skip to main content
Politika

Proklepněte si svého politika. Na jednom místě najdete majetkové vazby i to, jak často lže

Protikorupční organizace Transparency International ve spolupráci s komunitou expertních dobrovolníků Česko.Digital a organizací Hlídač státu spouští webový portál Našipolitici.cz. Hlavním cílem projektu je přinést široké veřejnosti unikátní a faktický přehled informací o českých politicích.

„Chtěli jsme vytvořit místo, kde se budou moci občané, novináři i sami politici dozvědět fakta o našich volených zástupcích, o jejich politických rolích, majetkových vazbách, rizicích a výhodách nebo mediálním pokrytí,“ vysvětluje Milan Eibl, vedoucí analytik Transparency International. Ve spolupráci s Demagog.cz databáze také ukazuje, jak často politik lže.

Ambicí projektu je obsáhnout všechny politiky, od těch celostátních až po ty komunální – a to jak současné, tak bývalé. Zatím obsahuje dva typy profilů: u verifikovaných, kam spadají členové parlamentu a vlády, už byla všechna data ručně zkontrolována. Druhý typ profilů pracuje s daty z veřejně dostupných zdrojů, jako jsou třeba majetková přiznání nebo mediální monitoring, nalitými do databáze automaticky.

I tahle data ale lidé z Hlídače státu postupně verifikují a další tři tisíce profilů postupně ručně procházejí a kontrolují. K nim by během léta měli přibýt ještě kandidáti z krajských kandidátek, s ohledem na blížící se podzimní volby.

„Je důležité, abychom volili na základě předchozích zkušeností, ne budoucích slibů. Vyznat se ale v informacích o politikovi z předchozích volebních období je těžké, proto jsme se zapojili a pomohli se strojovým sběrem dat do databáze i jejím naprogramováním,“ říká Jakub Nešetřil, zakladatel Česko.Digital. Lidé z jeho expertního týmu se na projektu podíleli přes rok.

Reklama

„Internet a sociální sítě jsou plné dezinformací,“ připomíná David Kotora z Transparency International a doufá, že přehledná databáze by měla poskytnout ověřená data a informace jako protipól tohoto trendu. „Stavíme na faktech a dohledatelných, ověřených informacích,“ zdůrazňuje.

Pro celý projekt je zásadním parametrem otevřenost dat a jejich ověřitelnost, proto je možné u jakékoliv informace dohledat její zdroj. Otevřenost celé databáze není zajištěna pouze z pohledu dostupnosti dat, ale i v otevřenosti celého zdrojového kódu formou open source.

Databáze se bude dále rozšiřovat a zpřesňovat jak o nové datové zdroje a údaje ze státních databází, tak o hlášení veřejnosti, pokud lidé narazí třeba na chybějící nebo nepřesnou informaci.

„Našipolitici.cz je projekt, který je naším přirozeným partnerem ve zvyšování transparentnosti českého státu a politiky. Proto jsme automaticky pomohli s jeho zrodem jak technologicky, tak sdílením a ověřováním dat,“ shrnuje zakladatel Hlídače státu Michal Bláha. A dodává, že s Transparency International hodlají spolupracovat dlouhodobě.