skip to main content
Hry

Pražské herní studio Geewa míří do amerických rukou, kupuje ho AppLovin

3 minuty čtení

Další české herní studio míří do náruče velké americké firmy. Vývojáře z Geewy kupuje společnost AppLovin, zámořský specialista na mobilní hry. Z vlastnické struktury tak mizí jak skupina KKCG Karla Komárka, což byl dosavadní majoritní vlastník, tak polský investiční fond MCI i zakladatel firmy Miloš Endrle.

Cena transakce nebyla oficiálně zveřejněna, podle informací Forbesu se jedná o částku okolo 350 milionů korun.

Pražské studio Geewa bylo založeno v roce 2005 a na trhu se proslavilo především svým kulečníkem Pool Live Tour na Facebooku. Dnes je jeho hlavním produktem hra Smashing Four. 

Reklama

„Od chvíle, kdy jsme ji v roce 2018 vydali, letíme nahoru v počtu uživatelů i tržbách, ve svých storech nás podpořil Google i Apple. I díky tomu byl loňský rok tím nejúspěšnějším za celou patnáctiletou historii Geewy,“ odkazuje Endrle na tržby ve výši 320 milionů korun.

Není divu, že se investoři rozhodli z Geewy vystoupit právě teď. „Prodej Geewy je v souladu s investiční strategií KKCG v oblasti venture capital investic. Během šesti let jsme v roli majoritního akcionáře pomohli firmu rozvinout a také dosáhnout našich investičních cílů,“ říká Michal Tománek, investiční ředitel skupiny KKCG. Ta přes svůj fond Springtide Ventures doteď držela 62 procent, polský MCI měl 32 procent a zbytek zakladatel Endrle.

„Nyní s uspokojením předáváme kormidlo strategickému hráči, který je připraven podpořit herní studio v jeho dalším růstu,“ dodává Tománek.

Miloš Endrle, zakladatel studia Geewa

Fond Springtide Ventures pomáhal studiu v etapě, kdy se přizpůsobovalo měnícímu se obchodnímu prostředí a zaměřilo se na vlastní hry pro platformy jako například Facebook. Od roku 2014 se Geewa soustřeďuje na výrobu her pro chytré telefony a tablety. Tento rok navazuje na Smashing Four uvedením nového titulu Smash Casters s pokročilou 3D grafikou.

To vše už pod křídly AppLovinu, který u nás nemá takový zvuk, ale jde o jednoho z největších hráčů v prostředí mobilních her. „Po Googlu a Facebooku mají největší síť s mobilní reklamou,“ připomíná Endrle o firmě sídlící v kalifornském Palo Altu.

Související vydání
Reklama

„Náš tým si s týmem společnosti Geewa ihned porozuměl – jeho dobré vedení, herní hit Smashing Four a mimořádně talentovaní lidé v pražském sídle na nás mimořádně zapůsobili,“ vyjádřil se za AppLovin jeho spoluzakladatel a generální ředitel Adam Foroughi.

Foto Geewa

Geewa bude nadále působit jako nezávislé, samostatné studio pod současným vedením. Všech 60 lidí zůstává a brzy se budou stěhovat do nových prostor v kancelářském projektu Dock v Libni. Endrle si od nového vlastníka slibuje, že podpoří další růst Geewy a umožní jí celosvětově škálovat nejpopulárnější hry.

„Těšíme se na to, že díky odborným znalostem AppLovinu budeme moci své hry optimalizovat tak, aby dále celosvětově rostl počet jejich uživatelů,“ dodává Endrle.

Reklama
Reklama