Bitcoin se v pondělí poprvé od loňského března přehoupl přes hodnotu 42 tisíc dolarů a dál pokračuje ve své spanilé jízdě. V zelených číslech se tak ocitly dokonce i bitcoiny v držení El Salvadoru. Celkově se oblíbené digitální komoditní peníze zhodnotily od začátku roku o více než 150 procent a nechaly tak v prachu za sebou většinu zbývajících tradiční investiční nástrojů.

Hlavním motorem tohoto růstu, který trvá již od října, zůstává spekulace na schválení prvních spotových bitcoinových ETF fondů v USA, ke které se nedávno přidala naděje na pokles amerických úrokových sazeb.

Připomeňme, že ETF jsou fondy, které se chovají podobně jako akcie, obchodují se na burze a ve své podstatě jde o poněkud odlišné podílové fondy, a že pro svět kryptoměn jde v USA dodnes o zapovězený nástroj.

Kde si v tomto závodě dnes stojíme? Sága schvalování prvních spotových burzovně obchodovaných bitcoinových fondů americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) doposud připomínala ping-pong. Komise už deset let všechny žádosti tvrdošíjně odráží, zatímco firmy stále nahazují nové. Možná se ale blížíme k bodu zlomu.

Důvod, proč komise dosud všechny žádosti zamítala, jsou hlavně obavy z podvodů a manipulace na podkladovém spotovém trhu. „Na spotovém trhu s bitcoiny neexistuje adekvátní systém dohledu srovnatelný s obchodováním na registrované burze,“ připomněl na začátku letošního léta David Hirsch z krypto odboru regulátora.

Historicky první žádost o schválení bitcoinového spotového ETF si podali v roce 2013 bratři Winklevossovi, kteří také patří k nejvytrvalejším žadatelům.

Od těch dob se žádostí nashromáždila na SEC už pěkná hromádka, a to jak od „kryptofirem“, tak i od mnohem důvěryhodnějších zakladatelů s historií úspěšně fungujících burzovně obchodovaných fondů, jako je třeba WisdomTree či Invesco.

Například švýcarská krypto společnost 21Shares spolu s Ark Investem investorky Cathie Woodové spojenými silami poprvé podaly k SEC žádost o spotové bitcoinové ETF v roce 2021. Ten žádost zamítl, a dokonce zablokoval druhý pokus o její podání. Společnosti se však nenechaly odradit a nyní je na stole zatím poslední pokus.

A možná by to tentokrát přece jenom mohlo vyjít, i když SEC stále nechce žadatelům dát nic zadarmo. Oproti minulosti totiž SEC s žadateli najednou mnohem aktivněji komunikuje. Možná ale bude vše zřejmější, když si připomeneme letošní vývoj postupně, jak šel čas.

Plamen znovuoživených nadějí na schválení nejprve oživil během letošního června největší světový správce aktiv BlackRock, když přispěchal s vlastní žádostí o povolení zřídit bitcoinový burzovně obchodovaný fond nazvaný iShares Bitcoin Trust. Naději na schválení oživil především fakt, že za BlackRockem leží již úctyhodná řada úspěšně schválených burzovních produktů.

Tento krok tak vyústil v novou záplavu žádostí o spotová bitcoinová ETF u americké Komise pro cenné papíry a burzy a na podzim – po ospalé letní pauze – také v obnovenou krypto rally, kterou táhl tradičně hlavně samotný bitcoin.

Krom toho se toho ale zprvu příliš nedělo. SEC, který má na vyjádření ke každé ze žádostí neuvěřitelných 240 dní, totiž dlouho mlčel a pokračoval v oddalování rozhodnutí o jednotlivých žádostech. Jenže pak se začaly dít věci.

Na přelomu října a listopadu globální tvůrci trhu jako Jane Street, Jump Trading nebo Virtu Financial už obrazně stáli (a možná i skutečně) u dveří BlackRocku a dohadovali se, kdo správci aktiv po schválení bitcoinového ETF fondu bude poskytovat potřebnou likviditu. Zkrátka začalo se porcovat prase, které ještě nebylo vůbec zabité.

Na konci listopadu SEC navíc nečekaně a dříve, než by ze zákona musel, zahájil období pro komentáře k návrhu spotového bitcoinového burzovně obchodovaného fondu Franklin Bitcoin ETF od dalšího globálního správce aktiv, tentokrát Franklin Templeton.

Během tohoto období americký regulátor očekává zpětnou vazbu od veřejnosti, na základě ní se případně produkt doladí před jeho konečným schválením.

Velká část trhu si tento krok vyložila jako zelenou nejen pro bitcoinové ETF, ale hlavně bitcoinové býky. Zhruba ve stejné době se představitelé SEC také sešli se zástupci společností BlackRock, Grayscale a Nasdaq.

Zajímavá je v uvedeném výčtu především druhá ze společností, tedy Grayscale. Komise totiž ve své zprávě uvedla, že se společností jednala ohledně potenciální přeměny fondu Grayscale Bitcoin Trust na spotové bitcoinové ETF.

Právě její žádost SEC před tím aktivně zablokoval, ale společnost Grayscale rozhodnutí v USA napadla u soudu a spor vyhrála. SEC tak musel její žádost začít znovu přezkoumávat. To opět posílilo dosavadní naděje na eventuální schválení fondů.

Poslední známka toho, že se věci daly do pohybu, pochází teprve z tohoto pondělí, tedy 4. prosince. BlackRock totiž v pondělí u SEC podal pozměněnou žádost (takzvaný prospekt S-1) pro svůj připravovaný spotový bitcoinový fond. Úplně shodný krok ve stejný čas učinila také společnost Bitwise.

I když se tak regulátor tváří naoko stále stejně neoblomně, je vidět, že diskuse mezi regulátorem a firmami probíhají velmi aktivně a obě strany pracují spíše na ladění produktů než ve více méně symbolické sisyfovské činnosti, jako tomu bylo ještě do první poloviny letošního roku.

BlackRock ve svém pozměněném návrhu přidal hlavně novou formulaci o úsilí, které správce trustu vynaloží na monitorování neobvyklých cenových pohybů. Kromě toho přidal také formulaci o dodržování předpisů proti praní špinavých peněz a zahrnul auditované prohlášení společnosti PricewaterhouseCoopers.