Když průmyslový kolos Gevorkyan loni vstoupil na pražskou burzu, šlo o dosud největší IPO na trhu Start. A taky vůbec první pražský úpis akcií slovenské firmy. Teď se společnost chystá k historicky prvnímu přesunu ze Startu na hlavní hřiště.

Ve čtvrtek se začne s akciemi Gevorkyanu obchodovat na regulovaném trhu Prime, kde se firma zařadí k trojici bank a společnostem ČEZ, Colt nebo Kofola. Firma plánuje i takzvaný duální listing, kdy kromě Prahy zpřístupní akcie na hlavním trhu burzy v Bratislavě, zde je předpokládaný start prvního února 2024. Zástupci Gevorkyanu však zdůrazňují, že slovenský duální listing neznamená stahování akcií z Prahy, která nadále zůstane primární burzou.

O připravovaném přesunu na její hlavní trh mluvil zakladatel a šéf firmy Artur Gevorkyan už během loňského IPO procesu na Startu. „Přesouváme se tam, kde bychom podle mě měli být,“ řekl podnikatel Forbesu před pár měsíci.

Se složitým procesem přechodu na Prime, kde jsou přísnější regulatorní požadavky, pomáhala společnost Versute Investments, která byla rovněž hlavním poradcem při loňském IPO.

Nyní se jej podařilo dotáhnout, což mimo jiné znamená, že akcie Gevorkyanu budou přístupné velkým zahraničním fondům, kterým interní pravidla neumožňují obchodování na méně regulovaném trhu Start.

„Jsem velmi rád, že se nám tímto naplňuje jeden z hlavních důvodů vzniku trhu Start. Naším záměrem bylo, mimo jiné, aby se stal tento trh branou na burzu, který dává firmám možnost učit se využívat výhod kapitálového trhu a současně si zvykat na status veřejně obchodované firmy,“ říká k přesunu generální ředitel pražské burzy Petr Koblic.

„Přechod na Prime Market je logickým krokem rozvoje firmy. Věřím, že nám to dá další impulz a přinese pozitiva všem akcionářům,“ uvedl Artur Gevorkyan a poděkoval kolektivu pražské burzy za spolupráci.

„Spolupráce s burzou je úplně jiná zkušenost než standardní bankovní financování. Jsem si jistý, že by na burze mohla být celá řada firem, chybí jen udělat první krok,“ dodal Gevorkyan.

info Foto Aktron / Wikipedie
Foto Aktron / Wikipedie

Podnikatel arménského původu vybudoval na Slovensku průmyslovou firmu, která se během posledních sedmadvaceti let vypracovala ve světového lídra v oblasti takzvané práškové metalurgie.

Tato technologie lisování kovových součástek z prášku umožňuje mnohem preciznější a nákladově efektivnější výrobu oproti klasickému CNC obrábění. A také míchání kovů, které nejde slévat.

Gevorkyan vyrábí díly do aut, nářadí, zámků, zahradní techniky nebo zbraní. Naráží nicméně na hlavní nevýhodu práškové metalurgie a to fakt, že se takto vyplácí vyrábět až od velkých sérií. Získání financí k potřebné expanzi bylo ostatně jedním z hlavních důvodů, proč společnost na pražskou burzu vstupovala.

Výrobce součástek, které končí i v automobilech Porsche či Bentley nebo lahvičkách parfémů Hugo Boss, má momentálně značně napilno. Rozšiřuje své přímé působení v Mexiku a Spojených státech, skupuje budovy kolem svého závodu u Vlkanové na středním Slovensku a stěhuje ze Švédska obří pětisettunové lisy.

Cena akcií Gevorkyanu se během jejich rok a půl dlouhého působení na trhu Start příliš nepohnula, celou dobu oscilovala kolem 240 korun za kus. Od začátku minulého týdne však posílila o osm procent a úterní obchodování zakončila na ceně 270 korun za kus. Minulou středu se zobchodoval nejvyšší denní objem akcií od vstupu firmy na pražskou burzu v červenci 2022.

Ve stejný den analytici České spořitelny oznámili, že zahajují pokrytí akcí Gevorkyanu s doporučením Akumulovat a dvanáctiměsíční cílovou cenou 302 korun za akcii. „Gevorkyan se podle nás vyprofiloval jako spolehlivý a vývojově zdatný dodavatel,“ uvedl tým pod vedením Jana Šafránka.

Analytici odhadují, že Gevorkyanu do roku 2028 ročně porostou tržby 13procentním tempem CAGR. Hlavním rizikem je podle nich probíhající pokles průmyslové výroby zejména v Evropské unii.

Přesun akcií firmy na hlavní trh není SPO, tedy secondary public offering, kdy společnost prodává nové akcie poté, co už na burzu vstoupila. Žádné nové akcie se v Praze upisovat nebudou.

V prvních třech kvartálech letošního roku Gevorkyan vykázal tržby 56,25 milionu eur (téměř 1,4 miliardy korun), což je o 38 procent víc než ve stejném období loni. Zisk EBITDA byl za prvních devět měsíců roku 16,84 milionu eur, v meziročním srovnání o 36,65 procenta vyšší.

Gevorkyan nicméně nezůstane sám. Brzy by mělo dojít i k historicky druhému přesunu firmy z trhu Start na trh Prime. Výrobce dronů Primoco, s jehož akciemi se na Startu obchoduje už od roku 2018, oznámil svůj záměr v polovině letošního roku a valná hromada společnosti mu jej 1. prosince posvětila.

Šéf Primoca Ladislav Semetkovský odhaduje, že se firma na hlavní trh přesune v prvním kvartálu příštího roku. Dle tržní kapitalizace je Primoco po Gevorkyanu druhou největší firmou obchodovanou na Startu.