Ředitelka české kosmetické značky Věra Komárová celý život ráda a hodně cestuje. Objevuje zajímavá místa, kam se většina turistů nevypraví. Pro Forbes tentokrát vytipovala nejzajímavější místa ve svém oblíbeném Toskánsku.

Toskánsko = absolutní pocit štěstí

V Toskánsku jsem žila dva roky. Přišla jsem sem v devatenácti a dodnes ho vnímám jako nejkrásnější oblast na světě: neexistuje intenzivnější zelená v přírodě než v Toskánsku, krásnější pole se slunečnicemi ani sytější cypřiše. Nebe je tu vysoké, dobíjí vás energií a zaručí vám trvalý pocit naprostého štěstí. Vyrazit sem můžete kdykoli, ale nejlepší světlo a nejpříjemnější teploty nabídne právě září. 

Skvělé jídlo i víno jsou tu samozřejmostí na každém rohu, místní pohostinnost je neskutečná a všude se domluvíte anglicky. Většina podniků je, podobně jako v celé Itálii, rodinných, a dědictví řemesla tak přechází z generaci na generaci. To s sebou nese neskutečnou autenticitu a skvěle odvedenou práci.

Vůbec nejraději mám však následující místa:

Florencie

Hlavní město Toskánska mě baví propojením bohaté kulturní historie s moderními dějinami – vznikla tu celá řada slavných módních značek, je tu významná zlatnická škola. Vedle spousty galerií umění určitě navštivte také dílny původních řemesel. Překrásné je třeba ruční barvení papíru nebo vkládání mozaiky do mramoru.

Možností, kde se tu ubytovat, je nespočet: doporučuji zvolit hotel spíš mimo centrum, například nový romantický Relais Sassa al Sole v městečku San Miniato. Má uprostřed vyhřátý bazén s výhledem do celého okolí. 

S jídlem je to ve Florencii stejné jako s hotely – je ho tu nepřeberné množství. Za sebe bych vybrala třeba podnik Cibreo.

Siena a okolí

Další překrásné toskánské město uchovávající tradice, jimiž koneckonců žije celá Itálie. Jednou z nejvýraznějších jsou koňské dostihy palio, které se dvakrát ročně jezdí na hlavním náměstí ve tvaru mušle – jednom z nejpůvabnějších na světě.

Koňské dostihy se jedou tradičně 2. 7. a 16. 8. a lístky na nejlepší tribuny se pohybují v řádech stovek až tisícovek eur. Závodníci palio nepoužívají koňská sedla a kůň, který vyhraje, se stane opravdovou svátostí. 

Z hlediska ubytování mohu jedině doporučit hotel La Bagnaia Golf & Spa Resort Siena – nabízí absolutní luxus a zároveň stojí uprostřed překrásné přírody.

Pokud vyjedete kousek za město, zastavte se ve vesnici Orgia v rodinné restauraci Cateni, kterou po dlouhá desetiletí vede rodina Cateniových. Dostanete nejlépe připravené toskánské speciality s úžasným servisem a jako bonus překrásný výhled na Sienu.

Jižně od Sieny, blízko Bagni di Petriolo, najdete opravdový mystický skvost – katedrálu bez střechy postavenou uprostřed polí. Místo se jmenuje San Galgano a legenda praví, že sem kdysi přijel rytíř Galgano, zabodl do kamene svůj meč (dodnes součástí přilehlé rotundy) a založil klášter. K němu patřila i katedrála, jejíž střecha bohužel posloužila na výrobu zbraní do jedné z mnoha válek, které se toskánskem prohnaly.

Proto je dnes střechou katedrály nebe a místo dlažby je na zemi zelená tráva. Často se tu odehrávají různá kulturní představení a jde o dokonalou zastávku na cestě ze Sieny či do ní.

San Gimignano

Ze Sieny můžete také vyrazit na jednodenní výlet do překrásného města San Gimignano, kde najdete zmrzlinárnu pravidelně vítězící v anketách o nejlepší gelaterii na světě.

San Gimignano je plné vysokých věží, protože v renesančním období jednotlivé rodiny prokazovaly své bohatství právě výškou rodinné věže. Podívejte se třeba do Torre Casa Campatelli, která je výjimečná tím, že v ní dodnes naleznete původní nábytek. 

Další tipy na zajímavé ubytování: 

Tombolo Talasso Resort  – Hotel u moře se skvělým spa.

Hotel Hermitage na ostrově Elba – Jedinečné místo na legendárním ostrově!

Castellare Di Tonda – Skvělý hotel pro milovníky koní, nabízí možnost vyjížděk a jezdeckých kurzů, ale můžete si tu zahrát i golf.

La Tabaccaia – Hotel najdete ve vesničce Castelfafi, v níž vyrostl majestátní resort, kde si lze kromě golfu užívat degustace vína.

Co ještě v Toskánsku podniknout?

Navštivte Castello Di Oliveto, nádherný hrad, který dodnes patří rodině Pucciových, jednomu z předních výrobců luxusní italské módy. I zde je možné objednat si degustaci vína.

Další výbornou degustaci doporučuji také ve Fattoria Poggio Alloro, kde se můžete ubytovat na statku.

Poggio Di Camporbiano – slavná farma s přímým prodejem ekologických produktů, jako jsou těstoviny, riccota, med, mouka, zavařeniny, džusy a podobně.

Vypravte se hledat lanýže: https://www.trufflehunter.net/

Spoustu zajímavých aktivit organizuje hotel/farma Agriturismo La Bruciata – vybrat si můžete třeba ze sklizně hroznů, kurzů vaření nebo letů balonem…

Kde relaxovat

Určitě nezapomeňte navštívit nesčetné přírodní lázně s horkými prameny. Už při pouhém pohledu na ně konejší duši, ale vyšetřete si čas se v nich alespoň půl dne koupat – zaručuji nabití na několik měsíců dopředu.

Jedny z nejvyhlášenějších přírodních lázní najdete v Saturnii. Jsou přístupné zdarma, ale pokud chcete mít více soukromí, navštivte hotel se spa, třeba Terme di Saturnia.

Další zdarma přístupné lázně jsou Terme di Petriolo, ukryté v lesíku s potokem, nad kterým se klene půvabně romantický most a krásně se tu dá koupat i v noci.

Za zmínku stojí určitě i lázně Bagni San Filippo nebo San Casciano dei Bagni (mimochodem jedno z nejkrásnějších italských opevnění).

Bonusový tip: 

Vyzkoušejte takzvaný glamping, spojení kempování v přírodě s luxusním zázemím.

https://www.rocchette.com/glamping/ 
https://www.campingsantapomata.it/glamping/ https://www.campingetruria.it/glamping-toscana-mare/ https://www.campingfreebeach.it/tende-glamping-toscana-mare/