Nikdo přesně neví, co se před sto lety stalo v kremnické mincovně. V roce 1924 se tam neměl razit žádný československý pětihaléř, přesto se několik mincí s datem tohoto roku dochovalo až dodnes. Na aukcích za ně sběratelé platí statisíce korun. O záhadné minci jsme si povídali s Andrejem Machem z numismatické společnosti Macho & Chlapovič.

Naposledy se československý pětihaléř z roku 1924 objevil v aukci na jaře. Z vyvolávací ceny třicet tisíc eur se jeho cena vyšplhala na výsledných 66 tisíc eur, tedy asi 1,67 milionu korun. „Byla to mince s potvrzeným rodokmenem,“ zdůraznil Mach. Tento konkrétní pětihaléř objevil v roce 1926 zaměstnanec Městské spořitelny v Kremnici Július Ritter, nejmladší potomek zámožné kremnické rodiny Ritterů.

Už od dětství ho jeho otec a sběratel Leopold Ritter vedl ke stejné vášni. Július tedy při pohledu na rok 1924 prozíravě usoudil, že pětihaléř bude výjimečný. Mince se stala součástí rodinné sbírky a prodala se teprve v loňském roce. Byla to velká událost, k prodeji takového exempláře dochází snad jednou za deset let. A pokaždé je třeba si připravit podstatně vyšší částku.

Foto: archiv Macho & Chlapovič

Pětihaléř byl v dražbě i před deseti lety. Během Sběratelských dnů v Bratislavě byl nabízen za deset tisíc eur, kupní cena se nakonec vyšplhala na sedmnáct tisíc eur, asi 430 tisíc korun. Vrátíme-li se v čase o dvě desetiletí zpět, zjistíme, že v roce 2004 Národní banka Slovenska odhadovala cenu za vzácný pětihaléř na šedesát tisíc korun.

Ve srovnání s nejdražší oběžnou mincí světa je však i pětihaléř za 66 tisíc euro jen chudým příbuzným. V roce 2021 byla americká zlatá dvacetidolarová mince z roku 1933 známá jako Double Eagle vydražena v aukční síni Sotheby’s za téměř devatenáct milionů amerických dolarů.

Mincí bylo původně vyraženo 450 tisíc kusů, ale v rámci americké strategie odklonu od zlaté měny během Velké hospodářské krize byla naprostá většina z nich roztavena. Dochovalo se jich pouze třináct a pouze jedna je v soukromém vlastnictví.


Co dělá oběžnou minci tou sběratelskou?

Například to, že se vůbec nikdy nedostala do oběhu. To znamená, že nebyla opotřebována používáním a dochovala se ve špičkovém stavu. Na vzácnost má samozřejmě vliv i počet vyražených kusů dané mince. Dále známe vzácné oběžné mince, které byly raženy s nějakou vadou, pak hovoříme o chybových ražbách. Nebo mohly být také raženy na zkoušku.

Vraťme se tedy do našeho regionu. Čím je pětihaléř z roku 1924 tak jedinečný?

Je označován za nejvzácnější a nejzáhadnější československou oběžnou minci. Dokonce i příprava ražby je zahalena tajemstvím. Ve skutečnosti se pro rok 1924 žádná ražba pětihaléře neplánovala. Přesto se na sběratelském trhu objevuje několik exemplářů mince z roku 1924.

Co se tedy stalo v Kremnici v roce 1924?

Existuje několik teorií, jak pětihaléř v roce 1924 vznikl. První možností je, že kremnická mincovna vyrobila razidla z vlastní iniciativy. V roce 1923 byla mincovna velmi vytížená. Aby byla schopna rychle reagovat na případnou naléhavou žádost o ražbu pětihaléře, mohla razidla pro rok 1924 vyrobit z vlastní iniciativy.

A další teorie?

Druhá říká, že razidlo z roku 1924 bylo vyrobeno omylem. Vzory dvouhaléřových a pětihaléřových mincí byly v té době identické a zároveň se průměry těchto mincí lišily pouze o jeden milimetr. Mohlo tedy dojít k chybě, kdy rytec mincovny vytvořil averz pětihaléře místo averzu (přední strany mince) dvouhaléře z roku 1924.

