Ať už se chceme zlepšit nebo změnit v čemkoli, přirozeně chceme, aby to byl proces co nejméně náročný a namáhavý. A nejlépe ještě chceme, aby nám současný stav pomohl změnit jeden „hack“ nebo aby nás do cíle dostal jeden zaručený „how-to“ návod.

To je ale podle autora podcastu Shut Up, Brain Jamese Conmyho ta největší chyba, kterou můžeme, zejména na začátku, udělat. V epizodě The Hydra Method of Solving Problemsodkazující k souboji mezi Heraklem a bájnou Hydrou, připomíná, že na většinu problémů neexistuje jedno řešení.

Pokud chceme vyřešit problém – ať už je to úzkost, špatné návyky, problém ve vztahu, nebo třeba souboj s mytickou příšerou –, je nutná souhra několika malých změn v různých oblastech.

Vezměte si tento příklad: britský cyklistický tým na tom nebyl zhruba do roku 2008 moc dobře. Neměl výsledky, nedokázal sehnat sponzory, a některé firmy mu dokonce nechtěly prodávat své produkty, protože nechtěly být s tímto nepříliš úspěšným týmem spojeny.

V roce 2003 ale nastala změna. Do čela týmu se dostal David Brailsford, který se rozhodl celou tréninkovou strategii překopat. Místo toho, aby se soustředil na jeden cíl, se rozhodl, že bude zlepšovat tréninkový proces hned v několika oblastech naráz.

Upravil jezdcům sedadla, změnil tréninkové dresy, soustředil se na to, aby všichni z jeho týmu kvalitně spali, a dokonce začal dohlížet na proces rekonvalescence, aby měl jistotu, že jezdci odpočívají kvalitně.

Prostě se rozhodl, že v každé myslitelné oblasti zlepší proces alespoň o jedno procento. Výsledek? V roce 2008, pouze pět let od doby, kdy Brailsford nastoupil do funkce, vyhrál britský tým na letních olympijských hrách 60 procent všech možných zlatých medailí. Stejně tak se jezdcům začalo dařit i na Tour de France.

I přesto, že existují spekulace, že „jednoprocentní zlepšení“ probíhala i v rámci dopingu, jedno strategii upřít nemůžeme – malá zlepšení ve více oblastech mají na konečný výsledek synergický efekt.

Jak jednoprocentní strategii aplikovat v praxi? Dejme tomu, že chcete začít žít o trochu zdravěji, než jste to dělali doteď. Místo toho, abyste hledali „zázračnou dietu“ nebo cvičení, si sepište, v jakých oblastech byste se v rámci zdravého životního stylu měli změnit. Například: cvičení, dieta, pití, chůze atd.

Teď se zamyslete nad tím, jak každou z vyjmenovaných oblastí zlepšit alespoň o jedno procento. Můžete si třeba říct, že k obědu si přestanete dávat sladké limonády, že místo toho budete pít vodu a že každý den vystoupíte třeba o zastávku dříve, abyste se do práce prošli.

Cítíte ten rozdíl?