Myslíte, že nemáte na nic talent a že nejste v ničem výjimeční? Hloupost, tvrdí autor knihy s příhodným názvem How to Fail at Almost Everything and Still Win Big Scott Adams, dříve byznysmen, dnes spisovatel, a hlavně jeden z nejúspěšnějších americký komiksových kreslířů.

Představa, že všichni musíme být výjimeční, je podle něj špatná. Nemusíte dokonale ovládat jednu jedinou činnost nebo dovednost a nemusíte v ničem excelovat. V dnešním světě byste naopak měli ukázat, že toho umíte víc. I když třeba jen průměrně.

„Budete lepší, když ovládnete dvě doplňující se dovednosti, než když budete skvělí jen v jedné. Protože když jde o schopnosti, kvantita přebíjí kvalitu,“ dodává.

Jde o to, vytvořit si „set průměrností“, který vám pak může zaručit vysněnou výjimečnost, díky níž vyniknete. Netrapte se proto tím, že ostatní jsou v něčem od přírody lepší než vy.

Nejenže tomu tak pravděpodobně není, ale vy tyto lidi (nebo alespoň svoje myšlenky) můžete porazit právě tím, že toho budete umět více než oni, a ukážete tak, že jste flexibilní.

Jde vlastně o takový systém přístupu k práci – sbírejte co nejvíce zkušeností, co to jde. Nebojte se jimi (třeba v životopise) pochlubit a hledejte cesty, jak byste je mohli propojovat.

Nevzdávejte se, když vám něco nejde. Zkoušejte to dál nebo to zkuste jinde.  Zajímejte se o co nejvíce věcí a buďte v nich klidně průměrní. Uvidíte, že se vám to jednou vrátí zpět.

Souhlasíte s Adamsem? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz nebo do naší facebookové skupiny.