skip to main content
Dobrá karma

První malý zubr a povinná jóga. Zprávy, co vám zlepší náladu

2 minuty čtení

Restaurace čekají kvůli koronaviru těžké časy, ovšem třeba v Kalifornii přišli na chytrý způsob, jak jim pomoci – a zároveň ulehčit situaci seniorům. Dobrých věcí se ve světě i v Česku událo ještě mnohem víc. Přečtěte si o nich. 

Pomoc restauracím a seniorům v jednom. Kalifornský guvernér Gavin Newsom oznámil plán, jak během karantény pomoci restauracím i seniorům. Federální agentura pro zvládání krize (FEMA) spolu s úřady přispěje restauracím na to, aby mohly seniorům chystat každý den včetně víkendů tři jídla.

První zubří mládě. V bývalém vojenském prostoru Milovice se narodilo letošní první zubří mládě. V rezervaci velkých kopytníků se tak už nachází 23 zubrů. 

Reklama

113 let a zdravá. Maria Branyas je zřejmě nejstarší ženou ve Španělsku, narodila se 4. března 1907. Přežila dvě světové války, epidemii španělské chřipky a nezastavil ji ani koronavirus. Ač se jím v pečovatelském domě, kde přebývá, nakazila, nyní už se z nemoci zotavila.

Vylíhnuté želvičky. Díky koronavirovým opatřením mohly karety zelenavé v březnu nerušeně naklást miliony vajec na plážích jihovýchodní Indie. A teď se vzácným kolemjdoucím na tomto místě naskytl jedinečný pohled: mláďata se začala líhnout, a populace ohroženého druhu se tak rozšířila.

Čistší Benátky. V italských Benátkách zase klid od turistů a strojů vyčistil tamní vody. A město doufá, že se povede trend alespoň trochu udržet. Naději mu dává nově navržené hybridní plavidlo Thunder, které by mělo převážet turisty a neznečišťovat ovzduší tak jako nynější vodní taxíky. Kombinuje dieselový a elektrický pohon.

Reklama

Konečně spravedlnost. Brazilské domorodé etnikum Asháninka vyhrálo po dvou desetiletích soudní spor proti rodinné dřevorubecké firmě, která nelegálně kácela stromy kolem jeho obydlí v 80. letech. Kmen vysoudil jako kompenzaci 20 milionů brazilských realů (přes 87 milionů korun), které chce použít na zachování své kultury a území.

Povinná jóga. Matematika, přírodověda, jóga. Nepálská vláda se rozhodla učinit z jógy povinný předmět na školách, aby tak propagovala zdravý životní styl. A nepůjde jen o praxi, ale i o historii jogínského myšlení.

Čápi se vracejí. Poprvé po mnoha staletích se v Británii ve volné přírodě vylíhli čápi bílí, konkrétně v Západním Sussexu. Cílem iniciativy White Stork Project, která pozitivní novinu oznámila, je obnovit do roku 2030 v jižní Anglii nejméně 50 chovných párů.

Ilegální obřízka. Súdán se vypořádal s jedním ze svých dlouhodobých problémů. Ženskou obřízku, které se tam podrobuje až 87 procent žen ve věku 14 až 49 let, učinil ilegální. Nyní se trestá až třemi lety vězení.

Čmelín na ministerstvu. Tomáš Petříček, ministr zahraničí, se na Twitteru pochlubil, že ministerstvo má na zahradě funkční čmelín i se čmeláky. Jeho resort se snaží jít v udržitelnosti vzorem, nepoužívá nerozložitelné plasty v bufetu, plánoval se zbavit kelímků a chtěl instalovat hned pět čmelínů.

Zvířecí SOS box. Narazíte-li na zraněné nebo zatoulané zvíře, máte nyní ve Frýdku-Místku dobrou příležitost, jak mu pomoci. Začal tam fungovat první záchranný box pro zvířata na Moravě a ve Slezsku. Lidé ho mohou využít zdarma a je k dispozici 24 hodin denně.

Reklama
Reklama