Pražská burza se ve čtvrtek po úterním poklesu vrátila k růstu, index PX posílil o 0,43 procenta na 1555,44 bodu. Dařilo se především bankovním titulům.

Ztrácely naopak akcie energetické společnosti ČEZ. Aktivita na trhu byla vysoká. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

„Objem obchodů byl přibližně dvojnásobný proti dlouhodobému průměru, když se na hlavním trhu zobchodovaly akcie zhruba za 870 milionů korun,“ uvedl makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

Celkem 534 milionů korun připadlo na obchody s akciemi Komerční banky, které se ve čtvrtek naposledy obchodovaly s dividendou. Zhodnotily o 0,58 procenta na 874,50 koruny.

„Zítra (v pátek) můžeme čekat technický pokles ceny o výši dividendy,“ podotkl analytik Fio banky Martin Singer.

Erste Bank přidala 1,58 procenta na 1127,50 koruny a Moneta Money Bank si polepšila o 0,32 procenta na 95,40 koruny.

„Naopak akcie ČEZ si ve čtvrtek vybraly oddechový čas a část zisků z počátku týdne odepsaly,“ uvedl Vávra.

Cenné papíry ČEZ zlevnily o 0,98 procenta na 861,50 koruny. V červeném skončila také firma Photon Energy, která se zabývá výstavbou a provozováním fotovoltaických elektráren.

Koruna po čtvrtečním očekávaném snížení základní úrokové sazby a nové makroekonomické prognóze České národní banky (ČNB) posílila vůči oběma hlavním světovým měnám.

K euru se dostala těsně pod hranici pětadvaceti korun, když oproti předchozímu závěru zpevnila o šestnáct haléřů na 24,99 koruny za euro.

K dolaru si polepšila o desetník a okolo 17:00 se obchodovala v kurzu 23,39 koruny za dolar. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.