Radek Novák je český byznysmen, investor a sběratel, který dlouhodobě žije v Rakousku. Napsal knihu Poštovní známky – Koníček, nebo investice? a provozuje web www.alternativniinvestice.com.

Je to otázka, kterou si investoři po celém světě kladou již desítky let. Pokud přijde opravdová krize, kde hledat bezpečné přístavy, kam uložit svůj kapitál? A opravdovou krizí myslíme to, co se děje nyní na Ukrajině – válku.

Tento text nemá sloužit k vyvolávání paniky, jde o historicko-ekonomický exkurz do světa alternativních investic, které už se v minulosti osvědčily.

Ty mají oproti běžnějším investicím mnoho výhod, respektive nemají celou řadu jejich nevýhod, které jsou v posledních týdnech až do očí bijící. Mnohé byty a domy na Ukrajině najednou neexistují a ty, které ustály ruské útoky, ztrácejí na hodnotě téměř sto procent. Totéž platí pro ruské akcie, jejichž vyhlídky nebyly ještě na startu roku 2022 vůbec špatné.

Co by se dělo v hypotetický moment, kdy například Rusko nebude mít přístup k internetu, což je reálně zvažovaná možnost, případně ve chvíli, kdy ztratíme přístup k elektřině, což je možnost, které se obáváme? Existují investiční alternativy, k jejichž prodeji či nákupu nepotřebujete brokera, internet ani elektřinu. A ve finále ani peníze, protože fungují i ve směnném obchodě.

Mezi alternativní investice patří vše, čím se nezabývá finanční mainstream. Jsou to především umění a sběratelské předměty a v dnešní době sem patří rovněž kryptoměny či NFT, ty ale zatím za sebou nemají prověrku staletími.

Vstupem do tématu může být tabulka, která kalkuluje s tím, v jaké podobě a v jaké mobilitě můžete mít dnes uložený přibližně milion dolarů:

  • Zlato: patnáct kusů kilogramových cihel při hodnotě 2000 dolarů za trojskou unci
  • Umění: obraz Red Wall od Josefa Alberse – prodáno v roce 2015 v Sotheby’s za 804 500 dolarů
  • Víno: dvě lahve Romanée-Conti Grand Cru (maximální cena kolem 550 000 dolarů za lahev)
  • Diamanty: asi čtyřicet kusů diamantů o hmotnosti jednoho karátu
  • Známky: jedna americká známka Inverted Jenny z roku 1918

O honosné sídlo, které bylo zamýšleno jako skvělá investice do stále rostoucích cen realit, o jachtu na francouzské Riviéře nebo o peníze uložené na doposud bezpečném účtu u Sberbank můžete velice snadno přijít, jak se o tom ostatně přesvědčují nejbohatší Rusové i obyčejní Češi.

Alternativní investice nabízejí jiný model. Tyto předměty často mění majitele v takzvaných private treaty transakcích, zjednodušeně řečeno z ruky do ruky. Na světě existuje dostatek zájemců, kteří se neptají po náboženském vyznání či politických názorech prodávajícího, pouze se ptají „za kolik“.

Kvalitní collectibles prodáte téměř kdekoli na světě. A potřebujete jediné – mít předmět v ruce. Což je nesporná výhoda oproti většině běžných investic, k jejichž prodeji vy či váš broker potřebujete přinejmenším přístup k internetu.

Další potenciální výhodou pak je anonymita. Nákup ani prodej umění či sběratelských předmětů není nikde evidován či registrován. I u světových rarit je vše velmi anonymní.

Vzpomeňme proslulý modrý mauritius, který zakoupil před pár lety jeden spoluobčan z Prahy. Informace proběhla světovými médii, transakce se uskutečnila za zprostředkování švýcarského aukčního domu a přesto, jen hrstka lidí dodnes ví, kdo je jeho novým vlastníkem. A není potřeba se přitom schovávat za podivné offshorové společnosti.

