Genius loci a výrazná architektura. Na to sází v Moravské Třebové při budování nového kulturního centra. Město potřebuje tři sta milionů korun, aby bývalý tovární areál přestal být jen nevzhledným brownfieldem. Na jeho podobu vypsala radnice architektonickou soutěž, do jejíhož užšího kola se přihlásilo šest ateliérů. Nakonec vyhráli Rusina Frei architekti.

V opuštěném průmyslovém areálu, který leží nedaleko historického centra, navrhli společenský sál až pro pět set lidí, menší kino pro osmdesát diváků, knihovnu, depozitář muzea a kavárnu.

Hlavně ale zachovají výraznou architekturu industriálních pilovitých střech, které spolu se středověkým jádrem města, renesančním zámkem a egyptologickou sbírkou tvoří místní kulturní dědictví. „Návrh podle nás nejlépe splňoval požadavky, jako je pokora a vstřícnost k okolí. Hodně důležité je i to, že se dá areál opravovat postupně po malých krocích, jak bude město mít peníze,“ uvádí předsedkyně poroty a architektka Eva Eichlerová.

Areál o rozloze jeden hektar, kde bývala mlékárna, získalo město před dvěma lety za jedenáct milionů korun. Jak sám starosta Miloš Mička přiznává, zatím na nové kulturní centrum tři sta milionů korun ve svém rozpočtu nemají. Proto budou usilovat o dotace. „Vysoce pravděpodobné je, že výstavba bude probíhat v dílčích stavebních etapách, což definuje i samotná vítězná studie,“ dodává starosta.

Pro město je důležité hlavně to, aby místo žilo celý den a ne pouze při večerních akcích. A to by měla kombinace různých velikostí a typů sálů splňovat. I proto bude v centru knihovna, která pomůže vytvořit vazby na nedaleké gymnázium a domov pro seniory. Moravská Třebová, které se v historii přezdívalo Moravské Athény a která leží na pomezí Čech a Moravy, navíc získá kulturní centrum, které jí dosud chybí.

Aby se dalo budovat postupně, vypadají jednotlivé části jako díly stavebnice, která se dá doplňovat. Mulfitunkční sál a kino navrhli architekti vestavět do zachované tovární haly. Velký sál pak ještě propojí s foyer. Tam, kde hala nemá střechu, bude zahrada. Knihovnu umístili do budovy bývalé strojírny. Bude ve dvou podlažích a doplní ji podzemní část s toaletami. Obě stavby, bývalou tovární halu i strojírnu, propojí kavárna.

Novostavbou bude dvoupatrový depozitář s archivem ve tvaru jednoho pole továrny, do něhož bude přístup z obou stran haly. A podél podél Jiráskovy ulice umístili architekti ateliérové byty. Jako nádrž na dešťovou vodu poslouží obnovený komín a v plánu je i parkoviště v areálu.

„Celé místo by se mělo postupně otevřít veřejnosti, navázat na městské prostory, hlavně na park a luční lázně. To pak umožní pěším průchod celým areálem,“ popisuje Markéta Poláčková ze studia Rusina Frei architekti s tím, že bývalá továrna leží v sousedství bytové zástavby.

Architekti nechtěli jít cestou, kdy budovy v areálu zbourají a postaví nové. Chtěli zachovat genium loci celého místa a navázat tím i na průmyslovou tradici města, k čemuž jim nahrávají i současné exteriéry a interiéry. I proto se rozhodli částečně využít stávající budovy bývalé tovární haly i strojovny a doplnit je novými s podobnou architekturou.

Pokud se podle jejich návrhu začne stavět, stane se Moravská Třebová v zemi prvním městem, kde vznikne kulturní centrum z přestavby průmyslového brownfieldu.