Dnes krátce před pátou hodinou našeho času odstartovala z mysu Canaveral raketa společnosti SpaceX, která má za úkol na nízkou oběžnou dráhu Země vynést 54 družic sítě Starlink. Tenhle poskytovatel satelitního internetu pokrývá zejména odlehlé oblasti Severní Ameriky, Evropy a Austrálie. V posledních osmi měsících k sobě však přilákal pozornost tím, že je také jedním z mála dodavatelů stabilního a bezpečného připojení pro válkou zdevastovanou Ukrajinu.
SpaceX už invazí poničené zemi dodal zhruba pětadvacet tisíc pozemních terminálů, které přijímají signál z družic. Ukrajinská armáda, domácnosti či kritická infrastruktura díky nim zůstávají online i po zničení ostatní telekomunikační infrastruktury. Dodávky terminálů a jejich provoz jsou však velice drahé a SpaceX na tom podle svého šéfa Elona Muska údajně prodělává přibližně dvacet milionů dolarů měsíčně.
Nejbohatší muž planety to zatím platí z vlastní kapsy. S koncem války v nedohlednu však vyvstává otázka, jak dlouho tomu ještě tak bude. Musk sice nyní tvrdí, že bude za Starlink na Ukrajině platit ‚‚po dobu neurčitou“, ale prohlásil to až poté, co vyšlo najevo, že zkoušel financování hodit na americký Pentagon.
Musk, kde jinde než na Twitteru, napsal, že z celkem 25 300 terminálů zaslaných na Ukrajinu dostává SpaceX za služby zaplaceno jen pro 10 630 z nich, zbytek musí dotovat. ‚‚Několik zemí, organizací a jednotlivců platí za jedenáct tisíc z 25 tisíc terminálů (díky!). SpaceX prodělává zhruba dvacet milionů dolarů měsíčně kvůli nezaplaceným službám a nákladům spojeným s kybernetickou bezpečností,“ dodal ve středu.
K velice vzácnému zveřejňování interních čísel SpaceX dochází poté, co minulý týden miliardář s teatrálním povzdechem uvedl, že bude ‚‚prostě dál financovat ukrajinskou vládu zdarma“. Na doplňující dotaz listu Financial Times dodal, že hodlá náklady na Starlink platit po dobu neurčitou. Učinil tak pár dní poté, co se stanice CNN dostala k dopisu, který v září zaslali zástupci SpaceX americkému Pentagonu a ve kterém firma tvrdí přesný opak.
‚‚Nejsme schopni dále dodávat terminály Ukrajině zadarmo nebo financovat stávající terminály na dobu neurčitou,“ napsal v dopise šéf SpaceX zodpovědný za vládní kontrakty a požádal, aby se finančních otěží chopil Pentagon.
Musk posléze žádost potvrdil a posteskl si, že pro soukromou firmu provozující síť satelitů na nízké oběžné dráze Země je nesmírně těžké nezbankrotovat. ‚‚To byl osud každé firmy, která se o to předtím pokoušela,“ tvrdí Musk, který už o bezpočet družic přišel například kvůli slunečním erupcím.
Server Politico přinesl tento týden zprávu, že Pentagon převzetí financování Starlinku na Ukrajině skutečně zvažuje, prostřednictvím speciálního fondu, kterým zemi dříve dodával zbraně a další vybavení. Musk však už žádné peníze podle svých slov nechce. ‚‚SpaceX svou žádost o financování stáhl,“ napsal miliardář v pondělí.
První terminály Starlink dodala společnost na Ukrajinu hned po začátku ruské invaze na konci února. Ze zmíněného dopisu Pentagonu vyplývá, že na financování jak hardwaru, tak samotného provozu se v posledních měsících podílely kromě americké vlády také některé evropské země, například Polsko, nebo neziskové organizace. Nejmenovaný vysoký představitel Pentagonu podle CNN reagoval na žádost SpaceX slovy, že společnost má ‚‚drzost tvářit se jako hrdina“, zatímco vysoké částky platí jiní.
V případě, že by Musk financování přece jenom utnul, o mecenáše by zřejmě ani nadále nouzi neměl. Starlink na Ukrajině by mohla platit například Evropská unie. Šéf unijních diplomatů Josep Borrell už ostatně nechal připravit plány, jak by se mohla sedmadvacítka zasadit o lepší ukrajinské pokrytí.
Ukrajinská armáda si mezitím na dostupný internet zvykla, z vyjádření jejich zástupců vyplývá, že Starlink se stal klíčovou součástí válečného úsilí a musí zůstat funkční. Rozsáhlé výpadky sítě, ke kterým došlo začátkem tohoto měsíce, významně zkomplikovaly probíhající ukrajinskou protiofenzivu v Chersonské a Záporožské oblasti.
‚‚Starlink je základním prvkem naší kritické infrastruktury,“ uvedl o víkendu ukrajinský vicepremiér a ministr pro digitalizaci Mychajlo Fedorov. Dodal, že Musk je jedním z největších soukromých dárců, kteří Ukrajinu podporují. Miliardář přesto čelí nařčením, že si dotováním Starlinku chce pouze vyžehlit svůj nedávný ‚‚mírový plán“, kterým Kyjev naopak popudil.
Podle Muskova plánu by Ukrajina měla mimo jiné přijmout, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje, a zároveň se vzdát Krymu, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014. Musk však i přesto tvrdí, že stále stojí na ukrajinské straně a v posledních týdnech svůj plán obhajuje především snahou vyhnout se jaderné válce.
‚‚Ať se vám to líbí, nebo ne, Elon Musk nám pomohl přežít nejkritičtější momenty války. Byznys má právo na vlastní strategie,“ komentoval přetahovanou o financování internetu Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře. „Najdeme řešení, jak zajistit i další fungování Starlinku. Očekáváme, že společnost bude až do konce jednání nadále na Ukrajině zajišťovat stabilní připojení,“ doplnil.