Umění

Nejstarší alternativní investicí jsou umělecké předměty. Za účelem uložení financí, podpory místních umělců a zkrášlení svých zámků je kupovali aristokraté již před stovkami let. Dají se zpeněžit po celém světě, k prodeji nepotřebujete ani přístup k internetu, ani elektřinu. Do umění investují nejen nejsolventnější finančníci a podnikatelé, ale i mnohé finanční instituce.

Investice do umění má však také jisté nevýhody. První z nich je skutečnost, že umění podléhá módním trendům. Dnes je v Česku velmi populární kubismus, ale bude tomu tak i za deset až dvacet let? Móda se mění. Budete-li investovat do českých malířů, tak je potřeba si uvědomit, že je tento trh zcela lokální, jehož ceny jsou již mnoho let taženy výlučně solventními lokálními kupci.

Další nevýhodou, která se týká likvidnosti v krizových obdobích, je přenositelnost. Budete-li se muset rychle přemístit z jedné země do jiné, může být dosti složité přepravovat metrový obraz či dvousetkilogramovou sochu. Taktéž je důležité si dát pozor na padělky: je vhodné se zaměřit pouze na díla, která byla často vystavována, jsou dohledatelná v katalozích aukčních domů a galerií. Největší opatrnost je doporučována u „nově nalezených, neznámých“ děl.

Mince a bankovky

Tenhle akvarel Vincenta Van Gogha nebyl na veřejnosti k vidění přes sto let, než se prodal v aukci.| Foto ANADOLU AGENCY VIA GETTY IMAGES

Jejich sběratelství je v posledních letech na vzestupu. Především historické mince ze zlata nebo stříbra jsou mezi investory velmi oblíbené a po světě existují miliony sběratelů, kteří vytvářejí nekonečnou poptávku po raritních kusech. Základem sběratelství je vytvořit určitou ucelenou sbírku a ohromný, desítky let trvající převis poptávky nad nabídkou se také odráží ve stále rostoucí ceně.

Mince sice mají mnohem lepší přenositelnost nežli umělecké předměty, přesto jsou relativně snadno odhalitelné při důkladnější kontrole na hranicích. Opravdu vzácné mince musí být také uloženy ve speciálních obalech, které jejich „velikost“ zvětšují.

Nezanedbatelné je riziko padělků. Vyrobit nové razidlo na minci a vyrazit ji ze směsi kovů, která obsahuje jen zlomek zlata nebo stříbra, není nijak složité. I zde platí: kupovat vzácné předměty jen s atestem pravosti od renomovaných znalců.

Poštovní známky

Výběr poštovních známek z různých zemí s leteckou tematikou | Foto SSPL VIA GETTY IMAGES

Patří mezi nejoblíbenější alternativní investice, neboť nabízejí mnoho výhod: co do velikosti a objemu je to zdaleka nejlepší varianta, jak uložit větší objemy peněz. Není až tak složité uložit několik set tisíc eur do papírku o velikosti nehtu na ruce. Neexistuje jiný fyzický předmět, který by nabízel takový poměr hodnota/rozměr.

Známky jsou tak snadno přenosné formy bohatství s velmi vysokou mobilitou. Pokud existuje hrozba znárodnění soukromého majetku, případně když vláda zakáže občanům převádět peníze do zahraničí, lidé často kupují známky s cílem prodat je později v cizině, kdyby se události začaly vyvíjet ještě horším směrem. Jde o aktivum s globálním dosahem a likviditou ve všech měnách.

Pozoruhodný je příběh Izáka Kesslera, který měl ve třicátých letech v Praze dobře zásobenou prodejnu známek. ¨Když nacisté převzali v Německu moc a situace v Evropě se horšila, rozhodl se uprchnout do USA a nevzal si toho s sebou mnoho, jen nejcennější známky.

Mezi nimi i americkou Inverted Jenny z roku 1918 a přetisk Pošta Československá 1919 na čtyřkorunové známce s žilkovaným papírem. Brzy po příchodu do New Yorku v roce 1938 změnil své jméno na Arthur Kessler a založil aukční dům s filatelií pojmenovaný Mercur, díky čemuž nastartoval zcela nový život v zámoří.

