Majitel Bohemia Energy Jiří Písařík se v pondělí vůbec poprvé od ukončení činnosti skupiny ukázal veřejnosti před kamerami, kde vysvětloval události z uplynulých tří týdnů a také to, co přesně vedlo ke konci skupiny, kterou se svou ženou Hanou budoval šestnáct let.

„Je to, jako byste pohřbívali někoho blízkého,“ uvedl Písařík hned v úvodu velmi emotivní řeči, ve které by mohla forma vyhrát nad obsahem. Přinášíme proto výběr odpovědí na nejpalčivější otázky, které během konference zazněly.

Proč došlo k rychlému konci Bohemia Energy?

Tržby přes 23 miliardy korun, zisk EBITDA kolem miliardy a více než 1,2 milionu zákazníků. To jsou základní charakteristiky Bohemia Energy z konce minulého roku, které patřily ještě před měsícem největšímu alternativnímu dodavateli elektřiny a plynu v Česku. Stačilo pár měsíců a vše je minulost.

Ze skupiny zbyla jen jedna fungující entita v podobě Amper Market s 8500 zákazníky. Na vině je na jedné straně extrémní růst cen energií na evropském trhu a na druhé špatný risk management Bohemia Energy.

Ta se totiž předem dostatečně nezajistila levnějšími forwardovými nákupy elektřiny a při zafixovaných nižších cenách, které měla nasmlouvané se zákazníky, realizovala od léta ztrátu.

¨“Bojovali jsme do posledního okamžiku, abychom našim klientům mohli dodávat energie. Bohemia Energy byla finančně extrémně silná. Za posledních pět let jsme si jako společníci nevyplatili žádnou dividendu,“ vysvětloval Písařík před novináři s tím, že veškerý nerozdělený zisk ve výši čtyř miliard korun zůstal ve společnosti. „Byl použit na to, abychom pro zákazníky nakupovali energii do poslední chvíle,“ řekl.

Jiří Písařík na pondělní tiskové konferenci.

Kdy Písaříkovi došlo, že je neodvratný konec?

Bylo to v úterý 12. října, tedy jen jeden den před oficiálním oznámením, že skupina ukončuje svou činnost. Do té doby ještě Písařík doufal, že dostane od bank provozní úvěr, a tedy potřebné cash flow pro chod firmy.

S nimi vyjednával od července o prodloužení finančního rámce až do dubna 2022. A zprvu se zdálo, že banky rámec navýší. V inkriminované říjnové úterý ale přišel okamžik, na který Písařík dle svých slov nezapomene.

„Pětadvacet bankéřů ze všech bank, co si jenom umíte představit, přišlo na jednání, kde jsme nečekali, že by neměly být problémy, a sdělili nám, že nejenomže neprodlouží úvěr, ale přišli rovnou i s oddělením vymáhání a naznačili, ať i splatíme to, co už jsme měli v tu chvíli načerpáno,“ popisoval čtyřiačtyřicetiletý podnikatel své soukromé „černé“ úterý.

„Osobně to považuji za velký podraz ze strany bank,“ dodal Písařík s odkazem na to, že Bohemia Energy vždy bankám včas splatila své závazky.

Splatí Bohemia Energy všechny dluhy? A pokud ano, dokdy?

Jiří Písařík od samého konce BE dává najevo, že firma dostojí závazkům vůči všem zúčastněným stranám včetně klientů a všechny je splatí. To majitel skupiny v pondělí před novináři znovu několikrát zopakoval.

„Bohemia Energy nemá závazky po splatnosti a není důvod, aby byla insolventní,“ uvedl Písařík s tím, že firma nyní zpracovává 1,2 milionu faktur, aby všichni její zákazníci měli vyúčtování do Vánoc ve schránkách. Průtahy vysvětloval tím, že na takový počet faktur by běžně společnost měla celý rok. „Děláme maximum pro to, abychom firmu zavřeli slušně a nezůstaly po nás dluhy,“ řekl.

Jiří Písařík | Foto David Turecký

Snažili se Písaříkovi vyvést majetek z firem?

V minulém týdnu přinesla Pirátská strana analýzu, dle které Hana a Jiří Písaříkovi jen pět dnů po konci Bohemia Energy začali převádět své pražské nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy, které měly sídlo na stejné adrese jako dalších 4500 společností.

Písařík tento fakt v pondělí nepopřel, razantně se ale ohradil proti tomu, že by převody realizoval za účelem vyvádění majetku z důvodu obav o náhradu škod. Dle Písaříka byl hlavním důvodem přesunu nemovitostí strach o bezpečnost rodinných členů, včetně rodičů, kteří v nemovitostech bydlí.

„Nemovitosti byly psané na fyzickou osobu. Nechtěl jsem, aby každý, když se podívá do katastru nemovitostí, zjistil, kde bydlím. S ohledem na bezpečnost i soukromí mé rodiny jsem se rozhodl, že nemovitosti převedu na právnickou osobu,“ vysvětloval Písařík a ukázal notářsky ověřený dokument, dle kterého je majitelem virtuálních firem právě on.

