Průměrná sazba hypoték na počátku června stagnovala, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,01 procentního bodu na 5,51 procenta. Zůstala na nejnižší úrovni od května 2022, jak vyplývá z údajů Swiss Life Hypoindexu.

Úrokové sazby hypoték se od února 2023, kdy dosáhly vrcholu na 6,37 procenta, snížily o 0,86 procentního bodu.

Ve stejném období klesla základní úroková sazba České národní banky o 1,75 procentního bodu na 5,25 procenta.

„Hypoteční trh po jarním probuzení vstupuje do klasické letní ‚okurkové sezony‘, která se projevuje nejenom stagnací sazeb, ale hlavně stagnací zájmu o nové obchody,“ uvedl analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Hypoteční sazby podle něj čeká v příštích měsících další snižování. „Jen jeho tempo a výsledek na konci letošního roku nebude takové, jaké jej většina odborníků očekávala,“ dodal.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do osmdesáti procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti pětadvacet let a průměrné nabídkové sazbě 5,51 procenta byla v červnu 21 520 korun. Proti květnu se snížila o dvacet korun, od začátku roku zhruba o tisíc korun.

Úrokové sazby se v červnu u všech fixací vrátily pod šest procent. Nejvýhodnější je nyní tříletá fixace pod osmdesáti procenty LTV se sazbou 5,23 procenta.

Nejvyšší úročení je u hypotéky s desetiletou fixací nad osmdesát procent LTV, kde je sazba 5,95 procenta.

Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro osmdesát procent hodnoty nemovitosti.