Pražská burza podruhé v řadě oslabila. Index PX ve čtvrtek klesl o 0,32 procenta na 1558,62 bodu. Nedařilo se akciím Komerční banky či Erste Bank.

Naopak několikadenní pokles přerušila energetická společnost ČEZ. Rostla také Moneta Money Bank, která ve čtvrtek zveřejnila hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

V červeném skončila většina finančního sektoru. Erste odepsala 0,49 procenta na 1113,50 koruny a pojišťovna VIG si pohoršila o 0,93 procenta na 743 korun.

Akcie Komerční banky pak zlevnily o 0,92 procenta na 861,50 Kč. Akcionáři Komerční banky ve středu na valné hromadě schválili návrh představenstva vyplatit z loňského zisku dividendu 82,66 koruny na akcii před zdaněním. Komerční banka má přes šedesát devět tisíc akcionářů, většina z nich jsou lidé z Česka.

Moneta posílila o 0,39 procenta na 103,40 koruny.

„Je to šestá neklesající seance v řadě,“ podotkl analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Moneta ve čtvrtek oznámila, že jí v prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk meziročně o 5,8 procenta na 1,3 miliardy korun. Výsledek je v souladu s očekáváním banky a byl ovlivněn především dobrým provozním ziskem a nižšími provozními náklady.

Čtvrtek byl poslední den obchodování s akciemi Monety s právem na dividendu ze zisku minulého roku.

„Akcionáři schválili dividendu devět korun na akcii (hrubý výnos 8,7 procenta). Zítra (v pátek) se bude obchodovat tzv. ex-dividend. Je obvyklé, že cena akcií v tento den klesne právě o výši dividendy,“ sdělil Trampota.

ČEZ klesal šest dní v řadě, ve čtvrtek ale jeho akcie tuto sérii přerušily a zdražily o 0,24 procenta na 849 korun.

Polepšila si také zbrojovka Colt CZ, a to o 0,63 procenta na 634 korun. Cenné papíry řetězce Pilulka přidaly 0,28 procenta na 181,50 koruny a metalurgická společnost Gevorkyan vzrostla o 0,79 procenta na 254 korun. Stala se tak nejlepší akcií dne.

„Nicméně za slabé likvidity, kdy jakákoli objednávka může kurz podstatně ovlivnit,“ dodal Trampota.

Koruna ve čtvrtek posílila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru zpevnila od středečního podvečera o devět haléřů na 25,17 koruny/euro. K dolaru si polepšila o 13 haléřů na 23,50 koruny/dolar. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online kolem čtvrtečních 17:00.