Vládní odborníci pro zdravotní rizika se dohodli na tom, že budou požadovat opětovné vyhlášení nouzového stavu. Pokud jej ve středu posvětí vláda, platit by měl od pondělí 5. října.

I kdyby se tak ale stalo, neznamená to automaticky, že bude omezen volný pohyb a znovu nastane lockdown. Možnost omezit některá práva a svobody občanů na nezbytně dlouhou dobu nicméně tato situace kabinetu dává.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odůvodnil požadavek na vyhlášení nouzového stavu „neutěšenou epidemiologickou situací“, jež by prý bez přijatých opatření mohla koncem října ohrožovat kapacity nemocnic.

„Kapacita zdravotnických zařízení je limitována poměrně velkou nemocností zdravotníků nebo počtem jejich karantén,“ dodal Prymula s tím, že bez vyhlášení stavu nouze není možné nařizovat pracovní pohotovosti nebo povinné výpomoci.

Vláda má právo vyhlásit nouzový stav na 30 dní. Taková doba by podle Romana Prymula na zvládnutí současné situace stačila.

Od pondělí by měla rovněž platit nová opatření, která se budou týkat omezení volnočasových aktivit a výuky na středních školách. Konkrétní podobu ministerstva zdravotnictví a školství teprve odtajní.

Všechny podrobné informace se dozvíte v naší přehledné příručce, kterou denně aktualizujeme o nejnovější nařízení a omezení.