Začala doba ohebná. Chvíli před Vánocemi vstoupil na tuzemský trh první telefon se skládacím displejem a my vám po 14 dnech testování můžeme říct, jaký Samsung Galaxy Fold je.

Tak předně: je to úplně jiný uživatelský zážitek, než na jaký jste zvyklí s iPhonem nebo jiným předním chytrým telefonem. S Foldem mnohem víc zapojíte do ovládání mobilu obě ruce a je třeba si dát sakra pozor na to, aby vám mobil skoro za 60 tisíc korun nevyklouzl z ruky. Přece jenom lety zažité zvyky ovládání a manipulace s telefonem se do našeho mozku vryly hodně hluboko.

Fold je v podstatě mobil a tablet v jednom. V zavřeném stavu nabízí přední strana trošku umrněný displej o velikosti 4,3 palce, po rozevření se před vámi objeví velkorysý 7,3 palce velký displej. Ten první stačí na vyřízení základních věcí, jako je přijmutí hovoru, přečtení SMS nebo posunutí na další skladbu v playlistu Spotify, ale na všechny „větší“ operace budete potřebovat větší displej.

Už na samotné rozevření budete potřebovat obě dlaně, stejně jako potom na držení telefonu či psaní na klávesnici. Souhra mezi oběma displeji funguje hladce a velmi plynule: na malém displeji si například čtete článek, pak mobil otevřete a pokračujete ve čtení na velkém, 7,3palcovém displeji. A to už je velikost odpovídající menšímu tabletu. Jeho výhodou je, že na něm můžete mít otevřená až tři okna najednou a pracovat s nimi zároveň, podobně jako na počítači.

5G. Revoluce v mobilu
Vydání Forbesu 5G. Revoluce v mobilu

Proto se zdá, že Fold je ideální variantou pro heavy usery, kteří potřebují větší displej a využijí multitasking. Pro obyčejné uživatele je to však poměrně drahá hračka, která má samozřejmě své výhody: můžete si užít „show off efekt“ (měli byste vidět výrazy několika spolucestujících, když viděli, jak jsem displej zavřel) nebo grandiózní zobrazení videí na YouTube a fotek dětí vašich přátel na Instagramu.

Po mnoha letech, kdy se chytré telefony navenek nijak zásadně neměnily vzhledem ani využitím, jde o první velkou inovaci. Otázkou zůstává, zda se nejedná jen o jakýsi předkrm k době, kdy se budou dát displeje opravdu neomezeně ohýbat i s baterií – tedy nejen v rámci jedné řady pantů.

Samsung není jediný, kdo na ohebném telefonu poslední roky pracoval. Čínský výrobce Huawei na začátku roku představil Mate X a začal ho na několika trzích prodávat, ovšem k nám se kromě krátké návštěvy jednoho prototypu (který jsme už v létě krátce testovali) ještě nedostal.

Mezi oběma ohebnými telefony asijských konkurentů je jeden zásadní rozdíl: zatímco ten od Huaweie se ohýbá „displejem ven“, u zavřeného mobilu od Samsungu je velký displej zaklapnutý vevnitř.

Samsung Galaxy Fold

Fold, který někomu může připomínat legendární zaklápěcí Nokii 9500 z roku 2004 (ta samozřejmě neměla ohebný displej), prošel při vývoji těžkou cestou.

Když se v dubnu dostal mezi první recenzenty, bojoval s velkými porodními bolestmi: vnitřní displej, který je vyrobený z plastového polymeru namísto tvrzeného skla, aby se dal ohýbat, byl velmi náchylný k poškození. Když se objevily vrypy a vyboulení, Samsung uvedení Foldu na trh oddálil a představil až inovovanou verzi, která už na prvotní nemoci netrpí.

Přesto je samozřejmě potřeba být na ohebný displej opatrný. Samsung uživatele Foldu upozorňuje, aby se vyhnuli tlačení na obrazovku tvrdým nebo ostrým předmětem, jako je pero nebo nehet, či vyvinutí nadměrného tlaku. „Při sklápění zařízení se ujistěte, že na obrazovce nejsou umístěny žádné předměty, jako jsou karty, mince nebo klíče,“ stojí v instrukcích.

Jihokorejský výrobce uvedl novinku na český trh s cenovkou 53 999 korun, a to v černé a stříbrné variantě s interní kapacitou úložiště 512 GB. V ceně jsou i bezdrátová sluchátka Galaxy Buds, ochranný kryt z aramidových vláken i speciální pojištění náhodného poškození.

Co dalšího nám odhalil dvoutýdenní test s ohebným telefonem?

Baterka: Vydrží opravdu dlouho, protože jsou v těle mobilu ukryté hned dvě, na každém křídle jedna. Dohromady mají kapacitu 4380 mAh.

Pant: Výrobce tvrdí, že by měl vydržet 100 otevření a zavření denně po dobu pěti let, přičemž platí standardní dvouletá záruka. Já jsem se při testu hrubým odhadem přiblížil ke dvěma tisícovkám otevření/zavření a žádný technický problém nebyl cítit ani náznakem.

Psaní: Softwarová klávesnice se vám na otevřeném displeji rozdělí do dvou částí tak, abyste prsty levé ruky dosáhli na prostřední řadě od A po G a pravé od H po L. Docela rychle se na tuhle užitečnou vychytávku zvyká.

Rýha: V místě ohybu je drobná nerovnost, která kopíruje zlom displeje. Na dotyk je znát opravdu nepatrně a na pohled také, na tmavém podkladu není vidět prakticky vůbec. Uživatelský zážitek rýha nijak neruší.

Přední displej: Na rozdíl od smartphonů dnešní doby, které se vyznačují ztenčením, až úplnou ztrátou rámečku okolo displeje, je Fold obdařen přední obrazovkou o velikosti zhruba tří čtvrtin celkové plochy. Působí to divně a na prsty dospělého muže je to nedostačující (zvlášť když jste zvyklí na obří displej typu Galaxy S10+. Jen zadat na zmenšené obrazovce PIN kód je někdy utrpení…

Vnitřní displej: Hlavní displej Foldu nabízí velmi živé barvy a slušné pozorovací úhly.

Samsung Galaxy Fold LTE

Operační systém: Android 9.0 Pie

Displeje: hlavní (7,3 palce, QXGA + AMOLED 1680 x 720) a vedlejší (4,6 palce, HD+ Super AMOLED)

Rozměry: složený 62,8 x 160,9 x 15,7 mm, rozevřený 117,9 x 160,9 x 6,9 mm

Hmotnost: 276 g

Fotoaparáty: 16Mpx ultraširoký objektiv, 12Mpx širokoúhlý objektiv, 12Mpx teleobjektiv s až dvojnásobným optickým zoomem; přední selfie fotoaparát: 10Mpx v dvojité sestavě s 8Mpx čočkou)

Procesor: 64bitový osmijádrový, operační paměť 12 GB

Paměť: 12GB RAM s interním úložištěm 512 GB

Senzory: snímač otisků prstů (na boku), barometr, akcelerometr, gyroskop, geomagnetický snímač, světelný snímač RGB