Někteří také uvažují o možnosti, že letopočet 1924 vznikl pouze „přerytím“ čísla 1923. To je však velmi nepravděpodobné, protože číslo čtyři je v letopočtu vyryto dokonale a to by při tomto technologickém postupu nebylo možné.

Kremnica. Foto: archiv Macho & Chlapovič

Pětihaléř byl loni na jaře vydražen na vaší aukci v Praze za 66 tisíc eur. Můžete říci, že jde o nejžádanější minci z oběžných mincí Československa?

Ano, právě to, že jde o nejvzácnější a nejzáhadnější československou oběžnou minci, z ní dělá tu nejžádanější a zároveň nejdražší oběžnou minci Československa.

Jak se v průběhu let proměnila hodnota této mince?

Rozhodně se jedná o investici, která má potenciál dále růst. Ze zkušeností víme, že takovéto vzácné exempláře mincí mají tendenci během deseti až dvaceti let násobně zvýšit svou hodnotu.

Je pravděpodobné, že existují nějaké neobjevené mince z této série? Že je má někdo doma někde na půdě?

Je zcela běžné, že lidé doma nacházejí staré mince a občas se mezi nimi najde i něco vzácného. Je však velmi nepravděpodobné, že by se tam našel pětihaléř z roku 1924, protože bylo vyraženo pouze pár exemplářů.

Na internetu lze nalézt i nové ražby stejné mince, které jsou na prodej. Je o ně mezi sběrateli také zájem?

V případě pětihaléře se jedná o relativně oblíbenou novoražbu, protože existuje mnoho sběratelů, kteří sbírají postupně všechny oběžné mince první republiky, ale je jen málo těch, kteří si mohou dovolit koupit originální pětihaléř z roku 1924. Proto je novoražba pro většinu sběratelů cestou, jak zaplnit i poslední volné místo ve své sbírce.

Jsou cenné i československé pětihaléře z jiných let?

Existuje několik dalších ročníků pětihaléřů, které jsou vzácné, například ročník 1926, ale jeho cena se i ve špičkovém stavu pohybuje v řádu stovek eur, takže se s ročníkem 1924 nedá srovnávat.

Foto: archiv Macho & Chlapovič

A co novější mince, které má pravděpodobně mnoho lidí schované doma na památku? Existuje mezi oběžnými slovenskými korunami nějaká vzácná mince?

V rámci oběžných mincí ne. Našli bychom ale několik vzácných pamětních mincí, několik zajímavých chybně ražených nebo zkušebních mincí, například slovenskou pětikorunu z roku 1993 s perlovcem a pětikorunu z téhož roku s vlysem. Velmi vzácné jsou však z tohoto období oběhové bankovky.

Dnes je módou – i pro laiky – sbírat oběžná eura z různých zemí. Mají potenciál časem zvyšovat svou hodnotu?

U euromincí shromážděných z oběhu se neočekává, že by jejich hodnota v budoucnu vzrostla. Přesto s nimi mnoho sběratelů začíná. Je to výborná vstupní brána do světa sběratelství mincí, protože se jedná o cenově nenáročný způsob sbírání.

V katalozích nebo na internetu lze o euromincích najít mnoho informací, takže se sbíráním mincí mohou začít i mladší děti, které se o historii zatím tolik nezajímají. Časem však mnoho sběratelů přejde k dřívějším obdobím a postupně se propracuje k zajímavějším kouskům.

Jsou ve světě sběratelství mincí běžné padělky? Na co si dát pozor?

Padělky jsou bohužel poměrně časté, proto je důležité kupovat mince od renomovaných společností. Například naše společnost poskytuje doživotní záruku pravosti na všechny mince, medaile a bankovky, které prodáváme v našich aukcích.

Právě nákup v aukcích je považován za nejbezpečnější způsob nákupu dražších a vzácnějších mincí, protože pravděpodobnost nálezu padělku je mnohem nižší než při nákupu přímo z anonymních zdrojů.