Po vypuknutí koronakrize se cestování, běžná součást života mnoha Čechů, rozplynulo jako led na slunci. Ať už jste chtěli vyjet na dovolenou, nebo za prací, spousta zemí jednoduše zavřela své hranice a pro českého občana nebylo cesty dovnitř. Jedna univerzální cesta ale přece jen existuje – můžete si koupit občanství jiné země.

Některé, jako například Barbados nebo Estonsko, lákají zahraniční pracovníky se slibem prodloužených pobytových programů, které vám umožní žít a pracovat v dané zemi po stanovenou dobu. Pokud jde ale o získání skutečného cestovního pasu, je to samozřejmě složitější. Některé země dokonce požadují, abyste se vzdali svého původního občanství.

Přesto existují státy od Portugalska až po Nový Zéland nabízející občanům jiných zemí své občanství a cestovní pas – samozřejmě za danou cenu. Právě kvůli pandemii ale některé země usnadňují (a zlevňují) jeho pořízení.

„Poptávka po cestovních pasech rapidně stoupá, stejně jako stoupá jejich globální nabídka,“ komentuje Juerg Steffen, CEO společnosti Henley & Partners, pomáhající lidem získat občanství jiných zemí. „Státy i bohatí jednotlivci čím dál častěji vidí výhody přísunu zahraničních investic. V dnešní nestálé době je to spíše nutnost,“ dodává.

Pokud si hrajete s myšlenkou útočiště v zahraničí nebo jen toužíte po „silnějším“ pasu, nabízíme seznam zemí spolu s podmínkami, které musíte splnit, abyste si další občanství zajistili.

Svatý Kryštof a Nevis

Pár svěžích ostrovů disponuje jedním z nejsilnějších pasů v Karibiku, umožňujícím bezvízový styk do více než 100 zemí světa včetně Ruska, Iráku, Izraele nebo Singapuru. Nyní nabízí toto souostroví 23procentní slevu na občanství do konce roku 2020, ale i tak si připravte slušnou sumičku. Konkrétně dar ve výši 150 tisíc dolarů do státního Fondu udržitelného rozvoje a investice do nemovitostí nejméně ve výši 200 tisíc zajistí pas a občanství až čtyřčlenné rodině.

Svatá Lucie

Ostrov Svatá Lucie začal nabízet občanství cizincům v roce 2015 a od té doby jej získalo zhruba 700 lidí. V květnu se cena občanství snížila na polovinu díky novým dluhopisům „Covid-19 Relief“. Do konce roku 2020 bude občanství stát 250 tisíc dolarů za osobu a 300 tisíc za čtyřčlennou rodinu. S cestovním pasem Svaté Lucie získáte přístup do 146 destinací bez víz nebo s vízy při příjezdu. Mimo jiné můžete do 14 zemí v Karibiku, na Fidži, do Jižní Koreje nebo třeba do Panamy.

Antigua a Barbuda

Další sesterské souostroví vítá cizince, kteří chtějí prožít svůj karibský sen. Příspěvkem 100 tisíc dolarů do státního rozvojového fondu a investicí do nemovitosti získá občanství až čtyřčlenná rodina. Přidání dalších dětí vláda nedávno zlevnila. Cestovní pas z této země nabízí bezvízový vstup do 151 destinací.

Dominika

Maličký karibský ostrov Dominika také vítá cizince na svém malebném pobřeží a je považován za jednu z nejlepších zemí, kde investovat do státního občanství. Je totiž automaticky rozšířeno na vaši manželku/manžela, vaše děti, rodiče i prarodiče a lze ho také přenést na budoucí generace. Žadatelé mají dvě možnosti: buď přispět do Fondu hospodářské diverzifikace, nebo investovat do luxusních a udržitelných hotelů a letovisek. S tímto cestovním pasem můžete cestovat do 139 zemí světa, mezi nimi například do Kolumbie, Peru nebo Venezuely.

Grenada

S cestovním pasem Grenady získáte bezvízový vstup do 143 destinací, mezi nimiž je i Čína. Občanství můžete získat dvěma cestami: příspěvkem ve výši 150 tisíc dolarů do Národního transformačního fondu nebo investicí do nemovitosti v minimální výši 350 tisíc.

