skip to main content
Jak být lepší

Proč bychom měli žít trochu víc jako Španělé

2 minuty čtení

Protože v závodě o nejdelší dožití by mělo Španělsko do roku 2040 předběhnout vedoucí Japonsko. Autoři této studie předpokládají, že se Španělé v tomto roce budou dožívat průměrného věku 87,4 roku. Teď je to necelých 83 let. Důvod? Dobrá životospráva, málo stresu a hodně kamarádů.

Reklama

To je podle nás důvod, proč bychom se měli snažit žít alespoň trochu víc jako oni. Pojďme se podívat na to, jak by se i v Česku mohlo žít víc jako ve Španělsku.

Nejjasnějším ukazatelem dlouhověkosti je podle expertů správné stravování. Proto je středomořská kuchyně, kam patří i ta španělská, považována za tu nejzdravější.

Může za to zejména olivový olej, oříšky, ryby, víno, ovoce a zelenina, málo červeného a zpracovaného masa a omezená konzumace mléčných výrobků. Tak si dejte gazpacho nebo paellu s králíkem. A vezměte v potaz i to, že jídlo je pro Španěly spíš něco jako společenská událost. Snažte se tedy nejíst sami a ve spěchu.

Reklama

Není pochyb, že za dlouhý španělský život může i to, že se z věcí příliš nestresují. Nechceme se dopouštět nějakého velkého zobecňování, ale každý, kdo byl ve Španělsku, se musel alespoň jednou setkat s přístupem „mañana“, tedy „Bude to, ale až zítra“. Tak se snažte brát věci trochu víc s nadhledem.

K vysokému věku jednoznačně přispívá i slunce. Jen pro srovnání – v Barceloně je ročně v průměru přes 2500 hodin slunečního svitu. V Madridu je jich ještě o 200 za rok víc. A jak je na tom Praha? Něco málo přes 1600. Snažte se tedy sluníčku nevyhýbat, a kdykoli je to možné, se mu vystavte.

Až na vás po obědě půjde únava, zvažte krátkou španělskou siestu, tedy odpočinek nebo krátké zdřímnutí. Je samozřejmě důležité, aby vám to nezpůsobilo v práci žádný problém, ale taková dvacetiminutovka by nemusela být čas od času na škodu. Kdyby vám nevyšel šlofík, nežeňte se alespoň hned po obědě do práce. Španělé si obvykle vyhrazují na oběd alespoň dvě hodiny, během kterých naberou síly na další práci.

Podle dat banky BBVA vedou Španělé v počtu chvil strávených se svými přáteli. Samotu dnes považujeme za civilizační chorobu, která může mít za následek i předčasná úmrtí. Tak si dneska zajděte společně třeba na drink.

Reklama
Reklama