Digitalizace zdravotnictví je ve své rané fázi, ale svým potenciálem přitahuje investory po celém světě. Stranou nezůstávají ani ti čeští – čerstvým příkladem je společná investice českých fondů i jednotlivců do slovenského medicínsko-technologického startupu S-Case.

Češi mladou firmu, která se od roku 2018 soustřeďuje na vzdálený monitoring pacientů, podpořili půl milionem eur. Mezi investory jsou Y Soft Ventures, AI Startup Incubator a podnikatel Vít Horký, zakladatel startupu Brand Embassy. Už loni S-Casu přispěla také společnost bpd partners, spravující investice podnikatelů Vasila Bobely, Jana Dobrovského a Petra Pudila.

„S-Case podporujeme v růstu už od začátku a cítíme velký potenciál spočívající v zajímavém nápadu, inovativním přístupu a zásadním přínosu pro pacienty v komfortu při poskytování zdravotní péče,“ uvedl za bpd partners Tomáš Bobela.

„S-Case jsme sledovali už delší dobu a přesvědčilo nás, jak se Martinovi a jeho týmu daří posouvat projekt produktově i byznysově dopředu. V oblasti modernizace zdravotnictví vidíme ohromný potenciál, a to jak ve vyspělém, tak v rozvojovém světě,“ doplňuje jej managing director Y Soft Ventures Miloš Sochor.

Startup S-Case před čtyřmi lety založil Martin Pekarčík, který jej dnes vede. Myšlenku zajistit zdravotní péči pacientům i z pohodlí domova dostal při svých cestách po rozvojových zemích.

Řešení S-Case pro vzdálený monitoring pacientů

„Koncept se mi zrodil v hlavě při cestování napříč Afrikou, kde jsem měl možnost vidět absolutní rozdíly v přístupu obyčejných lidí ke zdravotní péči. Ti museli často v akutních stavech do nemocnic docházet několik hodin – pojem screeningu či preventivní péče se v těchto oblastech jednoduše nevyskytoval,“ vysvětluje Pekarčík.

Po svém návratu dal dohromady tým a začal pracovat na řešení vzdáleného monitoringu pacientů, který dokáže poskytnout obraz o jejich zdravotním stavu.

44 %

poskytovatelů zdravotní péče uvedlo, že po nástupu pandemie začalo využívat telemedicínu

„Už během prvních šesti měsíců aktivního pilotování na Slovensku, v Gruzii či Severní Makedonii se nám prostřednictvím S-Case podařilo zachránit životy pacientů. Dokázali jsme také zefektivnit práci mnoha lékařů a zvýšit motivaci pacientů k managementu svého zdraví,“ tvrdí Pekarčík.

Význam telemedicíny vzrostl zejména v posledních dvou letech, kdy je obyvatelstvo planety sužováno pandemií covidu-19. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Kaspersky mezi poskytovateli zdravotní péče. Čtyřačtyřicet procent dotazovaných uvedlo, že telemedicínu začali využívat až po nástupu pandemie.

Vydání Forbesu Zázrak

Z průzkumu dále vyplynulo, že až jedenasedmdesát procent poskytovatelů zdravotní péče se domnívá, že je to právě telemedicína, která v příštích pěti letech vnese do zdravotních systémů největší přidanou hodnotu.

Startup je zatím ve své rané fázi a půl milionu eur není konečných – v rámci stále otevřeného investičního kola by dohromady rád získal milion. Peníze mají jít hlavně na rozvoj konceptu a expanzi.

S-Case spolupracuje zejména se slovenskými lékaři a nemocnicemi, ale o řešení mají údajně zájem také privátní kliniky a nemocnice v Moldávii, Albánii nebo ve Spojených arabských emirátech.