Richard Lehmann, dlouhodobý dopisovatel amerického Forbesu a autor knihy Moneystamps, pak ve svém blogu z roku 2019 uvádí, že analyzoval 16 209 různých známek v hodnotě přes 19,5 milionu dolarů, z nichž 2378 vykázalo za posledních pětadvacet let průměrný roční výnos přes dvacet procent. S&P 500 ve srovnání s tím ztrácí dost na lesku.

Největší rizikem je opět hrozba padělků, kterou však lze eliminovat téměř na nulu. Raritní známky se prodávají téměř výlučně s atesty pravosti od renomovaných společností. K mnoha desítkám raritních známek existují dokonce takzvané censy, kde jsou zaevidovány všechny dochované exempláře. Objeví-li se tedy na trhu „nový“ kousek, není nic jednoduššího než ho porovnat se seznamy.

Investiční alkohol

Investiční whisky jako třeba tahle The Glenrothes 50-Year-Old spadají do rostoucí oblast alternativních investic, která od roku 2015 exponenciálně roste. | Foto THE GLENROTHES

Především víno a v posledních letech i whisky. Investovat se dá jak do jednotlivých lahví, tak do celých sudů. Ve Velké Británii například existuje několik společností, které nabízejí investiční sudy whisky z proslulých palíren. Investor se nemusí o nic starat, skladování, kontrolu obsahu alkoholu, ale i prodej pro něj po uplynutí investičního období zajistí tamní brokeři.

Mnohé whisky ukázaly v posledních letech dle žebříčku společnosti Knight Frank zhodnocení i ve stovkách procent! Nevýhodou je, že daný předmět fyzicky nevlastníte a ve většině případů ho ani nikdy neuvidíte, neboť se nachází uložený v celních skladech.

Také se může stát, že narazíte na neférovou společnost, která prodává vlastnické certifikáty k neexistujícím sudům. Obezřetnost je tedy namístě a koupě pouze u renomovaných brokerů by měla být samozřejmostí.

Historické automobily

Jaguar XK 120 | Foto JAGUAR VIA GETTY IMAGES

Mezi velmi zajímavou investici patří i historické automobily. Trh s veterány v posledních letech sice lehce kolísal, přesto je jeho roční obrat přes třicet miliard dolarů úctyhodný. Automobily jsou zajímavá investice v obdobích míru, kdy si můžete užívat projížďky ve sluncem zalité krajině. V době válečných konfliktů ovšem patří mezi ty méně zajímavé, neboť je velmi složité hezkou sbírku zabezpečit proti poškození a ukradení – a je téměř nemožné ji přepravit do zahraničí.

Sběratelství jako pojistka proti osudu

Fakt, že sběratelské raritní předměty nabývají v nejtěžších krizích na hodnotě, ostatně prověřily dějiny. Mimo jiné druhá světová válka, velká hospodářská krize z roku 1929 či vídeňská krize na konci 19. století.

Proslulá sbírka barona M. Ferrary de la Renotière, jejíž hodnota by v dnešních cenách činila stovky milionů dolarů, se prodávala v několika aukcích během let 1921 až 1925 a položky v ní dosahovaly rekordních cen, byť bylo hospodářství mnoha zemí po první světové válce v totálním rozvratu.

Sám jsem pak od jednoho staršího sběratele slyšel příběhy, jak se po druhé světové válce začaly objevovat u obchodníků s poštovními známkami a mincemi opravdu zajímavé a vzácné exempláře, někdy dokonce celé sbírky, které jim tam přitom nosili obyčejní lidé z vesnic. Dostali se k nim tak, že je zámožnější Češi z měst načerno měnili za potraviny – v časech přídělového systému za protektorátu začal fungovat barterový obchod.

I proto věřím, že jsou collectibles zajímavou možností, jak diverzifikovat investice a kam uložit část finančních prostředků. Spojují dlouhodobou historii a doložitelný převis poptávky nad nabídkou. Pokud je něčeho nedostatek a je po tom celosvětově poptávka již přes sto let, tak se dá očekávat, že to tak ještě pár (desítek) let vydrží. Rozhodnout se ale pochopitelně musí každý sám.