Další české herní studio míří do náruče velké americké firmy. Vývojáře z Geewy kupuje společnost AppLovin, zámořský specialista na mobilní hry. Z vlastnické struktury tak mizí jak skupina KKCG Karla Komárka, což byl dosavadní majoritní vlastník, tak polský investiční fond MCI i zakladatel firmy Miloš Endrle.

Cena transakce nebyla oficiálně zveřejněna, podle informací Forbesu se jedná o částku okolo 350 milionů korun.

Pražské studio Geewa bylo založeno v roce 2005 a na trhu se proslavilo především svým kulečníkem Pool Live Tour na Facebooku. Dnes je jeho hlavním produktem hra Smashing Four. 

„Od chvíle, kdy jsme ji v roce 2018 vydali, letíme nahoru v počtu uživatelů i tržbách, ve svých storech nás podpořil Google i Apple. I díky tomu byl loňský rok tím nejúspěšnějším za celou patnáctiletou historii Geewy,“ odkazuje Endrle na tržby ve výši 320 milionů korun.

Není divu, že se investoři rozhodli z Geewy vystoupit právě teď. „Prodej Geewy je v souladu s investiční strategií KKCG v oblasti venture capital investic. Během šesti let jsme v roli majoritního akcionáře pomohli firmu rozvinout a také dosáhnout našich investičních cílů,“ říká Michal Tománek, investiční ředitel skupiny KKCG. Ta přes svůj fond Springtide Ventures doteď držela 62 procent, polský MCI měl 32 procent a zbytek zakladatel Endrle.

„Nyní s uspokojením předáváme kormidlo strategickému hráči, který je připraven podpořit herní studio v jeho dalším růstu,“ dodává Tománek.

Miloš Endrle, zakladatel studia Geewa

Fond Springtide Ventures pomáhal studiu v etapě, kdy se přizpůsobovalo měnícímu se obchodnímu prostředí a zaměřilo se na vlastní hry pro platformy jako například Facebook. Od roku 2014 se Geewa soustřeďuje na výrobu her pro chytré telefony a tablety. Tento rok navazuje na Smashing Four uvedením nového titulu Smash Casters s pokročilou 3D grafikou.

To vše už pod křídly AppLovinu, který u nás nemá takový zvuk, ale jde o jednoho z největších hráčů v prostředí mobilních her. „Po Googlu a Facebooku mají největší síť s mobilní reklamou,“ připomíná Endrle o firmě sídlící v kalifornském Palo Altu.

Vydání Forbesu Sekec mazec

„Náš tým si s týmem společnosti Geewa ihned porozuměl – jeho dobré vedení, herní hit Smashing Four a mimořádně talentovaní lidé v pražském sídle na nás mimořádně zapůsobili,“ vyjádřil se za AppLovin jeho spoluzakladatel a generální ředitel Adam Foroughi.

Foto Geewa

Geewa bude nadále působit jako nezávislé, samostatné studio pod současným vedením. Všech 60 lidí zůstává a brzy se budou stěhovat do nových prostor v kancelářském projektu Dock v Libni. Endrle si od nového vlastníka slibuje, že podpoří další růst Geewy a umožní jí celosvětově škálovat nejpopulárnější hry.

„Těšíme se na to, že díky odborným znalostem AppLovinu budeme moci své hry optimalizovat tak, aby dále celosvětově rostl počet jejich uživatelů,“ dodává Endrle.