skip to main content
Koronavirus

Prvňáci a druháci se příští týden vrátí do škol. Budou muset nosit roušky

2 minuty čtení

Česko se znovu pokouší nastartovat výuku na základních školách, ačkoliv právě tento krok v září přispěl k masivnímu rozšíření koronaviru v zemi. Zatím však příští středu, tedy 18. listopadu, do lavic znovu zasedne jen malá část českých žáků.

„Od 18. listopadu se do našich škol vrací zpět žáci prvních a druhých ročníků, vrací se rovněž žáci přípravných tříd základních škol a vrací se také žáci škol speciálních,“ prohlásil na tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Reklama

Jejich návrat však budou doprovázet přísnější hygienická opatření než 1. září. Všichni žáci budou muset mít povinně na ústech roušky – po celou dobu výuky ve třídách i v dalších společných prostorách školy. Výjimku budou mít pouze žáci mateřských škol a speciálních základních škol pro handicapované.

Podle ministra se ukazuje, že velkou roli v šíření koronaviru hraje větrání, a proto se na českých školách bude od příštího týdne větrat i během výuky.

Reklama

Provoz spustí také školní jídelny a družiny. Naopak hudební a tělesná výchova alespoň prozatím žákům z rozvrhů odpadnou. Na rozdíl od jara se třídy nebudou muset dělit na menší skupiny. Studenti z různých tříd by se však neměli potkávat.

Související vydání

Ostatní studenti prozatím zůstanou doma a budou se nadále vzdělávat na dálku. Dětem z dalších ročníků základních škol a žákům ze středních škol bude však podle Plagy od 18. listopadu povoleno docházet do školy na prezenční individuální konzultace. „Další otevírání škol bude záležet na epidemickém vývoji,“ dodal ministr.

„Máme k dispozici zahraniční modely šíření koronaviru ve školách, ale často jsou protichůdné,“ doplnil ho ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Základní školy jsou v Česku zavřeny od 14. října a většina dětí se od té doby vzdělává na dálku. Vláda nejprve tvrdila, že se do škol vrátí už 2. listopadu, k tomu však nakonec nedošlo.

Dnes fungují jen mateřinky pro nejmenší děti a také některé školy, kde jsou děti státních zaměstnanců v první linii, jako jsou zdravotníci, policisté či třeba hasiči.

Reklama
Reklama