S cennými papíry výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE se bude od pondělí 29. ledna obchodovat na hlavním trhu Burzy cenných papírů Praha. Informoval o tom 24. ledna generální ředitel a majoritní akcionář společnosti Ladislav Semetkovský.

Firma podle něj dokončila závěrečnou fázi příprav, od schválení prospektu Českou národní bankou až po přechod na finanční výkaznictví podle mezinárodních standardů.

Primoco UAV loni meziročně zvýšil tržby šestinásobně na 598 milionů korun a zisk před započtením úroků, daní a odpisů osminásobně na 241 milionů korun. Výsledky podle dřívějšího vyjádření Semetkovského odrážejí rostoucí poptávku po bezpilotních letounech, náhradních dílech, školeních pilotů, komplexních leteckých pracích a dalších službách Primoco UAV s vysokou přidanou hodnotou.

Firma vyrobila loni třicet tři letounů, což představuje takřka trojnásobný nárůst proti roku 2022.

Společnost Primoco UAV před více než pěti lety vstoupila na trh Start pražské burzy, který je určený pro malé a střední podniky. Jako první z něj přešla na její hlavní trh Prime loni v prosinci slovenská průmyslová společnost Gevorkyan. Na trhu Prime se nyní obchoduje devět společností.

Semetkovský očekává, že s přechodem se vedle prestiže ještě zesílí zájem o akcie firmy. „Na trhu Start jsme dosáhli tržní kapitalizace blížící se pěti miliardám korun. Prime Market nás teď posune do společnosti největších veřejně obchodovaných firem v Česku,“ doplnil.

„Trh Start jsme zakládali právě s vidinou toho, že se stane pro menší společnosti vstupní branou na kapitálový trh a v ideálním případě bude mezistupněm při jejich cestě do světa mezinárodních investorů, kteří jsou aktivní na trhu Prime,“ uvedl generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.

„Pevně věřím, že si Primoco najde cestu do portfolií mnoha zahraničních investorů,“ dodal.

Cena akcií Primoco UAV loni na pražské burze vzrostla na více než dvojnásobek poté, co firma začala výrazně navyšovat odbyt, tržby i zisk. V souvislosti s oznámením rekordních předběžných hospodářských výsledků za loňský rok od začátku roku 2024 kurz posílil o dalších více než dvanáct procent a přiblížil se hranici tisíc korun za kus.

V listopadu 2018 při primárním úpisu akcií byla upisovací cena jedné akcie dvě stě padesát korun. Pro rok 2024 management společnosti očekává další výrazný nárůst klíčových ukazatelů hospodaření.

Koblic minulý týden v rozhovoru s agenturou Bloomberg uvedl, že přežití pražské burzy závisí na zásazích politiků do polostátní energetické skupiny ČEZ. Obrat hlavního indexu PX se od vrcholu v roce 2007 snížil do konce loňského roku o osmdesát sedm procent.

ČEZ je největší veřejně obchodovaná společnost východního křídla Evropské unie. Jeho tržní hodnota se pohybuje kolem 514 miliard korun. Bez akcií ČEZ by byla pražská burza podle Koblice pravděpodobně vyřazena z indexů rozvíjejících se trhů a překlasifikována na méně rozvinutý okrajový trh, což by vyvolalo odliv desítek miliard eur.