je, že je aplikovatelné na mnoho typů situací, od osobních vztahů až po pracovní problémy.

Tak tedy předtím, než uděláte nějaké větší rozhodnutí, si položte tyto tři otázky:

Jak se budu cítit za 10 minut?

Jak se budu cítit za 10 měsíců?

Jak se budu cítit za 10 let?

S pravidlem přišla ve chvíli, kdy se rozhodovala, zda zůstat večer v práci, nebo skončit dřív a jet domů za dětmi. Věděla, že pokud v práci zůstane, naštve chůvu a děti. Zároveň ale tušila, že pokud by jela domů, její šéfová by si za ni musela hledat náhradu, která by práci stihla dodělat v termínu.

Zamyslela se tedy nad tím, jakou roli by v jejím životě hrálo rozhodnutí za 10 měsíců. Tušila, že pokud by nezůstávala v práci večer často, rodinné vztahy by tato výjimka nijak zvlášť nenarušila. Hrozilo ale, že by se musela své šéfce stále ospravedlňovat, a že by tak mohla přijít o příležitost dostat se na vyšší pozici.

Tak si položila poslední otázku – jak důležité bude toto rozhodnutí za 10 let? Věděla, že ať už se rozhodne v práci zůstat, či nikoli, nebude to mít na chod jejího života příliš velký vliv. Rozhodla se proto v práci ten večer zůstat.

Opačné rozhodnutí ale udělala, když se rozhodovala mezi sobotním mítinkem a sportovní akcí svého syna. Věděla, že pokud se jí nezúčastní, její syn bude i za 10 let vědět, že si vybrala práci na úkor jeho důležitého dne. A věděla také, že tohle by nikdy nevzala zpět. A tak šla podpořit svého syna, který ten den úspěšně získal černý pásek v karate.

Pravidlo umožňuje udělat krok zpět, zamyslet se nad problémem v širší perspektivě, a nepodlehnout tak aktuální emoci.Také vám pomůže přijít na to, co od života vlastně chcete a co je pro vás v jeho průběhu důležité.