skip to main content
Startupy

Půl milionu eur do telemedicíny. České investiční síly sázejí na slovenský startup

Digitalizace zdravotnictví je ve své rané fázi, ale svým potenciálem přitahuje investory po celém světě. Stranou nezůstávají ani ti čeští – čerstvým příkladem je společná investice českých fondů i jednotlivců do slovenského medicínsko-technologického startupu S-Case.

Češi mladou firmu, která se od roku 2018 soustřeďuje na vzdálený monitoring pacientů, podpořili půl milionem eur. Mezi investory jsou Y Soft Ventures, AI Startup Incubator a podnikatel Vít Horký, zakladatel startupu Brand Embassy. Už loni S-Casu přispěla také společnost bpd partners, spravující investice podnikatelů Vasila Bobely, Jana Dobrovského a Petra Pudila.

„S-Case podporujeme v růstu už od začátku a cítíme velký potenciál spočívající v zajímavém nápadu, inovativním přístupu a zásadním přínosu pro pacienty v komfortu při poskytování zdravotní péče,“ uvedl za bpd partners Tomáš Bobela.

„S-Case jsme sledovali už delší dobu a přesvědčilo nás, jak se Martinovi a jeho týmu daří posouvat projekt produktově i byznysově dopředu. V oblasti modernizace zdravotnictví vidíme ohromný potenciál, a to jak ve vyspělém, tak v rozvojovém světě,“ doplňuje jej managing director Y Soft Ventures Miloš Sochor.

Startup S-Case před čtyřmi lety založil Martin Pekarčík, který jej dnes vede. Myšlenku zajistit zdravotní péči pacientům i z pohodlí domova dostal při svých cestách po rozvojových zemích.

Řešení S-Case pro vzdálený monitoring pacientů

„Koncept se mi zrodil v hlavě při cestování napříč Afrikou, kde jsem měl možnost vidět absolutní rozdíly v přístupu obyčejných lidí ke zdravotní péči. Ti museli často v akutních stavech do nemocnic docházet několik hodin – pojem screeningu či preventivní péče se v těchto oblastech jednoduše nevyskytoval,“ vysvětluje Pekarčík.

Reklama

Po svém návratu dal dohromady tým a začal pracovat na řešení vzdáleného monitoringu pacientů, který dokáže poskytnout obraz o jejich zdravotním stavu.

44 % poskytovatelů zdravotní péče uvedlo, že po nástupu pandemie začalo využívat telemedicínu

„Už během prvních šesti měsíců aktivního pilotování na Slovensku, v Gruzii či Severní Makedonii se nám prostřednictvím S-Case podařilo zachránit životy pacientů. Dokázali jsme také zefektivnit práci mnoha lékařů a zvýšit motivaci pacientů k managementu svého zdraví,“ tvrdí Pekarčík.

Význam telemedicíny vzrostl zejména v posledních dvou letech, kdy je obyvatelstvo planety sužováno pandemií covidu-19. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Kaspersky mezi poskytovateli zdravotní péče. Čtyřačtyřicet procent dotazovaných uvedlo, že telemedicínu začali využívat až po nástupu pandemie.

Předplatné Forbesu

Z průzkumu dále vyplynulo, že až jedenasedmdesát procent poskytovatelů zdravotní péče se domnívá, že je to právě telemedicína, která v příštích pěti letech vnese do zdravotních systémů největší přidanou hodnotu.

Startup je zatím ve své rané fázi a půl milionu eur není konečných – v rámci stále otevřeného investičního kola by dohromady rád získal milion. Peníze mají jít hlavně na rozvoj konceptu a expanzi.

S-Case spolupracuje zejména se slovenskými lékaři a nemocnicemi, ale o řešení mají údajně zájem také privátní kliniky a nemocnice v Moldávii, Albánii nebo ve Spojených arabských emirátech.