Olga Chabr Grillová je v byznysu jako doma. Mladá podnikatelka, která se už řadu let pohybuje v oblasti hotelnictví, realit i filantropie, teď se svými kolegy Janem Chomou, Alešem Bartůňkem a Jáchymem Petříkem spustila nový projekt: aplikaci Leeaf, která má díky umělé inteligenci pomoci ženám s neplodností.
S neplodností má problém zhruba každý šestý pár. „Tohle téma je bohužel čím dál častější a zároveň velké tabu. Naše aplikace má ženám pomoct zorientovat se v procesu umělého oplodnění a současně dát lékařům co nejvíce informací o pacientce tak, aby byla procedura co nejefektivnější,“ vysvětluje spoluzakladatelka startupu.
Za podpory její matky a členky našeho žebříčku nejvlivnějších žen Ivany Tykačové získal startup investici ve výši 800 tisíc dolarů, teď nabírá další investory. K myšlence jeho založení přispěla především zkušenost zakladatele a nositele vize Jana Chomy.
„Zkušenost s neplodností a případný proces umělého oplodnění je bolestný pro oba partnery. Pro ženu, která musí procházet nepříjemnou hormonální stimulací a sama často neví, co ji čeká. Pro muže naopak proto, že si ne vždy umí představit, co se partnerce děje a je složité o tom mluvit nebo se pořád dokola vyptávat, kdy jde žena znovu k doktorovi nebo jak dopadly výsledky,“ vysvětluje Olga Chabr Grillová.
Kromě průvodce pro ženy tak bude možné v budoucnu aplikaci propojit se zařízením partnera, který tak po svolení pacientky získá přehled o celém procesu léčby. Kliniky zároveň mají díky projektu a obrovskému množství medicínských a lifestylových dat, jejichž sběr probíhá pomocí chytrých hodinek či prstýnků, už dnes přehled o stavu pacientky. A také o tom, jaké faktory mohou být zrovna v jejím případě pro úspěšné početí relevantní.
„Najít řešení je závod s časem. Lékaři se musí v co nejkratším čase rozhodnout o co nejvhodnějším postupu tak, aby šance na otěhotnění u pacientky dál neklesala,“ konstatuje Chabr Grillová. Aplikace zjišťuje nejen základní anamnézu pacientky, ale i faktory vyplývající z životního stylu pacientky – například jídelníčku či množství stresu, kterému je vystavena.
„Zároveň připravujeme vědecký výzkum na kombinaci potravinových suplementů a jejich efekt na přípravu ženy pro optimální průběh IVF léčby. Do budoucna se tak snažíme najít optimální kombinaci všech těchto léčebných procesů, které lékařům pomohu najít pro každou pacientku ideální řešení,“ říká spoluzakladatelka startupu.
„Aplikaci dnes využívají stovky žen, ale na to, abychom mohli říct, kolik jich díky ní proces umělého oplodnění úspěšně dokončilo, je zatím příliš krátká doba,“ dodává. Komplexní proces sběru dat nicméně může být řešením i pro příčiny neplodnosti, které si medicína zatím neumí vysvětlit. Takových případů je přitom dnes celá třetina.
„I proto jsme se dohodli na spolupráci se sítí klinik, která má pobočky po celé Evropě. Díky obrovskému množství dat, získávaných v anonymizované podobě, testujeme hypotézy, pomocí kterých chceme rozklíčovat i ty zatím nevysvětlené příčiny,“ popisuje mladá podnikatelka.
Těží přitom ze spolupráce se společnostmi Garmin nebo Oura Health, vyrábějící chytrá zařízení měřící fyziologické faktory, jako je tlak, teplota rukou nebo spánek. Přesnost je údajně dostatečná, aby ji akceptovali lékařští odborníci.
„Nečekáme na to, až do aplikace něco aktivně zapíšete, data se díky chytrým zařízením sbírají průběžně. Jsou navíc natolik relevantní, že chceme do budoucna naši aplikaci rozvíjet i pro ženy, které zatím aktivně otěhotnět nechtějí, ale v budoucnu by dítě možná chtěly,“ popisuje Chabr Grillová.
Aplikace Leeaf je momentálně bezplatná, ale bude fungovat na principu měsíčního předplatného za devatenáct liber, tedy zhruba 550 korun. Dostupná je v angličtině a brzy ji čeká česká a španělská mutace.
„Vychází to z trhů, kde jsou naši pacienti a naše spolupracující kliniky. Velká Británie, Česko a Španělsko jsou v oblasti umělého oplodnění oblíbené destinace,“ vysvětluje Olga Chabr Grillová a souvisí to podle ní s tabu, zmíněným v úvodu.
„Mnoho žen proto raději volí kliniky ve Španělsku – je snazší říct, že jedete na dovolenou, než že jdete na umělé oplodnění. Zároveň je žena klidnější, protože ví, že na klinice v zahraničí nepotká svoji sousedku,“ uzavírá s úsměvem podnikatelka.