Tomu místu se dřív říkalo liberecké Benátky. Řeku Nisu, která centrem města protéká, lemovaly z obou stran domy. V minulosti se totiž město pyšnilo náhonem městských mlýnů.

Ty už jsou dávno pryč, zůstala jen řeka sevřená mezi pobřežní zdi. K tomu ji odsoudila průmyslová revoluce a rozvoj textilních fabrik, které z Nisy udělaly postupem času stoku, do níž vypouštěly barvy. Ani to už ale není pravda, fabriky zmizely a řeka je čistá. Přišel tak ideální čas využít její potenciál a dát Liberci jeho první náplavku.

Za projektem stojí Liberecký kraj, který už před lety vyhlásil architektonickou soutěž. Tu vyhrálo pražské studio re:architekti. Kromě náplavky je podepsané i pod návrhem nového parkovacího domu a úpravy okolí krajského sídla. „Celý ten projekt je velmi složitý a tým, který ho připravuje, je obrovský, se spoustou odborníků z různých oblastí. Zpracovávali jsme třeba i hydrodynamické posudky na umístění nové lávky přes řeku i na schody k vodě. Složitě jsme si prosazovali i strom, který v těch schodech je,“ říká jeden z architektů studia David Pavlišta.

Liberecký kraj zase musel řešit majetkové vypořádání s Povodím Labe ohledně pobřežních zdí. „Teď jsme si kus té současné zdi koupili a po dokončení celé dílo Povodí bezúplatně převedeme,“ vysvětluje hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Kraj chce co nejdříve zažádat o územní rozhodnutí a následně o stavební povolení. To by mohl získat na podzim letošního roku. Pak začne soutěžit, kdo náplavku postaví, a také to, kdo ji zaplatí.

Zatím to vypadá, že hlavním a zřejmě i jediným investorem bude právě kraj. „Náplavka vyjde odhadem tak na 120 milionů korun a jsme připraveni do toho jít i za cenu toho, že nezískáme dotaci. Je to pro nás důležitý projekt,“ dodává hejtman.

K vodě sejdou lidé po nových schodech, přístup ale budou mít pouze na jednom místě, dlouhém zhruba sedmdesát metrů. Součástí má být i nová lávka přes Nisu, která naváže na vchod do budovy krajského úřadu. V plánu je také dětské hřiště a kiosek. „Chceme, aby lidé začali Nisu ve městě vnímat jako něco příjemného, odpočinkového, ne jako bariéru, která je špinavá a smrdí. Inspirací pro tuhle změnu je nám se svou náplavkou Praha,“ dodává architekt.

Jako první z celého projektu by se měl začít letos na jaře stavět parkovací dům. Schová se v něm 244 aut a vyjde na zhruba 180 milionů korun, z toho by dotace měla pokrýt zhruba třetinu. V druhé fázi pak přijde na řadu lávka, náplavka a kultivace okolí krajského mrakodrapu.

Na projekt kraje chce navázat i liberecká radnice. Ta plánuje upravit část nábřeží Nisy v okolí ulice Na Rybníčku a Šolcova domu včetně přilehlých parkovišť. Vyrůst by tak nejpozději v příštím roce mohla promenáda kolem řeky a dva nové parky, které propojí lávka na obou březích. Město počítá s investicí kolem čtyřiceti milionů korun.