Česká firma s tureckou šéfkou. Málo vídaný jev, od letošního listopadu ovšem realita v Twistu, svého času jednom z nejslibnějších českých startupů. Zkušená bankéřka Nemika Menevse pro Forbes hovoří o velkých plánech s firmou i o síle žen v Turecku.

Jedna její sestra je novinářkou BBC, v médiích pracuje i druhá. Ona přidává do rodinného mixu bankovnictví – a šéfovskou pozici. „Tatínek je lékař, maminka učitelka a všechny nás učili stát na vlastních nohou, uspět v životě. Tak nás vychovávali,“ říká Nemika Menevse.

Toto je nová ženská tvář mezi CEO tuzemských firem. Z neobvyklé země.

Turecko znají Češi primárně jako dovolenkovou destinaci, tady je nová, byznysová stopa. Poté co finančníci z firmy Param převzali Twisto, se do čela tříčlenného představenstva postavila právě Menevse. Průkopníka takzvaných odložených plateb skrytých pod akronymem BNPL (buy now, pay later) vybudoval Michal Šmída, nicméně po prodeji australské společnosti Zip na startup padla těžká krize a jeho hodnota zásadně spadla. A tak přišel Param. A nová šéfka.

„Máme s Twistem hodně plánů a taky hodně cílů. Pro Param je to brána do Evropy, je to pro nás tím pádem zásadně důležitá věc. Jsem poctěna, že můžu být její součástí. V Evropě budeme růst skrz Twisto, což je velká zodpovědnost a zároveň vzrušující výzva,“ říká energická Turkyně.

Život vás může zavést skutečně všemi směry. Rodačka z jihoturecké Adany nejprve vystudovala mezinárodní vztahy v Ankaře a poté se usadila v Istanbulu.

„Nevím, proč jsem po studiích chtěla pracovat v korporátním bankovnictví, ale byl to můj sen. Milovala jsem každý den. Pracujete s lidmi, děláte skvělé dealy, neustále se učíte,“ vzpomíná na angažmá v QNB Bank, ABN Bank, ING či jedné z největších privátních tureckých bank Akbank.

Jelikož ale hledala novou výzvu a také co nejlepší příležitosti pro svého syna, v roce 2019 se už v barvách Paramu odstěhovala do Londýna. I následující anekdotický postřeh pak ukáže, že přehlížet Turecko je chyba. Už proto, o jak lidnatou a dynamickou zemi jde.

„Istanbul je obrovský, v aglomeraci žije ke dvaceti milionům lidí, denně jsem proto trávila cestou tři hodiny. Londýn se mi tak jeví jako kompaktní město. Doprava je najednou snadná,“ usměje se. „Další výhodou je znalost jazyka. A také je Londýn natolik mezinárodní město, že se v něm necítíte jako cizinec. Na Spojeném království a Evropě miluju to, že tam existují pravidla – když je znáte a dodržujete, víte, co se stane a co se nestane.“

Ani to ovšem nebyla konečná. „A teď jsme v Praze. Řekněme, že to je klidnější město,“ srovnává s tepajícími megapolemi u Bosporu a Temže. „Zároveň je byznys hodně dynamický, adrenalinu je dost. To mi to kompenzuje.“

I přes potíže, které Twisto má za sebou, mu totiž v Paramu věří. A jejím úkolem je v první řadě rozšířit produktové portfolio. Jen čtyři písmena BNPL už stačit nebudou.

„Pro nás je Twisto velmi důležitý střípek puzzle,“ říká o plánu, jak firmu s českými kořeny zapojit do sítě Paramu. „BNPL je náročný byznys model, nejen pro Twisto, ale pro všechny ostatní podobné firmy.“

Proto důraz na diverzifikaci. „Máme velký technologický tým, takže můžeme rychle cokoli vyvinout. Známe produkt, známe trh, máme tu zákazníky, proto plánujeme zvýšit počet produktů,“ říká Menevse.

„Hodláme dělat to, co v Turecku: naslouchat zákazníkům, snažit se pochopit jejich potřeby a zjistit, jestli jsme schopní zařídit přidanou hodnotu a tím obohatit portfolio.“

Kromě Česka působí Twisto i v Polsku, což má být jen začátek. „Půjdeme na další evropské trhy,“ říká jeho turecká šéfka. „Prioritou teď ale je dovyvinout produkt a až pak po Česku a Polsku jít do dalších zemí.“

Ve finančním sektoru a zvlášť v případě odložených plateb k ryze ekonomickým záležitostem přibývají i ty kulturně-společenské. „Turecko je rozvíjející se země s vlastní dynamikou,“ začíná Menevse. „Češi jsou velmi dobře organizovaní, umějí plánovat a také ctí soukromí,“ pokračuje.

