Procházíme rozestavěným patrem budovy, která je v poslední době jedním z nejdiskutovanějších realitních projektů Prahy. Masaryčka, jejíž první etapu vedle Masarykova nádraží buduje Penta, už postupně získává fasádu a stavební práce pokračují i v jejím bezprostředním okolí.

Vcházíme do velkého prostoru v průčelí budovy, odkud se rozprostírá ničím nerušený pohled na budoucí náměstí, které vedle nádražní budovy a před zlatým čelem Masaryčky vznikne. A nejen na něj. Výhled, který je z tohoto místa opravdu dechberoucí a neokoukaný, pokračuje ulicí V Celnici přes nároží Obecního domu k Týnskému chrámu a v dálce celou podívanou dotváří věže katedrály svatého Víta a Strahovského kláštera.

To je navíc jen malá výseč, kterou si divák může skrz souvislou řadu vysokých úzkých oken vychutnat. Popojdete pár kroků do leva a přes střechy Masarykova nádraží můžete pozorovat Národní muzeum, hlavní nádraží, Dům Radost nebo žižkovský vysílač.

A právě tady, v předposledním patře Masaryčky, v její nejviditelnější části s výhledem na téměř celé centrum hlavního města, bude mít Penta zhruba v druhé polovině příštího roku své nové kanceláře. Přestěhuje se sem z jen pár desítek metrů vzdáleného Florentina, tedy projektu, se kterým se v Praze Penta pustila do developmentu.

Od počátku byl u realitních aktivit Penty šéf Penta Real Estate Petr Palička. „Masaryčkou jsme vlastně vytvořili na pražském trhu úplně novou kategorii,“ říká Palička s odkazem na výši nájemného, které jsou firmy ochotné zaplatit za to, aby v ikonické stavbě od studia Zahy Hadid měly své kanceláře nebo prodejny.

V poslední době se však Penta Real Estate výrazně pouští i do rezidenčních projektů, přičemž cílí na třetí pozici pražského rezidenčního trhu. „Myslím si, že to, že jsme se pustili do bytů, bylo dobré rozhodnutí,“ říká v rozhovoru pro Forbes Palička.

Už se těšíte na stěhování do nového?

Samozřejmě se těšíme. Masaryčka je ikonická stavba, podobně jako bylo svého času Florentinum. Navíc jsme v současných kancelářích už asi deset let a změna vždycky přinese do firmy potřebnou dynamiku a nové prostředí firmě pomůže. Tak na to se moc těším.

Máte už jasno v tom, jak budou nové kanceláře vypadat?

Pracujeme na tom. Přestože z objektivního hlediska to není až tak důležité, z toho subjektivního to pro nás podstatné je. Proto se plánování celého prostoru a designu kanceláří hodně věnujeme. Chceme, aby odpovídaly budově, aby byly nadčasové. A popravdě řečeno, Penta Real Estate se prezentuje na trhu jako firma, které záleží na designu, architektuře. Proto by tomu měl interiér odpovídat. Takže se snažíme.

Jak postupuje stavba? Jde všechno podle plánu?

Stavba víceméně běží podle harmonogramu. Samozřejmě, stejně jako na každé velké stavbě, jsou tam drobná zakopnutí, ale žádný velký problém nemáme. I fasáda, což je asi nejsložitější část, se postupně zavírá, a to zatím bez větších problémů. Je ale pravda, že ta nejobtížnější a nejvíce viditelná část, tedy přední část zlaté fasády, teprve vzniká ve výrobně. Její instalace nás ještě čeká a při ní se určitě nějaké komplikace objeví. Zatím to jde ale dobře.

Před nějakou dobou jste oznámili, že bude mít v Masaryčce sídlo Fio banka, zmínka byla i o obchodě iStyle značky Apple. Máte nějaké další zajímavé nájemce?

Fio je rozhodně největší. Ostatní tak velcí nejsou. Ale v tuhle chvíli máme celý dům prakticky plný, až na nějaké drobnosti. Kromě Fio můžu z kancelářských nájemců zmínit třeba Second Foundation, Veolia, BCG nebo Getberg. Ale jsou i další. Na trhu o Masaryčku zájem skutečně je, čemuž odpovídá i nájemné, kdy jsme se dostali přes třicet eur za metr čtvereční. Takže jsme spokojeni.

Nejprestižnější retailové místo domu zaujme iStyle, který bude přímo v čele, pod zlatým klínem. Bude mít místo, které těmto Apple prodejnám po světě odpovídá. Nicméně, i další retailoví nájemci jsou známá jména – L’Osteria, La Gare, Bibelot a další.

Takže jste žádný pokles poptávky po tomto typu prostor nezaznamenali?