„Skutečně odmítám to, že bych vyváděl majetek, nebo cokoliv jsem se dočetl,“ dodal.

Proč Písaříkovy firmy mezi sebou přeprodávaly zbylé energie i po ukončení činnosti?

Hned po ukončení činnosti vyšlo najevo, že skupina stále vlastní určitou část zbylých energií i kontraktů na energie pro rok 2022 a 2023. Zároveň docházelo k účetním převodům mezi firmami, díky kterým energie mířily do jediné dosud fungující entity skupiny – firmy Amper Energy.

Vyvolávalo to otázky nad tím, zda Písařík nechce dříve levněji nakoupené energie prodat dráž na velkoobchodním trhu a realizovaný zisk si nechat.

Neočekávám, že bych se vrátil do energetiky.

„Jediné, co se stalo, bylo, že jsme se snažili zajistit dodávky pro Amper Market, který má zákazníky typu nemocnic, škol a tepláren, které energie potřebovaly dodat. Nakonec jsme byli donuceni prodat část závodu, aby dodávky mohly být znovu zahájeny,“ vysvětloval Písařík.

Navíc ujišťoval, že potenciální zisky z těchto kontraktů zůstávají ve společnostech, které kontrakty původně vlastnily, a budou tedy použity na úhradu závazků vůči zákazníkům.

Bude Amper Market fungovat dál?

Osud Amper Marketu je zřejmě také zpečetěn. I když firma, kterou Jiří Písařík před třemi lety koupil od podnikatele Jana Palaščáka, je stále funkční, déle než příštího roku, se zdá, se nedožije.

„Amper Market není zlaté vejce, jak se o něm píše. To je holý nesmysl. Amper Market je v současné době ztrátová firma a dodávky dotujeme. Ani to není firma, kterou plánujeme držet dlouhodobě. V okamžiku, kdy dodáme energie zákazníkům, její provoz ukončíme. Očekávám, že to bude v průběhu roku 2022,“ předeslal Písařík.

Pohyboval se Písařík za hranou zákonných mezí?

Mnoho klientů Bohemia Energy, kteří měli uzavřené dlouhodobé smlouvy s fixními cenami, nyní houfně sepisuje žaloby a insolvenční návrhy. Několik tisíc jich sdružuje například společnost LitFin.

I když rozuzlení případných žalob přinese až později soud, Jiří Písařík jakékoliv podvodné chování odmítá. „Žádný trestný čin jsme neudělali. Samozřejmě chápeme, že orgány v trestním řízení vše musí prošetřit, a jsme připraveni jim poskytnout veškerou součinnost. Věřím, že vše proběhne maximálně rychle a transparentně a že v tomto vyjde pravda najevo,“ řekl k tomu Písařík.

Současně ale vyjádřil znechucení nad nařčeními, která se na veřejnosti i v médiích objevují. „Považuji za něco naprosto absurdního, že někdo, kdo se snaží ukončit podnikání slušně a nenechat za sebou dluhy, je napadán z toho, že někoho podvedl či okradl,“ řekl.

Bude Jiří Písařík dál podnikat?

Na tuto otázku Jiří Písařík dal v pondělí nejednoznačnou, nebo spíše jen částečnou odpověď. Nejdříve si postěžoval, že dnes si připadá jako muž, který může za všechny problémy republiky.

„Dnes mohu i za vysoké ceny hypotéky pro spotřebitele a očekávám, že za čtrnáct dní budu moct i za covid. Opravdu neočekávám, že bych se vrátil do energetiky. Asi nikdy,“ uvedl Písařík.

To, že se nevrátí do energetiky, ale neznamená, že by s podnikáním nadobro skončil. Koneckonců, patří mu minimálně nemovitosti za stovky milionů korun, mezi nimi je i Horse Park Kamenný Dvůr nedaleko Dobříše, kde má ustájeny koně v účetní hodnotě 120 milionů korun. Prostředky k podnikání tak stále má.

Navíc má majetkovou účast v několika dalších firmách, například BEplan poskytující poradenství ohledně finančního plánování.

Vymaže konec Bohemia Energy Jiřího Písaříka z žebříčku miliardářů?

Jiří Písařík se pravidelně objevoval v žebříčku nejbohatších Čechů, kde mu naposledy dle dostupných finančních údajů patřilo 37. místo s 8,3 miliardy korun. Například skupina Natland ještě v létě nabízela za desetinu firmy 900 milionů až miliardu korun, což by Bohemia Energy dokonce oceňovalo k deseti miliardám.

Konec BE ale vše změnil a nové informace z konference jen potvrzují, že hodnota BE po zaplacení všech závazků bude v podstatě nulová, pokud ne záporná. Písaříkům tak zbydou hlavně nemovitosti, které jejich celkové jmění ale neocení na více než stovky milionů korun.

Pokud se tedy v průběhu času neobjeví nové překvapivé skutečnosti, do žebříčku miliardářů se nepodívá.