Nevyzpytatelný Elon Musk udělal v půlroční bitvě o převzetí Twitteru další otočku o 180 stupňů. Poté, co si na jaře plánovanou koupi v létě rozmyslel, následovala od sociální sítě žaloba, která jej měla přinutit zaplatit slíbených 44 miliard dolarů. A necelé dva týdny před začátkem soudu na to miliardář kývl.

Proces u specializovaného soudu v Delaware měl začít 17. října. Obě strany si v posledních týdnech předvolaly desítky investorů, bankéřů a dalších zainteresovaných osob, zatímco si vzájemně vyčítaly komplikace v přípravném řízení. Elon Musk v úterý ustoupil a jeho právníci zaslali zástupcům Twitteru dopis, že se vrací k původnímu plánu z 25. dubna.

Tedy že sociální síť koupí a stáhne ji z burzy, přičemž akcie vykoupí za 54,2 dolaru za kus. Kurz akcií Twitteru, který se před tímto zvratem pohyboval kolem 42 dolarů, vystřelil tak rychle, že obchodování s nimi muselo být v úterý dvakrát přerušeno. K tomuto mimořádnému opatření dochází na burze ve chvíli, kdy významný titul zdraží nebo zlevní o více než pět procent během pěti minut. Akcie Twitteru během úterý posílily o více než dvacet procent.

Musk svou otočku komentoval kryptickým vzkazem, že nákup Twitteru ‚‚urychluje vytváření aplikace X, aplikace pro všechno“. Spíš však miliardáři zřejmě jednoduše došlo, že u soudu nemá moc šanci. ‚‚Je to jasná známka toho, že Musk poznal, že vítězství nad vedením Twitteru u soudu je velmi nepravděpodobné a že tato transakce v hodnotě 44 miliard dolarů se tím či oním způsobem uskuteční,“ míní analytik Dan Ives ze společnosti Wedbush.

Specializovaný soud v Delaware dal ostatně v minulosti jen výjimečně za pravdu straně, která se chtěla vyvléknout z akvizičních závazků. Muskovi právníci v posledních měsících sice opakovaně argumentovali tím, že Twitter údajně lže o počtu falešných účtů, nedává miliardáři dostatek informací k analýze skutečného stavu firmy a řádně neřídí svůj byznys, ale to by však podle expertů na odstoupení od smlouvy nejspíš nestačilo.

Chvíli to nicméně vypadalo, že by Musk mohl mít jakousi šanci. Vítr do plachet chytl koncem srpna, když bývalý šéf bezpečnostní sekce Twitteru nařkl vedení společnosti ze lhaní regulátorům i vlastnímu představenstvu. Whistleblower Peiter Zatko popsal americkým úřadům ‚‚extrémní nedostatky“ sociální sítě v obraně proti hackerům nebo její laxní přístup v boji se spamem. A Muskovi právníci si jej okamžitě předvolali, ve snaze využít těchto nedostatků ve svůj prospěch.

Toto úsilí však ztroskotalo. Zatkovy výpovědi pod přísahou ‚‚nepřinesly žádná odhalení, která by pomohla Muskově snaze z obchodu uniknout, bez toho aby to pro něj znamenalo značné náklady,“ uvedl deník The Washington Post s odkazem na své zdroje.

Elon Musk nyní slibuje, že koupi Twitteru dokončí, jakmile bude mít k dispozici potřebné financování. Částku 44 miliard chce dát dohromady z vlastních peněz, úvěrů od bank a dalších prostředků od investorů. A soubor textových zpráv mezi Muskem a řadou významných hráčů na trhu ukazuje, že o transakci je navzdory poměrně nepříznivému ekonomickému klimatu zájem.

Ke zveřejnění této komunikace došlo v rámci přípravy na soudní proces. Stovky zpráv z prvních měsíců letošního roku ukazují, že Musk jednal s vedením a představenstvem Twitteru, se svými poradci v bance Morgan Stanley, potenciálními investory, jako je generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried, a také náhodnými podporovateli, například se známým podcasterem Joe Roganem.

Zástupci Twitteru se však s pouhým příslibem uzavření obchodu spokojit nechtějí, jak napsal deník Financial Times s odkazem na interní zdroj. Vzhledem k nevypočitatelnému chování Elona Muska požadují, aby soud poskytl záruky, co se týče načasování a dokončení transakce. Obě strany nyní řeší, jak by takový mechanismus měl vypadat.

Znovunastartování akvizice Twitteru však dělá těžkou hlavu investičním bankám, které se mají na financování podílet částkou 12,5 miliardy dolarů. Tuto sumu přislíbily v době, kdy by zřejmě nebyl problém s prodejem pohledávek tohoto typu institucionálním investorům. V posledních měsících se však situace na trzích významně zhoršila, německá Deutsche Bank odhaduje, že nyní se banky potřebují takto zbavit rizikových dluhů v souhrnné hodnotě přes padesát miliard dolarů, ale nenacházejí vhodné zájemce.