Řecko

Místo, které bylo domovem antických bohů, může být i vaším domovem. Investicí do nemovitosti ve výši 250 tisíc eur získáte status rezidenta. K získání občanství a cestovního pasu ale musíte splnit jednu z následujících podmínek: mít status rezidenta minimálně sedm let, nebo strávit v Řecku 180 dní v roce. Kdo by ale nechtěl strávit půl roku ve své vlastní rezidenci v tomto přímořském ráji? Jako bonus vám navíc řecký cestovní pas umožní bezvízový styk s více než 170 zeměmi světa, mezi nimiž jsou mimo jiné i Spojené státy nebo Kanada, a právo žít a pracovat ve všech státech EU.

Portugalsko

Portugalsko se stalo žhavým místem pro každého, kdo chce opustit svou práci a přestěhovat se do zahraničí. Abyste získali portugalský pas, musíte se zapojit do programu Golden Visa, který nabízí několik cest, jak se kvalifikovat jako portugalský občan. Jednou nich je například dar portugalskému umění a kultuře, investování do podnikání, zahájení podnikání nebo nákup nemovitosti. Pokud se však chcete stát portugalským občanem, musíte absolvovat test z tamní historie.

Turecko

Koupí nemovitosti ve výši 250 tisíc dolarů si zajistíte vstup do programu Citizenship-by-investment, který vám umožní získat turecký pas. Ten vám mimo občanství v nádherné středomořské zemi zajistí přístup do 111 destinací bez víz nebo s vízy při příjezdu včetně Mexika, Ruska a většiny Latinské Ameriky.

Malta

Individuální investiční program Malty je jedním z nejoblíbenějších programů na získání státního občanství. Vyjde vás na 1,1 milionu dolarů prostřednictvím kombinace darů a investic do nemovitostí. Na oplátku máte právo žít a pracovat na Maltě nebo v celé EU – a získáte také bezvízový vstup do 183 zemí světa.

Kypr

Kyperský investiční program vás nepřijde levně. Budete muset utratit zhruba 2,5 milionu dolarů za dary a investice do nemovitostí, ale výměnou dostanete vy i vaše rodina cestovní pasy umožňující cestovat do 174 destinací po celém světě bez nutnosti vyřizování víz.

Rakousko

Rakousko má jeden z nejsilnějších pasů na světě, který svým držitelům otevírá bezvízový přístup do 187 destinací po celém světě včetně Spojených států a také právo pobytu ve všech členských zemích EU. Není to však levné: budete muset provést minimální investici ve výši 3,5 milionu amerických dolarů.

Nový Zéland

Pokud to bylo dost dobré pro Pána prstenů, je to dost dobré pro vás. Vlnu zájmu o novozélandský pas zvedly zprávy o bohatých „migrantech“, jakým byl například spoluzakladatel PayPalu Peter Thiel. Způsoby, jak tu získat občanství, jsou dva – a ani jeden není levný. Součástí obou je počáteční investice ve výši nejméně 2 milionů dolarů během čtyř let. Novozélandské občanství vám však zajistí bezvízový vstup do více než stovky zemí včetně Spojených států, Austrálie nebo Mexika.

Vanuatu

Kdo by nechtěl žít v jižním Pacifiku? Souostroví Vanuatu – asi 1600 kilometrů východně od Austrálie – vám otevře náruč skrze Program podpory rozvoje, do kterého musíte vložit nevratný dar ve výši 180 tisíc dolarů. Na oplátku dostanete vy a vaše rodina cestovní pas zajišťující bezvízový styk se 116 zeměmi plus možnost nazvat tento ostrovní ráj svým novým domovem.

Černá Hora

Malý balkánský stát se pyšní pestrou přírodou. Jako jeho občan si můžete užívat krásného moře, dlouhých širých plání i vysokých hor. K získání občanství a cestovního pasu musíte darovat 100 tisíc eur a investovat 250 tisíc do projektů schválených státem. Černá Hora spustila program Citizen by Investment v roce 2018 a jeho činnost plánuje ukončit závěrem roku 2021, takže pokud se chcete stát občanem Černé Hory, je nejvyšší čas se do toho pustit.