Znáte Paretův princip? Italský sociolog a ekonom Vilfredo Pareto si všiml, že 80 procent hrachu na jeho zahrádce pochází z 20 procent vysázených lusků. Paretův princip – nebo také pravidlo – proto ve zkratce říká, že 80 procent výsledků vychází z 20 procent vloženého úsilí.

„Aplikace a přítomnost Paretova pravidla jsou široké,“ píše autor knihy The Subtle Art of Not Giving a Fuck Mark Manson na svém blogu. Proč byste měli zkusit aplikovat pravidlo do svého každodenního života? Uvědomíte si, co je důležité a co vám naopak jen zbytečně bere energii. A dovést by vás k tomu mohly následující otázky:

  • Kdo patří do nejdůležitějších 20 procent lidí, kteří vás dělají šťastnými? 
  • Jaké položky ve vašem šatníku nosíte 80 procent času?
  • Co děláte 20 procent času a přináší vám to nejvíce radosti?
  • Které chování vám ve vztahu generuje 80 procent problémů?

„Hádám, že nebudete mít problém na otázky odpovědět. Jen vás nikdy nenapadlo si je položit. Jakmile si je zodpovíte, můžete se začít soustřeďovat na to podstatné ve svém životě,“ píše Manson. 

Příklad? Pokud vám 80 procent lidí, se kterými trávíte čas, dává jen 20 procent hezkých zážitků, zkuste s nimi netrávit tolik času. Vyhoďte věci, které nosíte jen ve 20 procentech případů, zbavte se aktivit, které vás zase tolik nenaplňují, a snažte se potlačit (nebo alespoň vnímat) chování, kvůli kterému máte ve vztahu nejvíce problémů.

Manson tvrdí, že každý z nás má jen omezenou zásobu toho, čemu může v životě věnovat energii. A je pouze na nás, jak se rozhodneme, že s ní naložíme. Pokud energii vyplýtváte na věci, které neplodí výsledky, pak už vám, vcelku logicky, na cokoli plodného energie nezbývá.

„Pravidlo 80/20 nemusíte dodržovat nijak rigidně. Zkuste se na něj dívat jako na nástroj, díky kterému lépe pochopíte svůj život. Posaďte se a chvíli nad ním přemýšlejte. Budete překvapeni, na co všechno přijdete,“ uzavírá úspěšný autor.