Historicky významná část města Slaného dostane novou tvář. Zanedbaný areál někdejší ČKD nedaleko centra projde v následujících letech revitalizací. Jejím výsledkem bude čtvrť propojující kulturu, bydlení i sport.
S projektem za více než 1,3 miliardy přišlo město spolu se skupinou S24 Jana Čermáka, který je momentálně nejvíce vidět coby spoluvlastník zadlužených firem Empresa Media a Médea Group Jaromíra Soukupa. Do nich majetkově vstoupil vloni s cílem oddlužit je, postavit zpět na nohy a prodat, včetně Televize Barrandov.
Pro specialistu na pohledávkový byznys, který hraje klíčovou roli také v ostře sledovaném boji o skupinu Arca či pomáhá s reorganizací NWT Martiny a Davida Vítkových, jde o obvyklý proces. Ostatně tak se dostal i k průmyslovému areálu v jižní části někdejšího královského města.
Hlavní továrnu, v níž se vyráběly zejména lokomotivy, se chystá zrekonstruovat, aby se zachovala její historická hodnota. Prostory následně budou sloužit především kultuře – koncertům, výstavám či konferencím.
Nově budova nabídne i výraznou lávku s vyhlídkou. Okolo vyroste náměstí s parkem a domy o 120 bytech a téměř osmi tisících metrech čtverečních určených pro obchody a služby.
„Už předloni jsme začali využívat prostory továrny pro natáčení filmů a ve spolupráci s městem i pro kulturní akce. Lokalita má ale mnohem větší potenciál, daný i blízkostí Prahy,“ komentuje záměr Jan Čermák. „Věříme, že díky našemu projektu dojde k obnovení historického propojení s městem,“ doplňuje.
Součástí areálu bude rovněž několik horolezeckých stěn. Splňovat by měly nejnáročnější parametry pro oficiální boulderingové závody, které se, zejména díky osobě Adama Ondry a jeho úspěchům, stávají v Česku čím dál populárnější.
Konkrétně ve Slaném má lezectví už dnes poměrně silnou základnu. Místní by však rádi, aby jejich bezmála šestnáctitisícová domovina rezonovala v budoucnu i na evropské scéně.
„Naše město má bohatou historii, kterou tvoří nejen gotické a barokní stavby, ale také průmysl. Jsem zastáncem přístupu, že než staré průmyslové památky bourat je lepší pro ně nejprve hledat novou podobu, smysl a využití,“ komentuje plán revitalizace starosta Martin Hrabánek.
Historie areálu, který leží v blízkosti centra města a nádraží, se datuje hluboko do devatenáctého století. Vyráběly se v něm lokomotivy či stroje pro cukrovary a doly. Roku 1898 ji odkoupil ikonický podnik Breitfeld-Daněk, který se později spojil s Českomoravskou-Kolben, čímž vznikla proslulá ČKD, největší strojírna v Československu, v jejímž čele stál Emil Kolben.
Starosta města Slaný Martin Hrabánek v průmyslovém areálu města, který projde přeměnou, Foto S24
Starosta města Slaný Martin Hrabánek v průmyslovém areálu města, který projde přeměnou, Foto S24
Naposledy závod využívala strojírenská společnost Salten, která v něm mimo jiné vyráběla lodní jeřáby. Na přelomu let 2018 a 2019 se však ocitla ve finančních potížích, které vedly k jejímu úpadku a odkupu areálu skupinou S24 Jana Čermáka. V současnosti areál chátrá a od centra města jej neodděluje jen neutěšený vzhled, ale i drátěný plot.
Myšlenky opětovného propojení obou částí Slaného se chopilo přední české architektonické studio A8000, které stojí například za interiérem multifunkčního sálu Fora Karlín v Praze či návrhem proměny někdejších uhelných dolů u Sokolova na jezero Medard, iniciované rodinou Štěpánkových, jednou z největších tuzemských byznysových rodin.
„Nehledáme pouze novou identitu areálu, ale novou identitu města. Slaný byl vždy s továrnou ČKD velmi intenzivně spojen, proto chceme areál opět probudit k životu,“ tvrdí architekt Martin Krupauer, který ateliér A8000 vede s Pavlem Kvintusem.
Projekt, skrze nějž chtějí propojit genius loci s udržitelností, je momentálně ve fázi vyčkávání na změnu územního plánu. Pokud vše půjde hladce, lokalita by mohla být zatraktivněna během roku 2028.