Průměrná sazba hypoték na počátku dubna klesla z březnových 5,62 procenta na 5,57 procenta. Zůstává tak nadále blízko nejnižších hodnot od června 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro osmdesát procent hodnoty nemovitosti.

Úroky hypotečních úvěrů klesají, byť ne stejným tempem jako základní sazby České národní banky. Ta na březnovém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o půl procentního bodu na 5,75 procenta.

„Banky se však i nadále drží spíše pozvolného trendu poklesu úrokových sazeb hypoték. Odlišný přístup ale mají k sazbám velmi krátkých nebo naopak dlouhých fixací. Například u dvou- a tříletých fixací je pokles sazeb více znatelný, ale u velmi krátkých fixací na jeden rok nebo naopak dlouhých fixací na deset let sazby prakticky neklesají a stagnují,“ uvedl analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.

„Nabídkové sazby jednotlivých bank klesají jen pomalu. Na druhou stranu je vidět ochota bank poskytovat z nabídkových úrokových sazeb slevy. I proto se realizované sazby většinou pohybují o půl procentního bodu níže. V některých případech může jít i o zajímavější slevy, výsledná úroková sazba tak může být i mírně nižší než pět procent,“ uvedl oblastní ředitel společnosti 4fin Jan Schwarzbach.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na tři a půl milionu korun sjednaného do osmdesáti procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti pětadvacet let a průměrné nabídkové sazbě 5,57 procenta byla v dubnu 21 630 korun.

Meziměsíčně klesla přibližně o sto korun. Pokud podle očekávání sníží ČNB dvoutýdenní repo sazbu do konce roku ke čtyřem procentům a banky budou dál adekvátně tomu snižovat své nabídkové sazby, mohla by se splátka takové vzorové hypotéky podle analytika letos přiblížit hranici devatenácti tisíc korun.

Zajímavý je podle Sýkory zejména vývoj u velmi krátkých a dlouhých fixací hypoték. „Velmi krátké fixace stejně jako ty dlouhé totiž banky nyní snižováním sazeb nijak nepodporují, a nesnaží se je tak udělat pro klienty atraktivní. Důvodem je, že banky i klienti počítají s dalším snižováním úroků hypoték. Banky se proto obávají, že u velmi krátkých fixací by mohly po roce kvůli refinancování ztratit velké množství klientů. A stejná obava z refinancování je i u dlouhých fixací, kde by je odchod klientů stál velké náklady,“ upozornil.

Navzdory pomalému tempu snižování sazeb je to poprvé od května 2022, kdy se všechny sledované sazby dostaly pod hranici šesti procent. Poslední odolávala desetiletá fixace nad osmdesát procent LTV, která v dubnu klesla na 5,95 procenta.

Podle realitního makléře Century 21 Petra Bulana už někteří kupující přestali vyčkávat s pořízením nemovitostí. „Pozorujeme mírné zvýšení zájmu o koupi nemovitosti. To je zčásti způsobeno příchodem jara a určitou sezonností a zčásti také snižováním úrokových sazeb, které klesají již několik měsíců v řadě,“ uvedl.

Hypoteční specialistka FinGo Jana Vaisová ale upozorňuje, že část zájemců o hypotéky čeká na další snížení sazeb v souvislosti s očekávaným poklesem sazeb ČNB. „V souvislosti s tímto očekávaným vývojem developeři naopak již přistupují ke zdražování nemovitostí. Proto je otázkou, zda vyčkávat na nižší sazby, když se cena nemovitostí přirozeně zvedne,“ uvedla.

Pokles úrokových sazeb přinese podle Sýkory zlevnění hypoték k „normálním hodnotám“, což podpoří investice do nemovitostí. Ty už proto začínají podražovat. „Ceny nemovitostí budou růst, ale pomaleji než v minulosti,“ odhadl Sýkora.