skip to main content
Technologie

První digikolo! Boxer Tyson Fury vydává vlastní NFT

Všichni mají NFT. NBA má NFT, Jack Dorsey má NFT, partnerka Elona Muska Grimes má NFT. Kdo ještě nemá NFT? Boxeři. Boxeři nemají NFT. Tedy, neměli. Teď už ho mají.

Pokud vám předchozí odstavec připadá jako změť navzájem nesouvisejících slov a písmen, dovolte nám jej dekonstruovat a opatřit vysvětlivkami. V první řadě: Co je to NFT? NFT je zvláštní token v blockchainovém řetězci, který nikdy není jeden jako druhý; na rozdíl od bitcoinů, které jsou všechny stejné, jsou „eneftéčka“ unikátní a nezaměnitelná – čehož se nyní využívá především tak, že slouží jako certifikáty svědčící o vlastnictví nějakého digitálního dílka.

Reklama

Americká basketbalová NBA tak dnes prostřednictvím NFT („non-fungible tokens“) prodává video momentky nejlepších košů ve své historii a vytváří tím pozoruhodný trend určitých digitálních sběratelských kartiček. Jistě, takový videokousek má na počítači každý fanoušek basketu (případně se na něj může kdykoli podívat), ale máte-li na něj certifikát v podobě NFT, pak je váš a jenom váš (případně tolika šťastlivců, pro kolik jich byl vydán – podobně jako sběratelská kartička).

Stejným způsobem se prodávají historické tweety (např. první tweet od zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho) a digitální audiovizuální umění (na němž vydělala solidní obnos kupř. Grimes či umělec zvaný Beeple, který svou sbírku vydražil za neskutečných 69 milionů dolarů).

Reklama

A teď má svá NFT i první boxerský šampion v těžké váze Tyson Fury. Fury, který proslul jednak svým triumfem nad tehdy už deset let neporaženým Vladimirem Kličkem ve finiši roku 2015, jednak svým vysoce medializovaným soubojem s depresí a drogovou závislostí.

Fury vybojoval i tyto své boje – k notnému nadšení své široké fanouškovské základny. Ta hltá každý z jeho rozhovorů, každou z jeho vydaných – a velice úspěšných – knih… a nyní bude stejně tak hltat i jeho vlastní NFT merchandise. Ten vzniká ve spolupráci s umělcem Georgem Rollem a společností Fomo Labs. Zatímco Rollo se stará o vizuální podobu Furyho futuristického merche, Fomo Labs (vtipně názvem odkazující na FOMO, tedy hrůzu, že člověk nějakou z nových vychytávek propásne) mají pod palcem systémový vývoj NFT umístěných na blockchainu.

První boxerská NFT sbírka by se měla objevit v rámci dvou týdnů. Uvidíme, kolik bude mít kol nebo kdy hodí Tyson Fury ručník do digiringu.

Reklama
Reklama