Turecko je plné výzev, a kdo chce uspět, musí mít velké svaly.

„V Turecku jsme akčnější: plánujeme, ale dokážeme plány hodně rychle měnit podle podmínek, které zrovna panují. A také méně řešíme soukromí. Tady přichází to krásné, když použijeme nejlepší z obou světů. Českou disciplínu a organizaci a naši schopnost se přizpůsobit. Turecko je plné výzev, a kdo chce uspět, musí mít velké svaly.“

Žena ve světě velkých svalů? Bořičem blízkovýchodních klišé o tom, že Turecko a jeho sousedé jsou země k ženám z principu nevstřícné, je i její osobní příběh.

„Určitě najdete v Turecku oblasti, v nichž panuje názor, že žena je hlavně matka a měla by se starat o děti a do práce se nevracet. Na druhou stranu jsou tu skupiny lidí, které věří, že by ženy měly být vzdělané, pracovat v byznysu, být součástí top managementu,“ připomíná svou rodinnou výchovu.

Kvóty podle ní v Turecku nenajdete. „Děje se to organicky. Param je dobrý případ, máme zhruba padesát procent žen ve firmě i ve vedení, poměr neklesá, když jdete nahoru. Vede se u nás hodně diskusí, jak dát ženám více síly. Tak jako ve světě,“ věří, že se situace lepší globálně.

Zrovna její kariéra dokazuje, že to jde i ve více než osmdesátimilionové zemi.

„Ve financích pracuju přes čtvrt století a je to primárně mužský svět. Za mě to není o tom, jestli jste muž, nebo žena,“ říká. „Já jsem tvrdě pracující člověk, a když něčemu věřím, jdu si za tím a vydám ze sebe to nejlepší, abych dosáhla výsledků.“

I touto cestou se snaží bojovat s předsudky. „Najdete jich mnoho, třeba že ženy jsou emotivnější a podobně,“ říká. „Mému synovi je dvacet a věřím, že když si vše správně zorganizujete, máte možnost dělat to nejlepší ve všech oblastech, tedy mít dítě i kariéru. Zároveň to není jednoduché. Někdy budete muset pracovat víc. A budete potřebovat podporu.“

Mimochodem, svůj turecký background hodlá hodně využívat i ve Twistu. A nejde jen o plánovanou syntézu turecké energičnosti s českou disciplínou. Týká se to přímo oblasti BNPL.

„Na evropských trzích je to relativně nová věc, my v Turecku jsme s tím vyrostli, kreditky u nás fungují dvacet třicet let. Jde tedy hlavně o to, jak to můžeme inovativně vylepšit. Pro zákazníky i pro obchodníky,“ říká.

A ještě jedna odbočka do její vlasti. Pokud země prezidenta Erdogana něčím plní ekonomické rubriky, je to především vysoká inflace, turecká lira poslední dobou výrazně ztrácí.

„Ano, inflace je vysoká. Ale zažili jsme i vyšší. Vždycky najdeme cestu,“ praví Menevse. „Turecko je velmi zajímavá země. Ekonomickým krizím čelíme pravidelně, takže jsme velmi odolní. Když přicházejí problémy, ekonomické i jiné, tak víme, že je vyřešíme. Nepanikaříme. Proto jsou naše svaly silné.“

Vydání Forbesu Forbes Woman podzim 2023

Zároveň se to podle ní odráží na ekonomické migraci Turků z mladších generací: „Problematická může být u nás mít nezaměstnanosti mladých, proto jich hodně chce studovat v zahraničí nebo se rovnou přestěhovat do Evropy. Když žijete v neustálých výzvách, zoceluje vás to, jste ambicióznější, jste připraveni se prát. Je tam dynamika, přidaná hodnota.“

Tedy to, co ona hodlá přinášet do Twista. V Praze má v plánu trávit dva týdny v měsíci. A její počínání má vypadat následovně: spíš upravovat a inovovat, nikoli radikálně měnit.

„Máme tu skvělý tým, který dobře rozumí jak regulacím, tak místní kultuře. I při vstupování na nové trhy vždy chceme pracovat s místními lidmi,“ konstatuje Menevse, která se nejvíc těší na to, že zvládnou expanzi a proniknou s Twistem do Evropy.

„Chci nám v průběhu několika let udělat velké jméno – a nejen v Česku,“ uzavírá odhodlaně.