Vlastní dům, dům sestry, dům rodičů, vinařství, sklad. Všechno během chvíle fatálně poničené. Škody za miliony korun. Jen sklepu s archivními víny a deseti hektarům vinohradů Miroslavy Ježkové z Moravské Nové Vsi, se tornádo víceméně vyhnulo. Alespoň v tom měla štěstí. Zbytek příběhu už je temnější.

Červnové tornádo na Moravě odnášelo lidské životy, domy, auta, ale i vinařství a samotné vinohrady. V postižených vesnicích většinou ty menší, rodinné. I za nimi je ale často byznys, na kterém stojí živobytí celých pokolení.

Skoro dva měsíce po přírodní katastrofě to ve vinařství Ježková v nenápadném řadovém domě pořád vypadá jako po výbuchu bomby. “A to už jsme to nejhorší uklidili a střechu alespoň provizorně zakryli,” říká vinařka, která ročně produkuje kolem 90 tisíc litrů vína.

Letošek bude z pohledu výroby jiný. Minimálně deset tisíc litrů už Miroslava Ježková, která kromě rodiny dává od jara do podzimu práci dalším deseti lidem, už rovnou odepsala. Byly totiž v tancích, do kterých natekla voda poté, co z vinařství odlétla střecha a spadl strop.

“Střechu už jsme nenašli. Co jsme ale našli, byly poničené lahve už hotového vína. Zatím jsem těch rozbitých odepsala kolem patnácti set,” říká Ježková, která počítá s tím, že může přijít až o třetinu loňské produkce.

Tatínek první tři týdny po tornádu skoro nemluvil.

Poničenou má navíc i velkou část výrobní technologie za miliony korun, kterou v uplynulých letech postupně pořizovala sama vinařka, ale i její otec – dnes pětasedmdesátiletý Miroslav Košut, který vinařství zakládal.

“Tatínek první tři týdny po tornádu skoro nemluvil,” vzpomíná Ježková, přičemž vzápětí poněkolikáté dodává, že je hlavně ráda, že celá rodina řádění živlu přežila.

Teď už pan Košut v montérkách prochází vinařstvím a pomáhá řídit probíhající stavební práce. Mají zpoždění: chybí materiál i řemeslné firmy, ale hlavním důvodem je přednost, kterou při opravách logicky dostávaly domy pro bydlení. Ať už ty rodiny paní Ježkové, nebo dalších obyvatel postižených obcí.

Miroslava Ježková ze stejnojmenného vinařství | Foto Tomáš Škoda

Deadline, kdy by mělo být vinařství z větší části zase v provozu je jasný. Je jím vinobraní v druhé polovině září a nestihnout ho by znamenalo ztrátu celé sezony a také milionů korun. “Nějak to ale zvládneme, i kdybychom tady měli pracovat během nocí,” věří Ježková.

V sousední vesnici Hrušky je jedním z postižených vinařů Štěpán Doležal. V době, kdy tornádo udeřilo, byl na vinici, kterou má tři kilometry od vesnice. Jeho tak zasáhly kroupy, zatímco dům, ve kterém se v koupelně schovávala žena s malou dcerou a psem zasáhlo tornádo. Dům přišel o střechu a Doležal má poničenou i část techniky, která je pro výrobu vína nezbytná.

“Byl jsem na vinici s kamarádem, ale když jsme viděli, co se děje, rychle jsme jeli zpátky,” vzpomíná Doležal. Když dojeli do Hrušek, tornádo už bylo pryč.

“Nejdřív jsme viděli rozházené popelnice, ale pak už byla vidět potlučená auta a jak jsem viděl první dům bez střechy a kostel bez věže, bylo jasné, že je zle,” popisuje situaci ze čtvrtka 24. června. Posledních dvě stě metrů za rodinou musel doběhnout. Autem se k domu dostat nedalo.

I Doležala tak kromě opravy vlastního domu čekají investice, bez kterých by jeho vinařství nastávající sezonu nezvládlo. Příjem z vinohradu přitom jeho rodinu živí celý další rok.

Podle Martina Půčka, výkonného ředitele Svazu vinařů ČR tornádo zasáhlo zhruba šedesát hektarů vinic. Hrubé odhady pak ukazují, že totálně zničená je z této plochy třetina. “Tam se budou vinice zakládat znovu, což znamená, že rodit budou nejdřív za čtyři roky. Dalších odhadem čtyřicet hektarů zčásti poničily kroupy, takže tam se jedná o škodu jen v rámci letoška,” vysvětluje Půček.

Stát i svaz podle všeho vinaře nenechá bez pomoci. Nejspíš se dočkají zvýhodnění při odvádění příspěvku do vinařského fondu, ale klíčová bude náhrada škod ze státního rozpočtu.

“Stát uvolnil jeden a půl miliardy na škody zemědělským podnikům. A co zatím máme zjištěné, vinařům by to ztráty mělo nahradit ve stoprocentní výši,” říká Martin Chlad, prezident Svazu vinařů ČR.

Další pomoc k vinařům proudí přímo od zákazníků. Jak Miroslava Ježková, tak Štěpán Doležal museli v posledních týdnech s vypětím sil zvládnout ještě velký nárůst objednávek prostřednictvím e-shopů, kam zákazníci přišli například díky webu Podpořte vinaře. “Jsem hrdá, že jsem Čech, protože je krásné, jak si v takových chvílích pomáháme,” říká Ježková.

Příjem z vinohradu živí Doležalovi celý další rok | Foto Vinařství Doležal

A pomoc k malým vinařům přichází i ze světa byznysu. Skupina RSBC finančníka Roberta Schönfelda od šestice vinařů z Moravské Nové Vsi a Hrušek nakoupila a rovnou zaplatila víc než tisíc lahví vína. Ty si ale nenechá pro sebe a prostřednictvím dvou charitativních aukcí je prodá znovu.

Výtěžek tak podruhé půjde k vinařům, od nichž vína jsou. První část aukce proběhne od 16. do 31. srpna na stránkách Alkohol.cz, v září pak bude následovat fyzická dražba vín na benefičním večeru v Praze. RSBC a Nadace Via na něj pozvou desítky filantropů a dražit se bude deset kartonů vín určených k archivaci.