Německý startup Helsing, jenž vyvíjí systémy umělé inteligence (AI) pro obranný průmysl, jedná s investory z amerického Silicon Valley o finanční injekci téměř 500 milionů dolarů (11,6 miliardy korun).

Investoři Accel, Lightspeed a General Catalyst by tak firmu ohodnotili na 4,5 miliardy dolarů (104,8 miliardy korun). To by znamenalo, že se firmě za necelý rok podařilo svoji hodnotu ztrojnásobit. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek napsal britský deník Financial Times (FT).

Mnichovský podnik by se tak stal jedním z nejhodnotnějších startupů v Evropě zaměřených na AI. Accel, který svými investicemi na začátku podpořil například Facebook nebo Spotify, zatím do žádné technologické společnosti zaměřené na obranu neinvestoval.

Firma Helsing vznikla v roce 2021 a zaměřuje se na vývoj softwaru založeného na AI a zaměřeného na podporu zbraňových systémů a senzorů. AI v reálném čase zpracovává obrovské množství dat, armádám tak odkáže poskytnout aktuální informace o vývoji na bojišti, což jim pomáhá v rozhodování.

Software této firmy našel využití i při vývoji funkcí AI u dronů nasazených ve válce na Ukrajině, která se třetí rok brání ruské invazi.

Naposledy v září loňského roku Helsing od investorů vybral 209 milionů eur (5,2 miliardy korun), což jej ohodnocuje na 1,5 miliardy eur, připomíná deník FT.

Mezi nejhodnotnější startupy v oblasti AI patří pařížská firma Mistral, která tento měsíc vybrala od investorů 600 milionů eur. To ji ohodnocuje na šest miliard eur (téměř 150 miliard korun).