Máloco zacloumalo zkraje října Twitterem tak jako Muskovy ankety na téma referend a mírových řešení války na Ukrajině. Nejbohatší člověk světa a kontroverzní vizionář svůj pohled odůvodnil obavami z jaderného konfliktu a narůstající eskalace celé situace.

Proti Muskovi se, včetně ukrajinského prezidenta Zelenského, postavila celá řada veřejných osobností, kteří jej obvinili z toho, že svými neuváženými tweety o geopolitice nahrává ruské propagandě. Ruská státní média ostatně neváhala a Muskova vyjádření ve svůj prospěch využila.

Nyní se však proti řediteli společností Tesla a SpaceX objevila ještě vážnější nařčení. Americký politolog a zakladatel poradenské společnosti Eurasia Group Ian Bremmer na Twitteru uvedl, že mu Elon Musk řekl, že „mluvil přímo s Putinem a Kremlem o Ukrajině“.

Ze strany Kremlu měly v rozhovoru figurovat i podmínky, za kterých by byla Ruská federace nucena použít jaderné zbraně. Rozhovor měl proběhnout předtím, než Musk na svém Twitteru zveřejnil hlasování, která se týkala názoru na jím navrhované mírové řešení. To obnášelo například návrh na neutralitu Ukrajiny a mezinárodního uznání Krymu jako ruského území.

Elon Musk Bremmerův tweet dementoval s tím, že „Bremmerovi by nikdo věřit neměl“, a údajný rozhovor s Putinem odmítl. Potvrdil, že s ruským prezidentem mluvil, ale zhruba před osmnácti měsíci, tedy ještě před válkou, a předmětem diskuse měl být vesmírný výzkum. Už dříve se Musk bránil nařčení z toho, že by byl proruský. Zdůraznil ale, že je potřeba konflikt deeskalovat.

V diskusích, které nyní na Twitteru probíhají, můžeme najít dva převládající názorové tábory. Muskovi příznivci upozorňují například na údajnou nedůvěryhodnost Iana Bremmera. Ten měl v minulosti zveřejnit prohlášení exprezidenta Donalda Trumpa, které si však sám vymyslel, za což se později omluvil. Dále tento názorový tábor souhlasí s Muskem v tom, že konflikt na Ukrajině je třeba zmírnit a vyhnout se tak těm nejčernějším scénářům.

Odpůrci Elona Muska jej zas nazývají „užitečným idiotem Kremlu“ a poukazují naopak na způsob, kterým Muskova prohlášení obratně využívají ruská státní média. Jiní, včetně Iana Brammera, se na jeho adresu vyjadřují s respektem vůči jeho podnikavosti a odvedené práci, ale kritizují jeho komentáře v oblasti geopolitiky, které údajně nerozumí a není v ní expertem.

Elon Musk se zkraje války na Ukrajině těšil velké popularitě zejména díky distribuci terminálů Starlink. Ty v prvních těžkých chvílích bojů na Ukrajině zajistily bránící se armádě nepřerušovaný přístup k internetu. Zdá se, že nyní je však vnímání nejbohatšího muže světa v napadené zemi rozpolcené.